אפל תפצה צרכנים ומדינות בארה"ב ב-450 מיליון דולר על תיאום מחירי ספרים

אפל הסכימה ליישב את תביעת תיאום המחירים בשוק הספרים האלקטרוניים, בתנאי שערעורה על הפסיקה הפלילית בנושא לא יתקבל

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

אפל הסכימה לשלם 450 מיליון דולר ליישוב תביעות צרכנים ותובעים מדינתיים בארה"ב, לפיהן החברה קשרה קשר עם 5 מו"ליות גדולות לתיאום מחירי הספרים האלקטרוניים, לפי מסמכי בית המשפט שהוגשו ביום רביעי.

ההסדר, שיספק לצרכנים 400 מיליון דולר, מותנה בתוצאת ערעור על פסיקה פדרלית מהשנה שעברה לפיה אפל הפרה את חוקי ההגבלים העסקיים. לפי תנאי ההסדר שהוגש אתמול, אם ערעורה של אפל לבית המשפט לערעורים יתקבל, הסכום עשוי להצטמצם ל-70 מיליון דולר, כאשר 50 מיליון דולר מתוכם יוקצו לצרכנים או אף להתבטל כליל.

נגד אפל הוגשה ב-2012 תביעת הגבלים עסקיים פדרלית, לפיה אפל ו-5 מו"ליות הספרים הגדולות בארה"ב תיאמו מחירי ספרים, בניסיון לשבור את המונופול של אמזון בשוק הספרים האלקטרוניים, ולהעלות מחירים בשוק. כדי למנוע הפרה ברורה של חוקי ההגבלים העסקיים, בכירי מו"ליות הספרים לא נפגשו זה עם זה, אלא עם אפל, שהעבירה ביניהן מידע, לפי התביעה.

"איננו יכולים לצפות את תוצאת הערעור בבטחה, אך אנו מאמינים בתביעה שלנו ובהצגת הראיות במשפט", אמר התובע הכללי של מדינת קונטיקט, ג'ורג' ג'פסן, בהצהרה. אפל בהצהרתה הכחישה כי ניסתה לתאם מחירים, ואמרה כי תמשיך להיאבק להוכחת חפותה. "לא עשינו כל דבר עבירה, ולדעתי הערכה הוגנת של העובדות תראה זאת", אמרה קריסטין הוגט, דוברת אפל.

iBooks 2צילום: אי-פי

ההסדר הנוכחי דורש את אישורה של השופטת המחוזים דניז קוט, שפסקה בתביעת ההגבלים העסקיים. הוא הוכרז כבר ביוני, אך ללא פירוט התנאים. ההסדר ימנע משפט נזיקין ב-25 באוגוסט, בו תובעים כלליים מ-33 מדינות ורשויות בארה"ב, ונציגי תביעה ייצוגית של צרכנים, התכוונו לדרוש פיצויים בסך 840 מיליון דולר.

ההסדר מגיע בעקבות הסדרים עם 5 מו"ליות, שהסכימו לפצות צרכנים שרכשו ספרים אלקטרוניים ב-166 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ