איך פייסבוק הציל את הטלפון הציבורי האחרון?

הטלפון הציבורי האחרון בעיירה קטנה בארה"ב נהרס בתאונה, אבל התושבים לא ויתרו לחברת הטלפונים ודרשו להחזיר אותו – ואולי רק כדי שיוכלו לראות את בני הנוער הנבוכים מול הוראות ההפעלה שלו

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כשנהגת רכב הכביש-שטח החליקה מהכביש באחרונה, המכונית שלה חצתה כביש מהיר דו-נתיבי. היא נעצרה על הדשא, אבל רק אחרי שפגעה בעמוד חשמל, מנורת נוי ובמבנה מלבני זקוף של אלומיניום וזכוכית.

כן – בטלפון ציבורי. מאחרוני תאי הווידוי שאיפשרו לנו לתקשר בכל מקום, והטלפון הציבורי האחרון שמופעל על ידי החברה המשפחתית פרייר גרוב טלפון מארקנסו.

הנהגת בת ה-67, שהיתה מותשת מההכנות הלילות למכירת חצר, לא נפגעה. אבל אי אפשר להגיד את אותו הדבר על תא הטלפון, שעמד זקוף במשך מחצית מאה מחוץ למלונית הקולוניאלית משנות ה-30 ושעליו נפתחו בקבוקי שתייה קלה מזכוכית בימי קיץ חמים.

תא הטלפון השבור שכב על הקרקע, ושפך את הסודות שנלחשו בו ואת המלמולים השגרתיים, אבל נשא עדיין סימנים של חיבה ("אני אוהב את תרזה") ושל קיום ("ג'ימי ג'ונס היה כאן"). כמה עוברי אורח לקחו את השאריות שלו והניחו אותם מחוץ למשרדי המלונית.

טלפון ציבוריצילום: בלומברג

הבעלים של המלונית, גאי מתיוס, אמר כי בארבעה עשורים שהוא עובד שם, הוא ראה בני נוער ואנשי מכירות רבים עומדים בתא המואר תוך כדי שיחה במכשיר זולל המטבעות. אבל בשנים האחרונות תא הטלפון משמש בעיקר כמקום לצילומים. זה בגלל הטלפונים הסלולריים, הוא הסביר.

חברת הטלפונים פרייר גרוב טלפון, שנותנת שירות לחלק המערבי של מחוז וושינגטון, יודעת שאין שימוש רב לטלפון הציבורי האחרון שלה. אחד מעובדי החברה, ווייד ג'ונס, אמרי כי הוא רוקן את הטלפון ממטבעות רק פעמיים בשנה. יש שם "אולי 2 דולר", הוא אומר. "לפעמים קצת יותר, ולפעמים אפילו לא 2 דולר".

חברת הטלפון, שנוסדה ב-1906, שרדה מלחמות ואת השפל הגדול, בין השאר, על ידי ניתוק של לקוחות לא משלמים. בעבר, קיבלה החברה תשלומים באופן קבוע בצורה של ביצים, מוצרים ומדי פעם גם פרה. החתן של מייסד החברה, ג'יימס פארקס, החל לנהל אותה לפני שנים רבות ממשרד קטן מעל לחנות כלי עבודה. בתמונה ישנה ניתן לראות חוטים רבים בצורה של מדוזה המחוברים לקיר הבניין.

בניו של פארקס, בארי ודונלד, ירשו את החברה ונכדו, דיוויד, נכנס לדירקטוריון ב-1980. הוא נאלץ לקבל החלטה: "להשאיר את החברה בידי המשפחה". לחברה יש כיום 33 עובדים והיא מספקת שירות ל-6,900 קווים ושולחת 5,800 חשבונות בכל חודש – היא לא ממש מהווה איום על ורייזון.

חברות טלפון קטנות כאלה, שכמותן יש מאות בארה"ב, מספקות שירות בדרך כלל כמוצא אחרון באזורים מרוחקים. אבל הן חלק מזן נכחד בעידן הדיגיטלי המשתנה שלנו והן מתמודדות עם אתגרים כמו החלפת הטלפון הנייח בטלפון סלולרי, וירידה בדמי השימוש שנגבים עבור שיחות חוץ.

עם כל האתגרים שעומדים בפניו, לפארק היה קשה להתייחס לטלפון הציבורי האחרון שנפל. אבל התושבים במקום הפכו את הטלפון לכוכב פייסבוק ודרשו את החזרת הטלפון שנהפך לתזכורת של העבר. בת דודתו של פארקס, סוזן פארקס-ספנסר, פעלה במהירות והעבירה את תא הטלפון למחסן של החברה.

החברה רצתה בעבר בכלל לנתק את הטלפון, אבל מחאת הפייסבוק שיכנעה אותה להציל את הענתיקה – אולי רק כדי לראות את בני הנוער מנסים לפענח את הוראות ההפעלה:

1. האזן לצליל חיוג

2. הכנס מטבע של רבע דולר

3. חייג את המספר הרצוי

תא הטלפון יחזור למקומו הישן מחוץ למלונית בשבועות הקרובים. כל ותיקי האזור יוכלו להיזכר בערגה איך חייגו מהטלפון הציבורי הזה לאמם שדחקה בהם לחזור הביתה בעידן שבו לא היו זמינים כל הזמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker