דו"ח חדש: פייסבוק וטוויטר מחליפות את גוגל

דו"ח חדש מראה כי תנועת הגולשים לאתרי אינטרנט בארה"ב אחרי ביקור במנועי חיפוש צנחה בתוך חצי שנה. אז מאיפה הם מגיעים? בעיקר מפייסבוק ומטוויטר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יאהו, מיקרוסופט, גוגל וחברות נוספות מתחרות ביניהן בכל הכוח בתחום מנועי החיפוש - תחום רווחי מאוד בגלל האפשרות לשלב מודעות ממונות בחיפוש. ואולם בחצי השנה האחרונה מתברר כי מנועי החיפוש מאבדים מכוחם והם אחראיים לנתח קטן יותר מתנועת הגולשים לאתרי אינטרנט.

לפי דו"ח חדש של שיירהוליק (Shareaholic), מספר הגולשים שמופנים ומבקרים באתרי אינטרנט בארה"ב אחרי חיפוש במנועי חיפוש צנח בתוך שישה חודשים בשיעור משמעותי. כמה משמעותי? בדצמבר, התנועה לאתרי אינטרנט מתוצאות החיפוש של גוגל היתה 37.49% ומאז נרשמה ירידה עקבית עד ששיעור התנועה לאתרים בעקבות חיפוש בגוגל הגיע ל-31.04%, כלומר צניחה של 17.2%.

גם מנועי חיפוש הציגו צניחה בהפניה שלהם לאתרי אינטרנט שונים, לפי שיירהוליק, כשיאהו ירדה בתוך חצי שנה ב-31.15%; בינג של מיקרוסופט ירד ב-31.65% ו-AOL, שגם ככה היה עם נתח שוק קטן יחסית, ירד ב-32%.

מטה גוגל במאונטיין וויוצילום: בלומברג

בשיירהוליק אומרים שתמיד מורגשת ירידה בתנועה ממנועי חיפוש בחודשי הקיץ, אבל הירידה הזו היא חריגה. הם משייכים את הירידה בעיקר לתנועה הערה של גולשים לאתרי אינטרנט מכיוון רשתות חברתיות – בעיקר טוויטר ופייסבוק – שמחליפות לאט לאט את מנועי החיפוש המסורתיים.

להיחלשות מנועי החיפוש יכולה להיות השפעה מכרעת בעיקר על גוגל, ששולטת בתחום ביד רמה וחלק ניכר מהכנסותיה מגיע מפרסומות בתוצאות החיפוש. ואולם גוגל לא הצליחה להיכנס לתחום הרשתות החברתיות באופן מספק, ופייסבוק עשויה לגנוב ממנה רווחים במקרה כזה. בינתיים, הצליחה לרשום גוגל הכנסות של 15.4 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2014, אך 3.2 מיליארד דולר הגיעו מפרסומות.

במקביל, דו"ח אחר מצא כי גם אפליקציות סלולריות פוגעות ברווחים של גוגל ממנוע החיפוש שלה. לפי דו"ח של eMarketer, המגמה של פרסום באפליקציות סלולריות תהיה אחראית לכ-86% מכלל הסכום שיושקע בארה"ב בפרסום בחיפוש דיגיטלי עד 2018, או 28.4 מיליארד דולר. במקביל, חוזה הדו"ח כי הנתח של גוגל מההכנסות בתחום החיפוש צפוי לצנוח מ-82.8% ב-2012 ל-64.2% בלבד ב-2016. אבדן הכנסות לגוגל עשוי לבשר דווקא טובות ליצרני תוכן ואפליקציות – שצפויים ליהנות מרווח גדול יותר מההכנסות בתחום הדיגיטל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker