סערה בניו יורק: כניסות נפרדות לדיירים עשירים ועניים בבנייני דירות

אושרה תוכנית של חברת הנדל"ן אקסטל לבנות מגדל יוקרה בן 33 קומות הפונה לנהר ההדסון ■ כניסה נפרדת תוביל ל-55 דירות בקומות הנמוכות הפונות לרחוב, ואשר מיועדות לדיור בר השגה

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

תוכנית שנויה במחלוקת לפיה דיירים פחות אמידים של בניין דירות פאר ייאלצו להשתמש בכניסה נפרדת מזו שבה ישתמשו הדיירים העשירים של הבניין, יוצאת לדרך בניו יורק לאחר שזכתה לאישור רשמי של העיריה, דיווח אתר "הפינגטון פוסט".

התוכנית של חברת הנדל"ן אקסטל (Extell), אושרה בתחילת השבוע במסגרת תוכנית עירונית לעידוד בנייה של דיור בר השגה. מגדל המגורים שבונה אקסטל בשדרות ריברסייד 40 באפר ווסט-סייד, מתנשא ל-33 קומות ויכלול 219 דירות יוקרה הצופות לנהר ההדסון. עם זאת, המגדל יכלול גם 55 דירות הפונות לרחוב וממוקמות בין הקומה השנייה לשישית, ואשר מיועדות לדיירים בעלי הכנסות נמוכות יותר, ושהכניסה אליהן תהיה נפרדת.  

הדירות המוזלות מיועדות למשפחות בנות ארבע נפשות עם הכנסה שנתית של עד 51,540 דולרים בשנה - כ-60% מההכנסה החציונית של תושבי האזור. מלבד הכניסה הנפרדת, דיירי הדירות המוזלות בבניין גם לא יורשו להשתמש בשירותים המיועדים לדיירי דירות היוקרה כמו חדר כושר ובריכת שחייה.

התוכנית של אקסטל, שכבר זכתה לכינוי מדיניות "הדלת הענייה", אושרה במסגרת תוכנית בנייה של עיריית ניו יורק, אשר מעניקה לחברות נדל"ן אחוזי בנייה גבוהים יותר בתנאי שיקצו מספר יחידות דיור מוזלות. כתמריץ זוכים מפתחי הנדל"ן גם להקלות מס בהיקף של מיליוני דולרים.

קו השמים של ניו יורקצילום: Bloomberg

אף כי תוכניות מהסוג של אקסטל אינן דבר חדש בניו יורק, התוכנית הנוכחית עוררה ביקורת ציבורית חריפה, ודרישות להכנסת שינויים בתוכנית. "הסידור הזה של 'נפרדים אבל שווים' הוא בלתי מתקבל על הדעת ואין לו מקום במאה ה-21 ובוודאי שלא באפר ווסט-סייד", אמרה חברת הרשות המחוקקת של מדינת ניו יורק, לינדה ב. רוזנטל, עוד בטרם אושרה התוכנית. "התוכנית המחייבת דיור בר השגה איננה בבחינת אור ירוק להפרדה בין דיירים בעלי הכנסה נמוכה יותר לבין דיירים עשירים", הוסיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ