הרגולטור ששבר את קרלוס סלים: איל ההון מפצל את אימפריית הטלקום שלו

אמריקה מוביל תמכור נכסים בתחומי הסלולר והטלפוניה הקווית כדי לחמוק מהגדרתה כחברה דומיננטית בשוק, שגררה הידוק של הרגולציה על החברה

סוכנויות הידיעות
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות
בלומברג

קרלוס סלים, האיש השני הכי עשיר בעולם, יפצל את אימפריית הטלקום שבנה במקסיקו במהלך יותר משני עשורים, בעקבות שורת הגבלות רגולטוריות חדשות שעלולות היו לפגוע קשות ברווחי עסקיו לולא המיליארדר המקסיקני היה נוקט בצעדים לצמצום הדומיננטיות של חברות הטלקום שלו במדינה.

אמריקה מוביל - חברת הטלקום של סלים השולטת ב-80% מקווי הטלפון במקסיקו דרך חטיבת טלמקס שלה, וב-70% משוק הסלולר דרך חטיבת טלסל - תמכור נכסים הן בתחום הטלפוניה הקווית והן בתחום הסלולר אשר יצמצמו את נתח החברה בשוק לפחות מ-50% - מהלך שיביא לביטול הגדרתה כחברה דומיננטית בשוק, ויפטור אותה מכללי הרגולציה החדשים.

לפי מסמכים שהגישה החברה אתמול לרשות ני"ע הערך של מקסיקו, אמריקה מוביל גם תפצל את עסקי אנטנות הסלולר מחברה נפרדת ותוותר על זכויות שקיבלה לרכוש את השליטה בחברת הטלוויזיה בלוויין דיש מקסיקו. סלים ומשפחתו מחזיקים בבעלותם ב-57% ממניות אמריקה מוביל, שהיא חברת הסלולר הגדולה ביותר ביבשות אמריקה עם 272 מיליון מנויים.

סלים שקל בחודשים האחרונים מגוון צעדים אפשריים ביחס לאמריקה מוביל על רקע דיוני הקונגרס של מקסיקו על הצעת חוק שתטיל שורה של הגבלות קשות על חברות טלקום שחולשות על יותר מ-50% מהשוק.

קרלוס סלים

שווי השוק של אמריקה מוביל נחתך בכ-17 מיליארד דולר אז כניסתו לתפקיד של נשיא מקסיקו, אנריקה פנייה נייטו, בשנת 2012 על בסיס הבטחה כי יפעל להגברת התחרות בכלכלת מקסיקו, ובכלל זה בשוקי הטלקום והטלוויזיה.

"המסר ברור: זה נעשה בתגובה ללחץ הרגולטורי", אמר האנליסט חוליו זטינה מחברת השירותים הפיננסים וקטור קאסה דה בולסה, לסוכנות הידיעות בלומברג. "אני מופתע שהם קיבלו את ההחלטה באופן כזה, ובזאת מהירות".  

אמריקה מוביל הקימה ועדה מיוחדת שכללה כמה מחברי הדירקטוריון כדי לבחון את האפשרויות העומדות בפני החברה לאחר שמכון הטלקום הפדרלי (IFT) של מקסיקו הכריז על אמריקה מוביל כעל חברה דומיננטית בשוק, ולפיכך הכפיף אותה לרגולציה קפדנית יותר. בשנה שעברה, הקונגרס של מקסיקו הכניס שינויים בחוקה שמאפשרים לרגולטורים לאלץ חברות למכור חלק מנכסיהן אם הן בעלות מעמד דומיננטי מדי במגזר כלשהו.

החלטת דירקטוריון אמריקה מוביל על פיצול עסקיה התבססה על המלצות הוועדה המיוחדת שהוקמה, מסרה אתמול אמריקה מוביל. ההחלטה עדיין כפופה לאישור רגולטורי ויתכן שתחייב גם אישור של בעלי המניות, מסרה החברה.

"עצם ההודעה של אמריקה מוביל כי תמכור נכסים כדי להימנע מהגדרתה כחברה דומיננטית היא כבר הישג גדול לרפורמה במגזר הטלקום", אמר חוויאר לוזאנו, ראש ועדת התקשורת והתחבורה של הסנאט המקסיקאי, בציוץ שפירסם בחשבון טוויטר שלו.

אמריקה מוביל לא פירטה אלו נכסים בכוונתה למכור, אולם ציינה כי תצטרך למכור את הנכסים במחירי שוק.  

סלים, האיש השני בעושרו בעולם אחרי ביל גייטס עם הון אישי המוערך ב-71.5 מיליארד דולר, צבר את הונו בעת הפרטת מגזר הטלקום במקסיקו בתחילת שנות ה-90, והצליח מאז לבלום ניסיונות להידוק הרגולציה במגזר בעזרת בתי המשפט. בזכות הכנסותיו מעסקי הטלקום הקים סלים אימפריה עסקית רחבת היקף הכוללת פעילות בתחומי הכרייה, הקמעונות ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker