פרוטוקול הבנק הפדרלי בארה"ב: רכישות האג"ח יסתיימו באוקטובר

בכירים בבנק המרכזי של ארה"ב הביעו חשש כי המשקיעים שקעו בשאננות-יתר ביחס לתחזית הכלכלית

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בכירי הבנק הפדרלי בארה"ב החליטו לסיים באוקטובר את רכישות האג"ח החודשיות שביצעו במסגרת תוכנית ההרחבה הכמותית (QE) של הבנק המרכזי, במידה שהתאוששות הכלכלה תימשך בהתאם לתחזיות. כך עולה מפרוטוקול ישיבתה האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי בארה"ב (FOMC), שהתקיימה ב-17 וב-18 ביוני, שפורסם היום.

לפי התוכנית, הבנק הפדרלי מתכנן להודיע בתום ישיבתו באוקטובר על צמצום אחרון של רכישות האג"ח מהיקף חודשי של 15 מיליארד דולר, לאפס, לאחר שיצמצם את היקף הרכישות ב-10 מיליארד דולר בכל אחת מישיבותיו הקודמות, נאמר בפרוטוקול.

חלק ממקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי הביעו בישיבה חשש כי המשקיעים שקעו בשאננות יתר ביחס לתחזית הכלכלית, וכי הבנק המרכזי צריך להיות על המשמר מפני נטילה מופרזת של סיכונים על ידי המשקיעים, נאמר בפרוטוקול הישיבה.

"סימנים לנטילה מוגברת של סיכונים מהווים לדעת חלק מהמשתתפים כעדות לכך שהשוק לא מגלם מספיק את חוסר הוודאות לגבי כיוון הכלכלה והמדיניות המוניטרית", נכתב בפרוטוקול.

ג'נט ילןצילום: REUTERS

בישיבת הבנק הפדרלי ביוני החליטו כצפוי בכירי הבנק על המשך צמצום רכישות האג"ח החודשיות, ב-10 מיליארד דולר נוספים, לרמה של 35 מיליארד דולר בחודש - ישיבה חמישית ברציפות בה הוחלט על צמצום בשיעור זה. בהודעה שפירסם הבנק הפדרלי בעקבות הישיבה שב ונאמר כי הבנק צפוי "להמשיך לצמצם את קצב רכישות הנכסים בצעדים מדודים נוספים" וכי הריבית צפויה להישאר נמוכה לפרק זמן ממושך לאחר סיום רכישות האג"ח. הבנק המרכזי גם הותיר בפגישתו ביוני כצפוי את הריבית בארה"ב ללא שינוי בטווח של 0%-0.25% - שפל בו נמצאת הריבית מאז המשבר הפיננסי.

"הפעילות הכלכלית מתאוששת ברבעון הנוכחי ותמשיך להתרחב בקצב מתון מכאן ואילך", אמרה יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, במסיבת עיתונאים שקיימה בוושינגטון לאחר ישיבת הבנק בחודש שעבר. "האינפלציה ממשיכה להיות מתחת ליעד של 2%", הוסיפה ילן, וציינה כי אינפלציה נמוכה "עלולה להוות סיכון לביצועים הכלכליים".

בה בעת, הודתה ילן במסיבת העיתונאים כי בכירי הבנק המרכזי טרם הגיעו לכלל החלטה לגבי הצעדים בהמשך הדרך. "רשמנו התקדמות רבה למדי בדיונים שלנו, אבל טרם הגענו למסקנות בעניין זה או לגבי היבטים אחרים של חבילת הצעדים שלנו", אמרה.

בהודעתו לאחר הישיבה בחודש שעבר העריך הבנק הפדרלי כי קצב העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם בשנתיים הקרובות צפוי להיות מהיר מעט יותר מכפי שצפה עד כה, על רקע הערכתו כי הצמיחה הכלכלית מתאוששות וחל שיפור במצב שוק העבודה. מאז ישיבת הבנק, פורסמו בארה"ב נתוני התעסוקה של חודש יוני, שהיו טובים בהרבה מתחזיות הכלכלנים, וחיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית מוקדם מהצפוי.

מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי צפו בישיבה ביוני כי הריבית תהיה ברמה של 1.13% בסוף 2015 וברמה של 2.5% בסוף 2016, לעומת תחזיתם הקודמת מחודש מארס כי הריבית צפויה לטפס לרמה של 1% עד סוף שנת 2015 ולרמה של 2.25% בסוף 2016.

מרבית משתתפי ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי שבו והעריכו בישיבתם ביוני כי הבנק הפדרלי לא יתחיל להעלות את הריבית בארה"ב לפני שנת 2015, ו-12 מתוך 16 משתתפי הישיבה העריכו כי העלאת הריבית הראשונה תתבצע בשנת 2015. אחד המשתתפים צפה העלאת הריבית כבר השנה, ושלושה נוספים העריכו כי העלאת הריבית תתחיל רק בשנת 2016.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker