קרן ההשקעות הממשלתית הגדולה בעולם שוקלת צמצום חשיפתה לרוסיה

קרן הנפט של נורווגיה תבחן מחדש השקעותיה ברוסיה בעקבות יירוט המטוס המלזי מעל אוקראינה והחשש להחרפת הסנקציות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

קרן ההשקעות הממשלתית של נורווגיה, שעם נכסים בשווי 890 מיליארד דולר היא הגדולה בעולם, מעריכה מחדש את אחזקותיה ברוסיה על רקע הסנקציות הגוברות נגד המדינה באיחוד האירופי. מאז יירוט מטוס מלזיה איירליינס מעל אוקראינה, על ידי טיל שארה"ב מעריכה כי סופק על ידי הצבא הרוסי, היחס השלילי לנכסים רוסיים גובר.

ממשלת נורווגיה, שאינה חברה באיחוד האירופי, מסרה כי היא מוכנה להתאים את אחזקותיה כדי לשקף את האקלים הגיאופוליטי המשתנה. הנציבות האירופית תציג היום לנציגי החברות בה הצעות ל"צעדים ממוקדים". "אם השקעותיה של קרן הנפט יושפעו מהסנקציות הכלכליות נגד רוסיה, בהן תומכת נורווגיה", הקרן "תצטרך לבצע את השינויים ההולמים את המצב החדש", אמר רונר מלקנס, דובר משרד האוצר הנורווגי, בתשובה לשאלות בדואר אלקטרוני.

דוברת הקרן, מרתה סקאר, אמרה כי הקרן עוקבת אחר המצב ברוסיה. לדברי מנכ"ל הקרן, ינגבה סלינגסטד, באפריל, לקרן יש אחזקות משמעותיות ברוסיה. נכון לסוף 2013 החזיקה הקרן מניות רוסיות בשווי 3.6 מיליארד דולר ואג"ח ממשלתיות וקונצרניות רוסיות בשווי 4 מיליארד דולר, לפי הדו"ח השנתי שלה. סקאר לא דיווחה האם הקרן כבר החלה לצמצם אחזקות אלה.

"נראה שרוסיה היא איום להשקעות זרות", אמר הנס אולף סיברסן, ראש ועדת הפיננסים בפרלמנט הנורווגי, המפקחת על הקרן. נורווגיה אינה מחוייבת לעמוד בסנקציות האירופיות. האיחוד האירופי הודיע השבוע כי הוא שוקל להגביל את הגישה של רוסיה לשוקי הון ולטכנולוגיות רגישות, אלא אם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, יאיץ את חקירת יירוט המטוס.

קרן הנפט של נורווגיה, בה מושקעות הכנסות המדינה מיצוא גז ונפט, היא המשקיעה הגדולה במניות באירופה. ברבעון הראשון כבר נפגעו תשואות הקרן בגלל המשבר באוקראינה. הקרן הפסידה 9.7% על השקעותיה באג"ח ממשלתיות של רוסיה ברבעון הראשון, והתשואה הכוללת שלה הייתה 1.7%. מדד מייסקס הרוסי נחלש עד כה השנה ב-6.5%, והרובל נחלש ב-5.6% מול הדולר. לעומת זאת, בעולם נרשמו עליות במדדי המניות באותה תקופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker