"לחבריי הזיליונרים: תתכוננו לקלשונים; ארה"ב לא קפיטליסטית - היא פיאודלית"

המיליארדר ניק הנאואר, יזם וממשקיעיה הראשונים של אמזון, טוען כי אי השוויון הורס את הכלכלה החופשית ויביא להתקוממות המונים ■ "אני לא הכי חכם בעולם ולא החרוץ ביותר ובכל זאת גרפתי סכומים מתועבים של כסף"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ניק הנאואר, היזם ומשקיע ההון סיכון שבין היתר הקים את eQuantative, סוכנות הפרסום המקוונת שנמכרה למיקרוסופט ב-6.4 מיליארד דולר והיה אחד ממשקיעיה הראשונים של אמזון, מזהיר במאמר במגזין פוליטיקו את חבריו המיליארדרים: הקלשונים והלפידים מגיעים; אם לא נפעל להקטנת האי שוויון, ארה"ב תמשיך ליהפך לחברה פיאודלית במקום להיות חברה קפיטליסטית.

"לחברי הזיליונרים... כמוכם, אני אחד מאותם חברי הפרומילון העליון, קפיטליסט גאה ובלתי מתנצל. הקמתי, לבד ובמשותף, והשקעתי ביותר מ-30 חברות קטנות עד גדולות. אני וחבריי בעלים של בנק. אינני שונה מכם. כמוכם, זכיתי בעושר גדול להחליא על הצלחתי, וחיים ש-99.99% מהאמריקאים לא יכולים לדמיין", כתב הנאואר.

"אבל בכנות, אינני האיש הכי חכם בעולם, או החרוץ ביותר. הייתי תלמיד בינוני, אני לא יודע לכתוב שורות קוד. היתרון שלי הוא שאני מוכן לסבול סיכונים ויש לי אינטואיציה מה עשוי לקרות בעתיד. זוהי תמצית היזמות. ומה אני רואה עכשיו בעתיד?

"אני רואה קלשונים.

"הבעיה איננה שיש לנו אי שוויון, כי אי שוויון הוא חלק בלתי נפרד מכל כלכלה קפיטליסטית בתפקוד גבוה. הבעיה היא שאי השוויון נמצא ברמות שיא היסטוריות והוא מחמיר מדי יום. ארצנו נהפכת במהירות מחברה קפיטליסטית לחברה פיאודלית. אם המדיניות כאן לא תשתנה במהירות, המעמד הבינוני ייעלם, ונחזור לחברה נוסח צרפת של המאה ה-18, לפני המהפכה.

"ולכן יש לי מסר לחבריי העשירים המטונפים, לכל מי שחי בבועה מוקפת חומה: תתעוררו אנשים, זה לא יימשך הרבה. אם לא נעשה משהו לתקן את עוולות אי השוויון בכלכלה, הקלשונים יכוונו אלינו. אין דוגמה בהיסטורי האנושית שבה נצבר עושר גדול כל כך ללא שקלשונים יישלפו לבסוף. הראו לי חברה בעלת אי שוויון גבוה ואראה לכם מדינת משטרה. או התקוממות. אין דוגמאות אחרות. בכלל. השאלה היא לא אם, אלא מתי".

הנאואר ממשיך וטוען שאמריקה איננה חסינה בפני הכוחות שעוררו את האביב הערבי או המהפכות בצרפת וברוסיה. "כן כן, רבים מכם משוכנעים שבגלל שראיתם פעם נער עני מחזיק אייפון, אי השוויון הוא פיקציה". הדבר האירוני, הוא כותב, הוא שהעלייה באי השוויון היא מיותרת ומהווה תבוסה עצמית. לדבריו, צריך לפעול כפי שפעל פרנקלין ד. רוזוולט במהלך השפל הגדול, ולמנוע את המהפכנים והמשוגעים - אלה עם הקלשונים - מלפעול. "לא רק שחיינו יינצלו, רובנו גם נתעשר כתוצאה מכך".

בהמשך מרחיב הנאואר בנוגע לפתרונות אפשריים לשוויון, תוך שהוא מתמקד בהעלאת שכר המינימום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker