הבת הראשונה: למה שעה מזמנה של צ'לסי 
קלינטון שווה 75 אלף דולר?

למרות ניסיונה בהתחככות בקרנות גידור ותפיסת טרמפים על הוריה המפורסמים, קלינטון הבת לא צריכה להרוויח בשעה מה שאמריקאים אחרים משתכרים בשנה ■ הקלינטונים שואבים לקרן שלהם תרומות על חשבון הציבור - בתמורה להבטחה מרומזת להשפעה פוליטית ■ עסקי הנאומים של משפחת קלינטון הניבו יותר מ-100 מיליון דולר

מורין דאוד
מורין דאוד, ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורין דאוד
מורין דאוד, ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

צ'לסי קלינטון אף פעם לא עשתה בעיות בשמונה השנים שבהן גדלה כבת הראשונה של אמריקה. בניגוד לבנות ראשונות אחרות, היא לא התחמקה משומרי הראש של השירות החשאי, לא זייפה תעודות זהות כדי לשתות אלכוהול, לא היתה מעורבת בשערוריית סמים, לא הופיעה בבתי משפט בגופייה וטבעות לבהונותיה, ואפילו לא רקדה ריקוד מושחת.

כתבות נוספות ב-TheMarker

משפחת קלינטוןצילום: בלומברג

למרות תפקידה הקשה כמתווכת בנפתולי הנישואים המביכים של הוריה, צ'לסי שמרה על סטייל. לכן, מוזר לראות אותה עושה שטויות כעת, במובן מסוים, כשהיא מצטרפת להוריה בגריפת ממון לפיה הרעבתן והחמדני של "תעשיית קלינטון בע"מ".

אמה, הילרי, השייכת למאיון העליון, התמרמרה שיצאה מהבית הלבן וחטפה על כך אש. אז למה צ'לסי רוצה להעמיד את עצמה מול ביקורת כזו כשהיא מרפדת את כיסיה בתלושי שכר שמנים שלא עולים בקנה אחד עם כישוריה, ניסיונה או תפקידה בחיים?

צ'לסי, 34, מנסה לגמול לכמה ממקורבי קרן קלינטון - שכמו הקלינטונים, היא בעלת כוונות טובות, בזבזנית וחסרת ארגון - ובתוך כך היא נושאת נאומים שמכניסים כסף לקופה. היא מקבלת, כפי שדווח ב"ניו יורק טיימס", עד 75 אלף דולר לנאום. "הנאומים של קלינטון מתמקדים בנושאים כמו מיגור מחלות הנישאות במים", נכתב בדיווח ("יש לי אובססיה לשלשולים" היא השורה החביבה עליה).

יש בכך משהו דוחה, שגורם לנו לתהות: למה לעזאזל היא שווה כל כך הרבה כסף? מדוע, גם בהתחשב בניסיונה בייעוץ ניהולי, התחככות בקרנות גידור ותפיסת טרמפים על אחרים, שווה שעה מזמנה סכום שאמריקאים בגילה לרוב לא משתכרים בשנה? (ההכנסה החציונית למשק בית בארה"ב היא 53 אלף דולר בשנה).

אם צ'לסי באמת רוצה לעזור לזולת, שתתרום את כספה לקרן צדקה עצמאית שלא נועדה להנציח את שמה של משפחת קלינטון בזמן שאמא מתכוננת לחזור לבית הלבן והיא עצמה רומזת שהיא רוצה להיכנס לפוליטיקה. או שתנאם בחינם. כיום היא מתלמדת איך להיות מועמדת פוליטית — לא צריך לשלם לה על זה. עוד גועל נפש נחשף בפוליטיקו (אתר המציע כתבות, סקירות ומאמרים בענייני הבחירות), שדיווח כי קיבלה בעבר 600 אלף דולר בשכר - יותר מ-25 אלף דולר לדקת אוויר - עבור עבודה שקיבלה בזכות הוריה ככתבת לענייני שטויות ב-NBC ניוז.

הילרי וביל קלינטון. עסקי הנאומים משגשגיםצילום: רויטרס

צ'לסי עדיין לומדת את התשובה לשאלה שהיא שאלה את הקמע של חברת הביטוח גייקו: "האם יש חסרונות בתהילה?" הקלינטונים ממשיכים להעמיד פנים שכל מה שאכפת להם הוא לשרת את הציבור. אז למה בסופו של דבר זה מסתכם בגריפת כסף? משניים במחיר האחד הגענו לשלושה במחיר העשרים.

הספר שפירסמה השנה הילרי, "היסטוריה חיה" (Living History) - שגורם לתחושה שהיא קנתה אותו באיקאה וביקשה ממישהו להרכיב לה - צונח במכירות, כי הוא נועד בעיקר לגרוף מקדמה של 13 מיליון דולר ולקדם את המתוכנן שלה. הוא לא כולל בחינה עצמית מרתקת וחשיפה פוליטית כמו בביוגרפיות של טימותי גייתנר, שר האוצר לשעבר, ובוב גייטס, שר ההגנה לשעבר. אולי אם היה לה משהו לומר, הספר היה קצר יותר.

הילרי לא מבחינה בנתק שבין הבעת דאגה חמורה לגבי בועת החובות הגדלה והולכת של סטודנטים לבין זלילת תרומות בסכומים של שש ספרות מלפחות שמונה קולג'ים, אבל מי סופר. היא אומרת שהיא מעבירה את הכספים מהקולג'ים לקרן הצדקה המשפחתית, אבל מאחר שמעולם לא היתה חובבת שקיפות, היא סירבה לספק תיעוד של זה (היא עדיין מקבלת סכומים עצומים עבור נאומים כמו זה שנשאה באפריל בפני המכון לתעשיות מחזור פסולת בלאס וגאס).

"ניו יורק טיימס" העריך כי עסקי הנאומים של המשפחה הניבו יותר מ-100 מיליון דולר עבור הנשיא לשעבר והגברת הראשונה, שמקבלים 200–700 אלף דולר להופעה. ביל לבדו השתכר 17 מיליון דולר בשנה שעברה בעבודה החביבה עליו - לדבר.

"תורמים ומוסדות שמשלמים להם לנאום קונים הכרה וזמן התרועעות עם מנהיגים פוליטיים רבי עוצמה, שלתקוותם יוכלו לספק להם טובות פוליטיות בעתיד", כתב ריק כהן ב"נשיונל פילנתרופי קואטרלי". "זה מטריד כשתורמים עסקיים מעניקים תרומות לצדקה פוליטית מתוך ציפייה מובנת שיקבלו טיפול עדין ורך יותר בעתיד. זה מטריד גם כשחלק מהתורמים הם יישויות ציבוריות או עמותות, כמו קולג'ים ואוניברסיטאות, שכך ממירים את כספי משלמי מסים ותרומות הפטורות ממס לאיתותים שיכולים להביא להם יחס חיובי יותר, גם אם מדובר רק במלה טובה מצד הקלינטונים לסוכנות פדרלית המספקת מימון או לרגולטור שעשוי לבחון בעין ביקורתית שכר לימוד", הוסיף כהן.

הקלינטונים הגנו על צ'לסי בחירוף נפש כשהיתה בת עשרה. הם דרשו שהמדיה תתייחס אליה בכבוד וקיבלו את מבוקשם. כעת הם צריכים להגן שוב על בתם, והפעם שלהם עצמם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker