לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

אם סקוטלנד תיהפך למדינה עצמאית בעקבות משאל העם שייערך ב–18 בספטמבר, תהיה לה עמדת פתיחה טובה. המדינה החדשה תהיה עשירה: עם תוצר לנפש של יותר מ–33 אלף דולר ב–2012, סקוטלנד היא האזור העשיר בבריטניה אחרי לונדון ודרום־מזרח אנגליה. בבירה החדשה אדינבורו ובעיר הנפט אברדין המשכורות מטפסות בקצב מהיר - עניין נדיר בבריטניה.

ואולם אחרי ההתחלה הטובה הזו, הצרות יגיעו במהרה. התחזיות הכלכליות לסקוטלנד בטווח ארוך הן איומות: היא תהיה מדינה עשירה שנועדה ליהפך במהירות לענייה. הבעיה המרכזית תהיה דמוגרפית, שכן שיעור התעסוקה במדינה מידרדר. לפי הלשכה לסטטיסטיקה של בריטניה (ONS), ב–2012 היו בסקוטלנד 3.2 אנשים בגיל העבודה ביחס לכל פנסיונר. עד 2037 הנתון צפוי לרדת ל–2.6.

בדו"ח שפירסם באחרונה המכון ללימודים פיסקליים בבריטניה, בחנו החוקרים מייקל אמיור, רואנה קרופורד וג'מה טטלאו את שיעור הילודה, ההגירה וההזדקנות בסקוטלנד. המגמות שסקרו מלמדות כי ב–50 השנים הבאות יתכווץ כוח העבודה הסקוטי, בעוד שבשאר בריטניה הוא יגדל. מספר הפנסיונרים הסקוטים יעלה.

משאל עם בסקוטלנד צילום: אי־אף־פי

בנוסף להזדקנות, אוכלוסיית סקוטלנד אינה בריאה. מחקר של הלשכה לסטטיסטיקה מ–2014 בחן את תוחלת החיים ב–404 רשויות מקומיות בבריטניה. מתוך עשר האחרונות, שמונה נמצאות בסקוטלנד. גברים מגלזגו צפויים לחיות בממוצע רק 69 שנה.

ההשוואות הבינלאומיות מדאיגות: מחקר החיים הטובים (Well–Being) שפירסם באחרונה OECD מציב את סקוטלנד שלישית מהסוף, בהתבסס על נתוני בריאות. אפילו האזרחים של סלובניה בריאים יותר.

כל זה יעמוד למבחן עבור סקוטלנד העצמאית. ככל שהאוכלוסייה מזדקנת ובריאותה מידרדרת, עלויות הפנסיות וקצבאות הבריאות הנדיבות יעלו. זה יגביר את הלחץ על המגזר הציבורי המנופח ממילא ויחבל בתוכניות של אלכס סלמונד, מנהיג התנועה הלאומית הסקוטית (SNP) וכיום ראש הממשלה המקומית, לאגור הכנסות מנפט בסגנון קרן הנפט הנורווגית.

בניכוי ההכנסות מנפט, לסקוטלנד יש גירעון של 14 מיליארד ליש"ט נכון ל–2012–2013, המהווה 11% מהתמ"ג - פער חמור יותר מביוון ובאירלנד מוכות המשבר. התוכנית של מפלגת SNP להגדיל את ההוצאות הציבוריות ב–3% בשנה פירושה שאפילו אם מנהיגי סקוטלנד ישתמשו בכל ההכנסות מנפט, החור בתקציב ימשיך להתרחב.

הסתמכות מסוכנת 
על נפט

הנפט עלול להתגלות כתרופת כזב בסקוטלנד. הכנסות בריטניה מנפט נפלו משיא של 12.4 מיליארד ליש"ט ב–2008–2009 לכ–6.5 מיליארד ליש"ט ב-2012–2013. ואולם סלמונד משוכנע שהמצב ישתפר. מאז 1979–1980, בריטניה הפיקה כשני שלישים מתוך מאגר מוערך של 60 מיליארד חביות נפט בים הצפוני, שהניבו הכנסות של 183 מיליארד ליש"ט עד כה. נשאר עוד הרבה במאגר, וכמי שתירש את רוב הנפט, ממשלה סקוטית עצמאית תיהנה מהכנסות של 7.3 מיליארד ליש"ט עד 2017–2018, לפי SNP.

ואולם התחזית הזאת נשענת על הערכות אופטימיות, הן של מחירי הנפט והן של הכמות שחברות הנפט יצליחו להפיק. למעשה, התפוקה אינה מתרוממת בשל הפסקות בלתי מתוכננות. ואפילו אם המחירים יעלו והייצור ישתפר, ימיו היפים ביותר של הענף מאחוריו. המשרד לאחריות תקציבית, גוף פיקוח עצמאי על התקציב, סבור שההכנסות מהמס על הנפט ידולדלו ל–3.4 מיליארד ליש"ט בלבד עד 2017–2018.

בנוסף, סקוטלנד תעמוד בפני עלויות ניקיון אדירות אחרי שהנפט ייגמר. כ–45 אלף ק"מ של צינורות וכבלים משתרעים על פני מי הים של סקוטלנד ושואבים נפט מהאסדות ליבשה. לפי ארגון הסחר Oil and Gas UK, פירוקם יעלה כ–10 
מיליארד ליש"ט בין 2013 ל–2022. הערכות לגבי העלויות הכוללות של המהלך נאמדות ב–40 מיליארד ליש"ט וממשיכות לעלות. היות שהממשלה החדשה תכבד מחויבות בריטית לממן כמחצית הסכום, חלק גדול מהכנסות המסים ייאלץ לזרום בחזרה אל התעשייה.

כשסופו של הנפט באופק, סקוטלנד חדשה ועצמאית תהיה חייבת להסתמך על תעשיות אחרות. לפי נתוני הממשלה הסקוטית, נפט וגז מהווים כ–14 מיליארד ליש"ט מתוך 40 מיליארד ליש"ט ביצוא של המדינה ב–2012.

אלכס סלמונד, ראש הממשלה המקומית בסקוטלנדצילום: Bloomberg

היבואנית הגדולה מסקוטלנד - ארה"ב

כפי שהנתונים מרמזים, לסקוטלנד יש ענפים רווחיים אחרים מלבד נפט. המוצר היחיד המכניס יותר הוא וויסקי, עם הכנסות מיצוא של 3.9 מיליארד ליש"ט. ענפים נוספים הם בנקאות, ביטוח ושירותים עסקיים.

היעדים של היצוא הסקוטי מעודדים גם הם. ארה"ב היא היעד הגדול ביותר, ובזמן שכלכלתה מתאוששת, היצוא צפוי לעלות. הגידול של מעמד הביניים חובב היוקרה של סין עשוי גם הוא לתת דחיפה למכירות הוויסקי והסלמון.

ואולם חברות סקוטיות מחוץ לענף הנפט הן רק גורם מקל, ולא הפתרון. היצוא הסקוטי ב–2012 היה 4,800 ליש"ט לנפש, או 21% מהתמ"ג; בבריטניה כולה מדובר ב–7,800 ליש"ט לנפש, או 32% מהתמ"ג. מחקר חדש של ריצ'רד האריס וג'ון מופאט מאוניברסיטת דורהאם הבריטית מראה שהייצור הסקוטי נמוך ב–11% מבשאר בריטניה; יצוא אנמי, עם מחסור בחברות חדשניות והשקעה נמוכה במו"פ, עוזרים להסביר את הפיגור.

החולשה היחסית הזאת עשויה ליצור גירעון סחר גדול מול מה שיישאר מבריטניה, וכלכלת סקוטלנד תמשיך להיות תלויה בה באופן קריטי.

כל זה אומר שהזוהר החמים של ימי העצמאות הראשונים יהיה קצר מועד. מפלגת SNP מציעה לסקוטלנד חזון של עתיד כלכלי שבו הנפט מרפא את רוב התחלואים ומדיניות של חדשנות מדרבנת צמיחה מהירה. אך למען האמת, עם גירעון בתקציב ובמאזן הסחר, המדינה החדשה תעמוד בפני מרבית האתגרים שמולם ניצבת בריטניה, רק במצב אקוטי יותר.

הוסיפו לכך תחזית דמוגרפית רעועה ומפלגה לאומנית שבכוונתה להרבות בהוצאות, ונראה שהתחזיות הכלכליות לסקוטלנד עגומות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker