מחקר חדש: אספירין מגן עליכם מפני סרטן הלבלב

מחקר שהתבצע בקרב כאלף חולים במדינת קונטיקט העלה כי שימוש במינונים נמוכים של אספירין באופן יומיומי צמצם את הסיכון לסרטן הלבלב ב-48%; עם זאת, לא מומלץ לקחת אספירין רק כמניעה, כיוון שתופעות הלוואי שלו עשויות להיות קשות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שימוש סדיר באספירין מצמצם את הסיכון ללקות בסרטן הלבלב בחצי, לפי מחקר המוסיף את המחלה הקטלנית לרשימת המחלות שהגלולה הזולה יחסית עשויה לסייע למנוע. נשים וגברים שנטלו מנה קטנה של אספירין מדי יום, נטו ב-48% פחות ללקות בסרטן הלבלב, לפי מחקר שהתפרסם היום בכתב עת של האיגוד האמריקאי למחקר הסרטן. נטילת אספירין במנות קטנות (75-325 מ"ג) בצורה יומיומית במשך עשור צמצמה את הסיכון ללקות במחלה ב-60%.

מחקרים העלו כי שימוש סדיר באספירין מצמצם את הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס, הושט, הריאות והערמונית. התרופה גם ניתנת לעתים קרובות גם להפחתת סיכון להתקפי לב ושבץ.  סרטן הלבלב הוא המחלה הסרטנית העשירית בשכיחותה בארה"ב, במונחים של מקרים חדשים בשנה, אך הרביעית במונחי התמותה ממנה. השנה מעריך מכון הסרטן הלאומי בארה"ב כי יאובחנו 46 אלף מקרים חדשים של המחלה, וכמעט 40 אלף אנשים ימותו ממנה, בארה"ב בלבד.

1 מכל 60 מבוגרים צפויים לפתח סרטן הלבלב, ששיעור ההישרדות בו לאחר 5 שנים הוא פחות מ-5%, לדברי מחבר המחקר הבכיר, פרופ' הארווי ריש. ריש, פרופ' לאפידמיולוגיה באוניברסיטת ייל, אומר כי "אם אנשים כבר משתמשים באספירין במינון נמוך למניעת מחלות לב, הם יכולים להרגיש טוב, כיוון שזה גם ככל הנראה מפחית את הסיכון שלהם ללקות בסרטן הלבלב". בנוסף, הוא אומר, "לאנשים שרופאיהם אמרו להם כי יש להם סיכון מוגבר ללקות בסרטן הלבלב, כדאי אולי לשקול ליטול אספירין כדי להפחית סיכון זה".

ריש אמר כי לא ברור מה המנגנון בו פועל האספירין להפחתת הסיכון ללקות בסרטן הלבלב – החוקרים כלל אינם בטוחים כיצד מתפתח הסרטן. לדבריו, יתכן כי האספירין מפחית את הסיכון לסרטן בעצם היותו מפחית דלקת.

אספירין של באיירצילום: בלומברג

עם זאת, ריש אומר כי תוצאות המחקר אין פירושן כי אנשים צריכים להתחיל ליטול אספירין למניעת סרטן לבלב, כיוון שלתרופה תופעות לוואי, כמו דימום במערכת העיכול.

המחקר כלל חולים מ-30 בתי חולים בקונטיקט, בהם 362 חולי סרטן הלבלב ו-690  חולים שאין להם סרטן הלבלב. החוקרים גילו שהן שימוש יומיומי במינון נמוך של אספירין והן שימוש יומי במינון רגיל של אספירין מצמצמים את הסיכון לסרטן הלבלב. עם זאת, הממצאים היו מובהקים יותר בקרב מי שנטלו מינונים נמוכים. עוד מצאו החוקרים כי ככל שאנשים נטלו אספירין זמן ממושך יותר, כך ההגנה מפני סרטן הלבלב הייתה גדולה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker