מייסד איקאה רוצה לעשות לבנקים בשוודיה את מה שעשה לענף הרהיטים בעולם

התחרות בין הבנקים בשוודיה גוברת על רקע הרצון למשוך יותר לקוחות מהבנקים הגדולים ■ בנק איקנו של מייסד איקאה מספק דוגמה לריביות המפתות שמעניקים הבנקים הקטנים במדינה למשקי בית שיפתחו חשבון חיסכון

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

המיליארדר אינגבר קאמפרד, מייסד איקאה, עשה את הונו בכך שעזר לעולם להיות חסכן בעזרת רהיטים זולים. מודל זהה משווק כעת על ידי הבנק שלו, שבו הלקוחות מקבלים תגמול אם הם מוותרים על מוצרי יוקרה.

בנק איקנו ניסה לפתות חוסכים בכך שהוא הציע פרס של 100 אלף קרונות (14,625 דולר) בהפקדות למנצח במשחק מחשב שמעניש שחקנים שמבזבזים כסף על מוצרים יקרים. במשחק "פלאפי סייבר", משחק המבוסס על העיקרון של המשחק הפופולרי "פלאפי בירד", השחקן שמצליח לדלג הכי טוב מעל מכשולים כמו חנויות תכשיטים וחנויות נעליים מקבל את הניקוד הגבוה ביותר על ידי כך שהוא מגן על החסכונות שמאוחסנים בחזיר המעופף.

קמפיין החיסכון של איקנו מגיע על רקע התחרות המחריפה סביב הפקדות של משקי בית בשל כללי יציבות ומימון מחמירים יותר לבנקים. בנק איקנו שנמצא בבעלות פרטית  מתמודד מול המתחרים שלו באמצעות ריבית גבוהה על הפקדות. המדיניות הזו של הבנק הודגשה החודש אחרי שהבנק המרכזי בשוודיה הוריד את הריבית -0.5% ל-0.25%, מה שהפעיל לחץ על שיעור הריבית של בנקים גדולים בשוודיה כמו נורדאה בנק.

בנק נורדאה בדנמרק
בנק נורדאה בדנמרקצילום: בלומברג

"אנחנו רוצים שלקוחות חדשים יגלו את איקנו וגם לעשות משהו לחוסכים הקטנים, שרוב הבנקים הגדולים לא מתעניינים בהם", אמר רוסלנד ג'והנסון, מנהל מכירות בחטיבה השוודים של איקנו.

שיעור הריבית שמציע איקנו נעה בין 0.7% לחשבון חיסכון רגילים ועד ל-2.65% עבור פיקדונות לטווח קצוב. הבנק לא לבד בתחרות מול הבנקים הגדולים בשוודיה. בנק נורדנט, שמציע שירותי בנקאות אינטרנטיים, מציע ריבית של 0.55%, בעוד שזרוע הבנקאות של רשת הסופרמרקטים איקה גרופן, מציעה ריבית של 0.7%. בנק SBAB שבבעלות המדינה מעניק ריבית של 1.4%.

"שיעורי הריבית הנמוכים על חסכונות של הבנקים הגדולים גורמים ליותר לקוחות לבחור לפתוח חשבון מחוץ לארבעת הבנקים הגדולים", אמר טור בורג, כלכלן ראשי ב-SBAB. "ככל שהריבית על פיקדונות קרובה יותר ל-0 בבנקים הגדולים, כך ברור יותר ההבדל, וכנראה שגם הנטייה של משקי הבית לעזוב".

נורדאה, הבנק הגדול בקרב המדינות הנורדיות, וסווידבנק, בנק המשכנתאות הגדול בשוודיה, הורידו את שיעור הריבית שהם מעניקים לכמה מחשבונות החיסכון ל-0%, אחרי שהבנק המרכזי של שוודיה הוריד את הריבית. בנק SEB הוריד את הריבית שהוא מעניק ב-0.1% ל-0.2% ובנק סוונסקה האנדלסבנקן (SHBA) הוריד את שיעור הריבית המשולמת לכמה מהחשבונות בו.

שיעור חסכונות הציבור, כולל משקי בית וחברות, המופקדים בהאנדלסבנקן, נורדאה, SEB וסווידסבנק ירד ל68.6% ב-2013 לעומת 69.9% ב-2012 ו-75.3% ב-2008, לפי נתונים של איגוד הבנקים בשוודיה.

אינגבר קמפרד, מייסד איקאהצילום: אי–פי

הפקדות של משקי בית בפעילות הקמעונאית של נורדאה בנק ירדו ברבעון השני של 2014 ב-1.4% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, לפי דו"חות הבנק. ועדיין הנתון הזה אצל חלק מהבנקים הגדולים במדינה הולך בכיוון ההפוך, כמו האנדלסבנקן שדיווח על קפיצה שנתית של 8.8% בהפקדות של מקי בית ברבעון האחרון.

בינתיים שיעור החיסכון הכללי של השוודים נמצא בעלייה. החסכונות של משקי הבית בשוודיה עלה ל-1.36 טריליון קרונות במארי, לעומת 1.34 טריליון קרונות באפריל ו-1.27 טריליון קרונות בסוף 2012, לפי סוכנות הסטטיסטיקה במדינה.

תחרות "פלאפי סייבר" של איקנו שנערכה בין 27 ביוני ועד ל-18 ביולי, שוחקה 1.52 מיליון פעמים, אומרת מטילדה לנר פאיין, ראש מחלקת שיווק באיקנו.

"התחרות גברה, באופן חלקי בגלל הרגולציה החדשה שהופכת את החסכונות לבעלי ערך גבוה יותר לבנקים", אומר רוסלונד ג'והנסון. "שחקנים חדשים צריכים חסכונות כדי ליצור מימון לפעילות ההלוואות של וראינו בשנים האחרונות גם יותר תחרות מכיוון הבנקים הגדולים שרוצים להבטיח את המימון שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker