לוגו רויטרס
רויטרס

חוק שחוקק הקונגרס האמריקאי ב-2009 להעלאת המיסוי על טבק בניסיון להרתיע מעשנים עלה לממשל מיליארדי דולרים בהכנסות, לאחר שיצרניות הסיגריות מיתגו מחדש את המוצרים והצרכנים עברו לטבק זול יותר, כך לפי דו"ח של המשרש לאחריות ממשלתית בארה"ב (GAO).

בין אפריל 2009 לפברואר 2014 הפסיד הממשל בין 2.6 מיליארד דולר ל-3.7 מיליארד דולר בהכנסות, לאחר שחברות הטבק ניצלו פרצות בחוק. "כל אחת משלוש יצרניות הטבק שהסכימו לשוחח עמנו הסבירה שהן עברו ממכירת טבק לגלגול עצמי הכרוך במיסוי גבוה לטבק למקטרות שהמיסוי עליו נמוך כדי להישאר תחרותיות", נכתב בדו"ח, אשר היה במוקדו של דיון בסנאט האמריקאי.

בדיון קרא רונלד ברנסטיין, מנכ"ל יצרנית הטבק ליגט וקטור ברנדס, למחוקקים לנקוט צעדים נגד ניצול לרעה של היצרניות. הוא החזיק שתי שקיות דומות של טבק שהיו ממותגות בצורה שונה. כשהראה דוגמה שלישית, הוא הצביע על כך שהתווית "טבק טבעי למקטרות" כיסתה את ההצהרה על האריזה כי השקית מספיקה לכ-500 סיגריות. "כולם יודעים שזה טבק לסיגריות", אמר ברנסטיין. "היצרניות יודעות, הצרכנים יודעים, ואני יודע. אני יודע כי ניסיתי לעשן אותו במקטרת וזו לא היתה חוויה נעימה".

ה-GAO אמר כי שוק הטבק השתנה בהתאם. המכירות השנתיות של טבק למקטרות עלו ביותר מפי שמונה בין שנת התקציב 2008 ל-2013, בעוד שמכירות של טבק לגלגול ירדו כמעט פי שישה. באותה תקופה הוכפלו המכירות של סיגרים גדולים, בעוד שמכירות הסיגרים הקטנים ירדו ל-700 מיליון בלבד, לעומת 5.7 מיליארד.

הסנאטור רון ויידן, יו"ר ועדת הפיננסים של הסנאט, מתח ביקורת על מחלקת האלכוהול והטבק של משרד האוצר, אשר אחראית על גביית המסים על טבק, על כך שהיא "גוררת רגליים". ב-2015 צפויה המחלקה להגיש הצעה לרגולציה בעניין, אך לדברי ויידן זה לא מספיק. 

צילום: AFP

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker