מדענים שכחו במחסן נטוש מבחנות של אחת המחלות הקטלניות בהיסטוריה

מדען במרילנד גילה במקרה מבחנות של אבעבועות שחורות, שהוכחדו לכאורה מאז 1980; הרשויות בודקות עתה אם הוירוס בדגימות מת או חי

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

מדען של ממשלת ארה"ב שניקה מחסן ישן במרכז מחקר ליד וושינגטון גילה משהו מפתיע בשבוע שעבר - מבחנות בנות עשרות שנים שבהן נמצא וירוס האבעבועות השחורות. המבחנות אופסנו בקופסת קרטון ונשכחו שם.

כתבות נוספות ב-TheMarker

לא שומעים אזעקות? כך תדעו עליהן בזמן אמת

בדיקת TheMarker: ממי כדאי לקנות חבילת אינטרנט - מהספק או מהתשתית?

שש מבחנות הזכוכית היו שלמות וחתומות, ומדענים מנסים לבחון עתה אם  הוירוס בתוכן חי או מת, כך מסר ביום שלישי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בארה"ב.

הממצא מטריד ביותר מכיוון שכבר ב-1980 הוכרז כי האבעבועות השחורות מוגרו מהעולם. הדגימות היחידות של המחלה שנותרו אוחסנו, לדברי הרשויות, במעבדות תחת אבטחה גבוהה באטלנטה ורוסיה.

זוהי הפעם הראשונה שהתגלו מבחנות אבודות של הוירוס. מדען מוביל אחד העלה את האפשרות כי יש עוד מבחנות כאלו בעולם. CDC ו-FBI חוקרים את החשד.

זהו מקרה שני שבו הרשויות בארה"ב התרשלו בטיפול במחלה מסוכנת. בחודש שעבר עשרות עובדי CDC באטלנטה נחשפו, לפי החשד, לאנתרקס בגלל רשלנות באבטחת החיידקים. הם קיבלו טיפול אנטיביוטי למניעת המחלה.

מבחנות האבעבועות השחורות שעברו הקפאה יבשה נמצאו בבניין המכונים הלאומיים לבריאות בבתסדה, מרילנד, ששימש את מינהל המזון והתרופות מאז 1972. לפי הסימון המבחנות מולאו בוירוס בשנות ה-50. אולם לא ברור כמה זמן הן נמצאות בבניין, שנפתח לשימוש רק בשנות ה-60. לא נמצאו שום הוכחות לזיהום בבניין.

וירוס אבעבועות שחורות יכול להיות קטלני גם לאחר שעבר הקפאה יבשה, אולם יש לשמור עליו בקור כדי לשמר את חיותו. ככל הנראה אוחסנו המבחנות בטמפרטורות החדר והוירוס שבהן מת.

ד"ר דונלד הנדרסון, שהוביל את המהלך להשמדת הוירוס על ידי ארגון הבריאות העולמי, אמר כי אין סבירות גבוהה למציאת עוד מלאי של וירוסים, אולם הודה כי בשנות ה-50 התייחסו לטיפול בהם באופן לא קפדני.

"חזרתי פעם מנסיעה עם דגימות, ושמתי אותם במקרר בבית עד שאוכל להביאם למעבדה. אשתי לא התלהבה".

אבעבועות שחורות היו מהמחלות הקטלניות ביותר בהיסטוריה. במשך מאות בשנים חיסלה המחלה שליש מהנגועים בה, והותירה את השורדים מצולקים קשות בפניהם. המקרה הידוע האחרון היה בבריטניה ב-1978, שם צלם באוניברסיטה שעבד בקומה מעל מעבדה שבה אוחסן הוירוס נחשף לו דרך מערכת האוורור ומת.

מבצעי חיסון גלובליים הובילו להתמעטות המחלה בעולם. לאחר שנשארו רק דגימות מבוקרות במעבדות מאובטחות, התגלעה מחלוקת באם לשמור את הווירוס המסוכן למטרות מחקר או למחות את קיומו לחלוטין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker