שער ניוזוויק: "למה היהודים נמלטים שוב מאירופה?"

השבועון האמריקאי מזהיר בגיליון האחרון שלו מפני השתוללות האנטישמיות באירופה, שגוברת בשנים האחרונות ובעיקר מאז תחילת מבצע "צוק איתן"

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

השבועון "ניוזוויק" בחר לתאר השבוע בכתבת השער שלו את האנטישמיות באירופה ואת תקיפות היהודים ביבשת הקלאסית. הכותרת של שער המגזין והידיעה הראשית באתר האינטרנט של המגזין היא: "אקסודוס: למה יהודי אירופה שוב נמלטים". על שער המגזין הופיעה תמונה של מוריה, עולה חדשה מבלגיה שצוטטה באומרה כי "להישאר בבלגיה לא היתה באמת אפשרות" עבורה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

"מוות לערבים", "13 חיילים הרוגים - שירבו אמן" - לפטר עובדים בגלל פייסבוק?

הסיגריות יקרות מדי למעשנים? היצרניות מצאו דרך להרוויח

צילום: ניוזוויק

בכתבת ענק במגזין מתוארים אירועי אנטישמיות ש"היו פעם מחזות נפוצים בשנות ה-30, מלבד העובדה שמדובר במזרח פריז ב-13 ביולי 2014". עוד מתוארות הפגנות אנטי-ישראליות בשל המבצע בעזה שנהפכו במהרה למתקפות אלימות נגד יהודים ו"אינתיפאדה" פלסטינית ברחובות אירופה.

המגזין טוען בכתבה כי גם הגינויים הרשמיים לא סייעו וכי המהומות חזרו על עצמן ובצפון פריז צעקו המפגינים "מוות ליהודים" אחרי שהם תיארו את מטרת ההפגנה כדומה לפוגרומים ביהודים שנערכו ברוסיה במאה ה-19. אבל המגזין טוען כי לא מדובר רק בהפגנות בצרפת, וכי גם בבריטניה גדלו ההפגנות האנטישמיות לאור המבצע בעזה, ובמקומות נוספים כמו ברלין ובלגיה נרשמו תקריות אנטישמיות אלימות, שהתגברו לאור המבצע של ישראל בעזה.

במגזין ציינו את הפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל ב-24 במאי ואת עליית מפלגות הימין הקיצוניות בבחירות לפרלמנט האירופי, בעיקר בצרפת, יוון, הונגריה וגרמניה, כסימנים המעידים על התגברות האנטישמיות ביבשת. בהונגריה וביוון זכו המפלגות יוביק והשחר המוזהב, מפלגות ימין קיצוניות, לתמיכה משמעותית גם בבחירות הכלליות, ובהונגריה אף הציע חבר מפלגת יוביק להכין רשימה של כל היהודים במדינה "מטעמי ביטחון לאומי".

בכתבה מובא סקר שנערך על ידי האיחוד האירופי ופורסם ב-2013 ומצא כי 29% מהיהודים שקלו להגר בגלל שהם לא מרגישים בטוחים. לפי אותו סקר, יהודים באירופה מתמודדים עם "עלבונות, אפליה ואלימות פיזית, שלמרות מאמצים מצד האיחוד האירופי והמדינות החברות לא נעלמים". שני שלישים מהמשיבים על הסקר סברו כי קיימת בעיה של אנטישמיות ביבשת. 76% מהמשתתפים העידו כי האנטישמיות החריפה בחמש השנים האחרונות – בעיקר בצרפת, בהונגריה ובבלגיה.

הליגה נגד השמצה, ארגון למלחמה באנטישמיות שפועל מארה"ב, ערך סקר ענק על תופעות האנטישמיות ב-102 מדינות ומצא של-26% מהמשיבים בכל העולם יש עמדות אנטישמיות קיצוניות. לפי הסקר, מדינות ערב הן בעלות שיעור האנטישמיות הגבוה ביותר. ביוון ל-69% מהאוכלוסייה דעות אנטישמיות, בפולין ל-45%, בהונגריה ל-41%, בצרפת ל-37%, בבלגיה ל-27%, בצ'כיה 13%, בריטניה 8% ושוודיה רק ל-4%. לפי הערכות המובאות בכתבה, כ-5,000-6,000 יהודים צפויים לעזוב השנה את צרפת בגלל האנטישמיות.

בכתבה גם דנים ברצון של יהודי אירופה לעזוב את היבשת ומובאים נתונים המראים כי יהודים רבים חשים מאוימים ושקלו לעזוב. עוד דנים שם בעליית האיסלאם בחלקים באירופה, כמו בעיר מאלמו בשוודיה, מה שמעודד אירועי אנטישמיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker