האם הקוסטה קונקורדיה שטבעה לפני שנתיים יכולה לעשות מסע אחרון?

היום יחל השלב האחרון בחילוץ הספינה שעלתה על שרטון מול חופי איטליה בינואר 2012, במסגרתו היא תוצף ותיגרר למספנה בגנואה; צוות החילוץ מקווה למצוא את גופת הנעדר האחרון באסון

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ניסיון החילוץ הגדול מעולם של ספינת נוסעים צפוי להיכנס היום לשלב האחרון שלו, כשעובדים יתחילו להציף מחדש אל מעל פני המים את קוסטה קונקורדיה, שמשקלה 1114,500 טונות, ולהזיזה מחופי האי האיטלקי ג'יליו. הספינה, השייכת לחברת קרניבל קרוז שבשליטת מיקי אריסון, עלתה על שרטון בתחילת 2012.

פרנקו גבריאלי, המפקח על הזזת הריסות הספינה, אמר כי צוותי החילוץ אישרו כי העבודה תתחיל כמתוכנן, למרות מזג האוויר ההפכפך. "התחזית אינה אידיאלית, אך מספיקה כי להבטיח את תחילת העבודה בצורה בטוחה", אמר גבריאלי.

לדבריו, ברגע שקוסטה קונקורדיה תוצף ותגיע לים, יתחדש החיפוש אחר הגופה האחרונה שטרם נמצאה. ראסל רבלו, מלצר הודי, נמנה עם 32 אנשים שנהרגו כאשר הספינה התנגשה בסלע במים הרדודים לחופי ג'יליו בינואר 2012. אחיו של רבלו, קווין, החי במילאנו, כתבה בהודעה בפייסבוק כי "אני מאמין שהם ימצאו את גופתו של אחי היקר, ראסל". פרנצ'סקו סקטינו, רב החובל לשעבר של קוסטה קונקורדיה, עומד למשפט באישומי הריגה, בין היתר. התאונה אף עוררה מחדש שאלות לגבי בטיחות ספינות הנוסעים הגדולות.

קוסטה קונקורדיה, יום לאחר שעלתה על שרטוןצילום: אי–פי

כלל לא בטוח שמבצע החילוץ יצליח. צוות החילוץ, בהובלת ניק סלון הדרום אפריקאי, הצליח בשנה שעברה ליישר את הספינה, שאורכה 290 מטרים. אך קיים חשש כי ספינת הנוסעים לא תצליח לצוף, ואף עשויה להתפרק כאשר ירימו אותה מפלטפורמת הפלדה עליה היא מונחת זה 9 חודשים. התכנית היא לשאוב מים ממיכלי ענק שרותכו לצידי הספינה, כדי להציף את גוף הספינה ב-12 מטרים. סלון אמר במסיבת עיתונאים בג'יליו ביום ראשון כי רגע האמת יהיה בין השעות 10 ל-11 בבוקר היום, "כאשר נרים את הריסות הספינה ונוכל להשוות את החישובים והתחזיות שלנו עם מידע אמיתי".

מנהל מבצע החילוץ ניק סלואןצילום: רויטרס
קוסטה קונקורדיה. מיכלים רותכו לגוף הספינה לקראת יישורה.צילום: אי–פי

בשלב הבא של המבצע, תוזז קוסטה קונקורדיה כ-30 מטרים מהחוף ותיוצב על ידי שתי ספינות וכבלים המחוברים לחוף. פרנקו פורצ'לאקיה, ראש הצוות הטכני, אמר כי הצפת הספינה הענקית והזזתה למים פתוחים תיקח "שבוע, או במקרה הטוב, חמישה ימים". אם הכל יתנהל כצפוי, הספינות יגררו את קוסטה קונקורדיה 200 מילים ימיים עד גנואה, שם היא תפורק. למסע זה יידרשו כ-4-5 ימים נוספים.

תיירים באי ג'יליו מתבוננים בהכנות להצפת הקוסטה קונקורדיהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker