האויב של הבנקים יהיה המפקח של קרדיט סוויס

במסגרת עסקת טיעון עם רגולטורים בניו יורק הסכים הבנק לפיקוח חיצוני; מי שצפוי לקבל את המינוי לתפקיד הוא ניל ברופסקי, לשעבר ראש תכנית החילוץ לבנקים במשבר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ניל ברופסקי, שהקריירה שלו במגזר הציבורי התמקדה בהצקות לוול סטריט – קודם כסגן תובע כללי במנהטן ולאחר מכן בתור המפקח על תכנית החילוץ לבנקים במשבר הפיננסי (TARP) – צפוי לקבל תפקיד דומה גם במגזר הפרטי: הרגולטור הפיננסי של מדינת ניו יורק קרוב למנותו כמפקח על קרדיט סוויס במסגרת ההסדר של הבנק עם הרשויות בנוגע לפרשת העלמות המסים.

קרדיט סוויס הוא הבנק הגדול הראשון הגדול המגיע לעסקת טיעון עם תובעים פדרליים זה יותר מ-20 שנה. הבנק הסכים לגייס מפקח, במסגרת הסדר נוסף באותה פרשה עם רגולטור השירותים הפיננסיים של מדינת ניו יורק. לדברי מקורות, הרגולטור גם הטיל פיקוח חיצוני , ובחר לתפקיד בשירה ניימן, לשעבר סגנית תובעת כללית במנהטן. הבנק הצרפתי, החשוד בהעברת מיליארדי דולרים למדינות עליהן מוטלות סנקציות אמריקאיות, כסודן ואיראן, צפוי לשלם קנסות בסך יותר מ-8 מיליארד דולר ולהודות באשמה פלילית בשבועות הקרובים.

ניל ברופסקי, לשעבר המפקח על תכנית TARPצילום: בלומברג

המינוי של ברופסקי יהיה קשה לבליעה עבור רוב הבנקים. הוא לא הסתיר את סלידתו מ"הפושעים של וול סטריט" בספרו: “Bailout: An Inside Account of How Washington Abandoned Main Street While Rescuing Wall Street.” הספר נכתב על תקופתו כמפקח על TARP, קרן ממשלתית בסך 700 מיליארד דולר שהוקמה כדי לחלץ את הבנקים במשבר.

אל ברופסקי יצטרף תובע פדרלי לשעבר נוסף, אנתוני ברקו, שבנפרד גם מייצג ועדת מחוקקים בניו ג'רזי החוקרת את סגירת הנתיבים בגשר ג'ורג' וושינגטון בשנה שעברה, פרשה הסובבת את מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי והינה טעונה פוליטית. החלטת הרגולטורים למנות את ברופסקי וברקו, שניהם שותפים בחברת ג'נר אנד בלוק בניו יורק, מביאה לסיומה תחרות שנמשכה שבועות על תפקיד הפיקוח.

יותר מ-15 חברות ייעוץ ומשרדי עורכי דין הגישו בקשות לתפקיד, מה שמדגיש עד כמה יכול להיות משתלם להחזיר חברה סוררת אל דרך הישר. זהו תפקיד מועדף על מי שהיו בעברם תובעים פדרליים – הוא משלב את נסיונם כתובעים עם הרווחים של המגזר הפרטי. יותר ממחצית מתפקידי הפיקוח על חברות בארה"ב הוענקו לתובעים פדרליים לשעבר, לפי מחקר שהתבצע בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת וירג'יניה.

השימוש במפקחים חיצוניים גדל בשנה שעברה, אף שהממשל האמריקאי מינה מפקחים כאלה רק ברבע מההסדרים באישומים פליליים. תפקיד המפקח לייצג את הממשל לאחר ההסדר, ולוודא כי החברות עומדות בהתחייבויותיהן ואינן חוזרות לסורן.

עם זאת, ביקורות הופנו כלפי מנהג זה, כיוון שהמפקחים לרוב פועלים בחשאיות, תוצאות החקירות שלהם חסויות, והם מדווחים לחברות ולרגולטורים, אך לא לבתי המשפט. חברות כמו ענקית הביטוח AIG וחברת הברוקראז' MF גלובל, היו תחת פיקוח שכזה ובכל זאת התבצעו בהן פעולות לא חוקיות שהובילו אח"כ לחקירות ותביעות נוספות. "אי אפשר לסמוך על חברה שתתנהג יפה אלא אם מישהו מסתכל עליהן, אך כדאי שתהליך הפיקוח יהיה שקוף", אומר ברנדון ל. גארט, פרופ' בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת וירג'יניה, ומחבר ספר שיושק בקרוב: "גדולים מכדי לכלוא: כיצד התובעים מתפשרים עם תאגידים".

ברופסקי עבד בעבר עם , העומד בראש הרשות הרגולטורית על המגזר הפיננסי בניו יורק, והשניים עדיין חברים, אך ממשרדו של לוסקי נמסר כי הוא לא היה מעורב בתהליך בחירת המפקחים, מסיבה זו. קרדיט סוויס לא מסר תגובה. החברה של ברופסקי, ג'נר אנד בלוק, תבעה את קרדיט סוויס בעבר, וב-2009 זכתה עבור לקוחה, יצרנית השבבים האירופאית ST מיקרו אלקטרוניקס, בפיצוי בסך 431 מיליון דולר בהליך גישור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום