אקונומיסט: "נתניהו צריך לפרק את דואופול הבנקים של 'פועלאומי'"

השבועון הכלכלי פירסם מאמר שבו מתח ביקורת על כך שראש הממשלה הישראלי טרם מילא את הבטחותיו לפרק את דואופול הבנקים, ששולט על חלק ניכר משוק הבנקאות בישראל, וטרם מיגר כראוי את "קפיטליזם המקורבים"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מאמר שפורסם בגיליון האחרון של השבועון הכלכלי אקונומיסט מבקר את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על כך שטרם מילא במלואן את הבטחותיו לפירוק הריכוזיות בישראל ולמיגור "קפיטליזם המקורבים". השבועון מציין כי יוקר המחיה, שעמד במוקד ההפגנות למען צדק חברתי בשנת 2011 - ממשיך להיות גבוה.

המאמר נפתח בתיאור כמה מפרשיות השחיתות האחרונות, שמנסות להסביר את הקשר בין פרשת הרצת במניות לכאורה על ידי נוחי דנקנר באי.די.בי לבן דודו, דני דנקנר, יו"ר בנק הפועלים לשעבר, שהורשע בין היתר על חלקו בפרשת הולילנד ביחד עם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. במאמר נטען כי הצעדים המשפטיים מול בכירים לשעבר בשלטון ובשוק ההון הישראלי אמורים "לעזור להרגיע את הזעם של הישראלים שיצאו לרחובות ב-2011 במחאה גדולה של מעמד הביניים נגד האליטה העסקית".

עוד טוענים באקונומיסט כי "בתי המשפט עושים את חלקם, אבל ראש הממשלה הנוכחי, בנימין נתניהו, צריך לקיים עדיין את הבטחתו לשחרר את האחיזה שיש לקבוצת 'טייקונים' מצומצמת על כלכלת המדינה". העיתון קובע כי יוקר המחיה בישראל, שהיה הסיבה העיקרית למחאת 2011, נותר קבוע וכי במדיה החברתית ניתן לשמוע "קיטורים" על כך שהמוצרים זולים יותר בהשוואה לארה"ב או לאירופה.

בנימין נתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

באקונומיסט כותבים כי השליטה של אי.די.בי בתחומים רבים במשק היא רק דוגמה לשליטה של כ-20 משפחות בישראל בתחומים רבים. "כדי לשנות מצב זה, ולהעניק הזדמנות למתחרים חדשים, אישרה הכנסת בדצמבר את חוק הריכוזיות, אשר יאלץ קונצרנים לפצל בין פעילותם הפיננסית לפעילותם הלא-פיננסית, וגם ימנע מטייקונים להשתמש במבנה החזקות של פירמידה", נכתב באקונומיסט. "אולם יישום החוק יימשך שש שנים, ועדיין יותיר 60% משוק הבנקאות, במונחי נכסים, בידיהם של בנק לאומי ובנק הפועלים".

בה בעת, ציין אקונומיסט כי נדמה שהממשלה מתקדמת בכיוון ההפוך מעמדותיה המוצהרות נגד ריכוזיות, כאשר החליטה להעניק זכויות לפיתוח שני שדות גז טבעי גדולים בים התיכון באופן בלעדי לקונסורציום אחד. "כך היא יצרה בפועל מונופול אנרגיה חדש ורב עוצמה", נכתב.

בעיתון חותמים וטוענים כי "חמש שנים אחרי שנכנס לתפקיד ראש הממשלה בפעם השנייה, נתניהו אומר עדיין את כל הדברים הנכונים לגבי התמודדות עם קפיטליזם של מקורבים וקידום תחרות עזה יותר. אבל החשש הוא כי הלהט שלו לרפורמות לא יניב תוצאות", נכתב. לדברי יועצים לשעבר של הממשלה, נתניהו התעייף מעימותים עם בעלי אינטרסים ושר הכלכלה נפתלי בנט עסוק מדי בהגנה על התנחלויות. "עבור המוחים ממעמד הביניים שהציבו את הרחובות בישראל לפני שלוש שנים, הארץ המובטחת של תחרות מוגברת ומחירים נמוכים נותרה חלום רחוק", הוסיפו בעיתון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker