לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

דב צ'רני, המייסד המודח של רשת ההלבשה אמריקן אפרל, עשוי להיות קרוב לחזור למשחק. דיווח רגולטורי שפורסם ביום שני מראה כי צ'רני רכש 27 מיליון מניות של אמריקן אפרל בשבוע שעבר, מה שמגדיל את הנתח שלו בחברה ל-43%. אם יצליח לשכנע כ-7% מבעלי המניות הנותרים לתמוך בו, יתכן ויצליח להשתלט מחדש על החברה.

בשבוע שעבר, מסמכים שהוגשו לרשות לניירות ערך בארה"ב (SEC), חשפו כי צ'רני חבר לחברת השקעות בשם סטנדרד ג'נרל לרכישת מניות ולאחר מכן להלוות לצ'רני את הכסף כדי לרכוש אותן ולהגדיל את הנתח שלו בחברה. לפי הדיווח ההוא, צ'רני החזיק ב-27% ממניות החברה. צ'רני הודח בעקבות חקירה פנימית שהעלתה כי עשה שימוש לא ראוי בכספי החברה. צ'רני היה מנכ"ל שנוי במחלוקת שנתבע כמה פעמים בגין הטרדה מינית ויצירת סביבת עבודה עוינת.

בתגובה, החילה אמריקן אפרל תכנית 'גלולת רעל' המקשה על משקיעים לרכוש נתח גדול בחברה. במסגרת תכנית זו, אם משקיע רוכש מספיק מניות כדי להגיע לרף מסויים, גלולת הרעת תציף את השוק במניות זולות, ותפגע בערך המניות הקיימות. במקרה זה יש שני גורמים שיכולים להפעיל את גלולת הרעל: אם קבוצה רוכשת 15% ממניות החברה, ואם אדם שכבר יש לו 15% לפחות ממניות החברה – כמו צ'רני – רוכש גם 1% יותר. כך שאם צ'רני ירכוש מניות נוספות, התכנית תופעל.

מה שחריג במצב הזה הוא תנאי לפיו גלולת הרעל תופעל גם אם צ'רני הולך מעבר להסכם הראשוני עם סטנדרד ג'נרל כדי להשתלט על מניותיה. לא ברור באופן מיידי מה תאפשר גלולת הרעל לעשות במונחים של גיוס תמיכה ממשקיעים אחרים.

הדיווח הרגולטורי ביום שני גם הראה שצ'רני כינס פגישת בעלי מניות בשבוע שעבר בניסיון להגדיל את מספר הדירקטורים בועד המנהל ל-15. החברה דחתה את בקשתו, לפי הדיווח, כיוון שהוא כבר הושעה מתפקיד המנכ"ל, ולא היה בעל סמכות לכינוס הפגישה. החוזה של צ'רני דורש תקופת השעיה של 30 יום בטרם ניתן לפטרו באופן רשמי.

בינתיים, אמריקן אפרל מתמודדת עם לחץ מכיוון אחר לגמרי: מצד אחד הנושים הוותיקים שלה. לדברי אדם המקרוב למצב, ליון קפיטל ביקשה מאמריקן אפרל להחזיר הלוואה בסך 10 מיליון דולר, הכוללת תנאי לפיו אם צ'רני כבר אינו המנכ"ל, ניתן לטעון כי ההלוואה חדלת פירעון. אמריקן אפרל אמרה כי תוכל להחזיר את ההלוואה באם התנאי יופעל.

ש
צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker