משקים את הדשא באמצע היום? בקליפורניה יש מלשינון למבזבזים

לאחר שהמדינה לא הצליחה לקצץ את צריכת המים של התושבים פנו ערים רבות בה לפתרונות יצירתיים: קו חם להלשנות, והלבנת פני השכנים בטוויטר וברדיו

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

אנשים רבים בכל העולם מתעלמים מהאזהרות החוזרות ונשנות מפני התחממות האקלים וסכנת הבצורת, וממשיכים לבזבז מים.

במדינת קליפורניה, למשל, חמישה חודשים לאחר שהוכרז מצב חירום של בצורת, התושבים קיצצו את צריכת המים שלהם רק ב-5% בהשוואה לשנים קודמות, הרבה מתחת לקיצוץ של 20% שאליו שאף מושל המדינה ג'רי בראון.

עכשיו מצאו ערים ברחבי קליפורניה שיטה להתמודד עם התושבים הלא ממושמעים. הן לא רק מעודדות את התושבים לחסוך מים – הן גם מעודדות אותם להלשין על תושבים שאינם חוסכים במים. ההיענות בינתיים מדהימה – בסקרמנטו, למשל, התקבלו עד כה השנה יותר מ-6,000 דיווחים על בזבוז מים, פי עשרים מאשר בשנה שעברה.

לורטה פרנזי התקשרה ל"מלשינון" של סקרמנטו כבר כמה פעמים בחודשים האחרונים. "אפשר לשמוע אנשים מפעילים את הממטרות שלהם כשחשוך, כי הם לא רוצים להיתפס. אפשר להשתגע", אמרה פרנזי, גימלאית בת 61. "אפשר לדעת מי האנשים שחוסכים כי המדשאות שלהם חומות. אם הדשא באמת ירוק, משהו כנראה לא בסדר".

סקרמנטו הוציאה 2,000 אזהרות הפרה מאז תחילת השנה, כולל לכמה משכניה של פרנזי, והם הועילו – העיר היא חלק מאזור שחסך 10% מצריכת המים שלו לעומת השנה שעברה – השיעור החד ביותר מכל אזורי המדינה (אם כי לא כל האזורים השיבו על הסקר).

ממטרות במדשאה הדרומית בבית הלבןצילום: אי–פי

בחלק מהמקרים, המאבק נהפך לאישי. חלק מהתושבים לא הסתפקו בפניה למלשינון, אלא בחרו לבייש את חבריהם ברבים – בטוויטר, בתוכניות רדיו ובמקומות אחרים.

בלוס אנג'לס, רשויות המים יתחילו לחלק בקרוב לתושבים מתלים לידיות הדלת, ויעודדו אותם לתלות אותן באופן אנונימי על דלתות שכניהם שממטרותיהם מרטיבות את המדרכה. במחוז אירווין ראנץ', מעוררים מודעות על ידי תיוג חשבונות המים של התושבים בין "צריכה נמוכה" ל"בזבזנות".

"לא כולם מבינים עד כמה חמורה הבצורת שבה אנחנו נמצאים, או מבינים עד כמה המעשים שלהם משפיעים על המערכת כולה", אמרה פלישיה מרקוס, יו"ר מועצת השליטה במשאבי המים של מדינת קליפורניה, אשר פרסמה את הדו"ח לגבי החיסכון במים. "אם מראים לאנשים את מה שהם עושים בהשוואה לשכנים שלהם, זה נותן להם מוטיבציה. אף אחד לא רוצה להצטייר כטיפש יותר מהשכן". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker