אוסטרליה עשויה להיות הראשונה בעולם שמעלה את גיל הפרישה ל-70

הממשלה שעלתה לשלטון בספטמבר מבקשת להעלות את גיל הפרישה מ-65 בניסיון להתמודד עם השלכות הזדקנות האוכלוסיה; האופוזיציה: "רוצים שהאוסטרלים יעבדו קשה יותר ויקבלו פחות"

לוגו בלומברג
בלומברג

שר האוצר האוסטרלי ג'ו הוקי רוצה להעלות את גיל הפרישה במדינה ל-70 - הגבוה בעולם - כדי למנוע מהאוכלוסיה המבוגרת לרוקן את קופת המדינה.

הוקי חבר בקואליציה הליברלית-לאומית שעלתה לשלטון באוסטרליה בספטמבר, לאחר שבמצעה קראה לשים קץ ל"עידן הזכאות" ולתקן את הגירעון התקציבי, אשר צפוי להגיע השנה ל-49.9 מיליארד דולר אוסטרלי (47 מיליארד דולר). אוסטרליה היא אחת מכמה מדינות מפותחות, בהן יפן וגרמניה, שרוצות להעלות את גיל הפרישה בניסיון להיאבק בהשלכות הזדקנות האוכלוסיה על הכלכלה.  

כשמדברים על הרעיון של הוקי, הכורה נואל צ'טרטון צוחק. "שיהיה בהצלחה עם זה", אומר צ'טרטון בן ה-48, שצפוי להיות מושפע מההחלטה אם תאושר. "במצב שבו הגוף שלי נמצא כיום, יהיה לי מזל אם אצליח לעבוד עד לגיל 60, שלא לדבר על 70".  

היחס בין האוכלוסיה בגיל העבודה לבין בני 65 ומעלה באוסטרליה, הכלכלה ה-12 בגודלה בעולם, צפוי לרדת ל-3:1 עד שנת 2050 לעומת 5:1 ב-2010. ביפן היחס הזה הוא כבר כיום 3:1 ובגרמניה הוא קרוב לרמה הזו, לפי נתוני ארגון העבודה הבינלאומי (ILO). "אוסטרליה אולי תהיה הראשונה שמעלה את גיל הפרישה ל-70, אך היא לא תהיה האחרונה", אמר סטיב שפרד מחברת ההשמה רנסטד במלבורן. "העולם יעקוב אחר זה".

2.4 מיליון פנסיונרים באוסטרליה מושכים 40 מיליארד דולר אוסטרלי מדי שנה מהמדינה, מה שהופך זאת לתוכנית שעליה מוציאה הממשלה הכי הרבה כסף. ההוצאות האלה צפויות לגדול ב-6.2% בשנה בעשור הקרוב, לפי חוות דעת עצמאית שהזמין ראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט. התוכנית מספקת את מקור ההכנסה העיקרי לבני 65 ומעלה באוסטרליה.

משתזפים על החוף בסידני - רק אחרי גיל 70צילום: בלומברג

"צריך לשמוח שהאוסטרלים חיים יותר זמן, אבל עלינו להתכונן לשינויים בחברה שלנו", אמר הוקי בנאום תקציב שנשא ב-13 במאי. במסגרת התוכנית שלו, אוסטרלים שנולדו ב-1966 או אחרי כן, יצטרכו לעבוד עד גיל 70 לעומת 65 כיום.

ההצעה אינה פופולרית בקרב הציבור האוסטרלי. סקר שערכה בחודש שעבר חברת גלקסי מצא כי 69% מהציבור אינם תומכים בתוכנית לדחות את גיל הפנסיה ב-5 שנים. אי הצלחה של התוכנית עלול להכביד את הנטל על עובדים צעירים בצורת מסים. העלאת גיל הפנסיה גם יגביר את התחרות עבור מי שמתחילים את דרכם בשוק התעסוקה. האבטלה באוסטרליה בקרב בני 15-24 הגיעה במאי ל-13.1% - שיא של 12 שנים ויותר מפי שניים מממוצע של 5.8% בקרב האוכלוסיה כולה.

ממשלתו של אבוט תצטרך להעביר את החוק להעלאת גיל הפרישה בפרלמנט, מה שיצריך תיקון לחוק מ-2009 של ממשלת הלייבור הקודמת, שביקש להעלות את גיל הפרישה ל-67 החל מ-2023. החוק צפוי להיתקל בהתנגדות בבית העליון של הפרלמנט, ומפלגת הלייבור כבר אותתה כי תצביע נגדו. "התוכנית היחידה של ראש הממשלה היא שהאוסטרלים יעבדו זמן רב יותר וקשה יותר, ויפרשו מאוחר יותר, עם פחות כסף", אמר מנהיג האופוזיציה ביל שורטן בנאום שנשא בחודש שעבר בפרלמנט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker