מתקפת הרובוטים: 
תוך 10–20 שנה 54% מהמשרות באירופה יוחלפו במכונות

על פי מחקר חדש, השיפורים הטכנולוגיים באוטומציה וברובוטיקה ניידת עשויים להביא להחלפת יותר ממחצית המשרות תוך שני עשורים ■ האיום הטכנולוגי על העובדים בפריפריה של אירופה גדול יותר, אם כי הם נוטים לאמץ טכנולוגיה לאט יחסית

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

גוש היורו מתמודד עם בעיית תעסוקה ואבטלה דו־ספרתית, אבל זה מתגמד לעומת היום שבו העתיד ינקוש בדלת. לפי מחקר חדש שפירסם הכלכלן ג'רמי בואלס ממכון המחקר הבלגי ברואגל, 54‫%‬ מהמשרות ב-28 החברות באיחוד האירופי נמצאות תחת איום שמייצרים השיפורים הטכנולוגיים.

בואלס, שספג השראה ממחקר דומה של קרל פריי ומייקל אוסבורן מאוניברסיטת אוקספורד על ארה"ב, חישב כמה משרות ברחבי אירופה חשופות לשיפורים טכנולוגיים. הטווח אליו הגיע הוא 40%–60%, תלוי במדינה.

המחקר של פריי ואוסבורן מספטמבר 2013 מצא כי 47% מהאמריקאים נמצאים בקטגוריית הסיכון, כלומר שהמשרות שלהם עשויות להתבצע על ידי מכונות בתוך עשור או שניים.

למדינות צפוניות באירופה כמו בריטניה, צרפת וגרמניה יש שיעור סיכון גבוה כמו של ארה"ב, לפי הממצאים של בואלס, שעובד במרכז הבינלאומי לצמיחה כלכלית של לונדון סקול אוף אקונומיקס. בואלס אמר כי אין זה מפתיע שדווקא כלכלות בפריפריה של היבשת, כמו איטליה, יסבלו יותר מהאיום, בהתחשב בעובדה שהממצאים של פריי ואוסבורן מראים כי התפתחויות באוטומציה וברובוטיקה ניידת יפגעו במגזרים של כישורים ושכר נמוכים, שבעבר היו חסינים לפריצות דרך טכנולוגיות.

לדבריו, עם זאת, ההשפעה עשויה להתמתן משום שמדינות אלה נוטות באופן היסטורי לאמץ טכנולוגיות חדשות לאט יותר מאשר שכנותיהן, אמר בואלס. 
‫"‬אם אנחנו מאמינים שהטכנולוגיה יכולה להתגבר על מכשולים מוכרים בכל הנוגע למשימות קוגניטיביות שאינן חוזרות על עצמן, אזי אנחנו חייבים לצייד את הדור הבא של העובדים בכישורים שמסייעים לטכנולוגיה, ולא כישורים שמאוימים על ידה", אמר בואלס.

Papero petit רובוט תקשורתי חדש ביפן, היוםצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker