הוחרפו הסנקציות על רוסיה: על הכוונת - בנקים ומגזר הנפט

האיחוד האירופי וארה"ב הטילו סנקציות חדשות על רוסיה בגין מעורבותה באוקראינה: גישת בנקים רוסיים ממשלתיים לשוק ההון באירופה תוגבל, וכך גם יצוא של ציוד הפקת נפט לרוסיה; ענקית הנפט הבריטית BP הביעה דאגה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

האיחוד האירופי וארה"ב הודיעו היום על הטלת סנקציות כלכליות נוספת על רוסיה בגין מעורבותה בסכסוך באוקראינה. במסגרת הסנקציות החדשות, האיחוד האירופי ימנע מבנקים רוסיים ממשלתיים למכור מניות או אג"ח בשוקי ההון האירופים, וכן יגביל את היצוא של ציוד מתקדם למגזר הנפט ברוסיה.

כמו כן, אסר האיחוד על חתימת חוזים חדשים למכירת נשק לרוסיה וליצוא מיכון כבד, מוצרי אלקטרוניקה ומוצרים אזרחיים אחרים שעלול להיעשות בהם שימוש צבאי.

בה בעת, משרד האוצר האמריקאי הודיע היום על צעדי ענישה נגד שלושה בנקים רוסיים: VTB, בנק אוף מוסקו ו-Russian Agricultural Bank. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר כי הרחבת הסנקציות על רוסיה נבעה מכך שמוסקווה חותרת תחת פתרון דיפלומטי למשבר באוקראינה. "רוסיה תשלם את המחיר על התעלמותה מהמסלול הדיפלומטי", אמר אובמה, אשר הוסיף כי הסנקציות נגד רוסיה אינן בבחינת מלחמה קרה חדשה.

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, הזהיר מוקדם יותר היום כי ארה"ב עשויה אף היא להטיל סנקציות נוספות על רוסיה, אם לא תפעיל לחצים על בדלנים פרו-רוסיים באוקראינה שיאפשרו לצוותי חקירה בינלאומיים להגיע לאתר התרסקות מטוס הנוסעים המלזי באוקראינה.

עיצומים שהטילו האיחוד האירופי וארה"ב על רוסיה נועדו להגדיל את המחיר שמשלמת רוסיה בשל תמיכתה בבדלנים פרו-רוסיים במזרח אוקראינה. מנגד, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין דוחה את טענות מדינות המערב לפיהן רוסיה מספקת נשק כבד לבדלנים.

בעקבות הדיווח על הסנקציות החדשות, נמחקו העליות שנרשמו בבורסות וול סטריט בתחילת היום, והעליות בבורסות אירופה התמתנו, על רקע חששות כי הסנקציות יפגעו בעסקיהן של חברות מערביות עם פעילות ברוסיה. הרובל נחלש ב-0.3% מול הדולר.

ענקית הנפט הבריטית BP, המחזיקה בנתח של כ-20% ממניות ענקית האנרגיה הרוסית רוסנפט, הזהירה מוקדם יותר היום כי הרחבת העיצומים נגד רוסיה עלולה לפגוע בתוצאותיה הכספיות. החברה ציינה עם זאת כי עד כה לא נפגעו עסקיה עקב הסנקציות, וכי רווחיה גדלו ברבעון השני של השנה ב-33% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, והסתכמו ב-1.9 מיליארד ליש"ט (3.2 מיליארד דולר).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker