איך יכול להיות שמדינה חדלת פירעון מוכרת אג"ח ב-85 סנט על הדולר?

המחיר הממוצע לאג"ח של מדינות שהחמיצו פרעון חוב מאז 1998 היה 26 סנט על הדולר, אולם נושיה של ארגנטינה מאמינים שתעמוד בהתחייבותיה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

כשמדינה מכריזה חדלות פרעון על האג"ח שלה, בדרך כלל מחירן של אגרות החוב צונח לפחות מ-30 סנט על הדולר (כלומר – הן מאבדות 70% מערכן הנקוב). בארגנטינה, למרות יומיים של ירידות, אג"ח של הממשלה נסחרות ביותר מ-80 סנט לדולר.

מדוע המשקיעים כל כך בטוחים? למרות שהחמיצה מועד תשלום ריבית של 539 מיליון דולר ב-30 ביולי, ארגנטינה עדיין מחזיקה במספיק כספים ומציגה נכונות לעמוד בהתחייבויותיה, לפי סוכנות הדירוג מודי'ס. בניגוד ל-2001, שבה ארגנטינה הכריזה חדלות פרעון על חוב של 95 מיליארד דולר, בעלי האג"ח לא מאמינים במיוחד כי יפסידו 70% מהערך הנקוב, כפי שקרה בחדלות הפרעון הממשלתית הקודמת.

האג"ח הנקובות בדולרים של ארגנטינה לפרעון ב-2033 נסחרו ב-96 סנט לדולר לפני שסטנדרד אנדפור'ס הכריזה על חדלות פרעון של אג"ח ארגנטיני במט"ח ב-30 ביולי. לממשלת ארגנטינה יתרות מט"ח של 29 מיליארד דולר, והיא הפקידה את הריבית לפרעון בבנק אוף ניו יורק מלון, אולם התשלום עוכב בגלל קרב משפטי עם נושים שסרבו להשתתף  בארגון מחדש של החובות מוקדם יותר.

האג"ח נפלו ביום שישי ב-3.7 סנט ל-85.1 סנט על הדולר. לשם השוואה, המחיר הממוצע של אג"ח ממשלתיות ב-30 הימים שלאחר החמצת תשלום או החלפת חוב מאז 1998, לפי מודי'ס, הוא 26 סנט.

נשיאת ארגנטינה, כריסטינה קירשנר פרננדסצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker