תעלומת יצוא הנפט הכורדי לישראל: "הקונים עדיין לא רוצים לחשוף את זהותם"

הכורדים מכחישים דיווחים בסוף השבוע כי הם מייצאים נפט לישראל דרך טורקיה; שר האנרגיה הטורקי: "יכול להיות שהנפט הגיע לישראל, אך נמכר למישהו אחר; מכליות נוספות יוצאת לדרך"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

ממשלת חבל כורדיסטן האוטונומי בצפון עיראק הכחישה היום דיווחים מסוף השבוע לפיו נפט שמקורו בכורדיסטן החל להימכר לישראל, אולם סירבה לחשוף את זהות הקונים של מטען מכלית הנפט שעגנה בסוף השבוע באשדוד. 

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה ביום שישי כי מכלית הנפט SCF Altai, הנושאת נפט גולמי מכורדיסטן, עגנה בסוף השבוע בנמל אשדוד ופרקה את המטען, אולם ממשלת החבל האוטונומי טענה בתגובה כי הנפט לא נמכר לישראל.

גורם במשרד למשאבי טבע של כורדיסטן אמר לתקשורת המקומית כי הדיווח של רויטרס בדבר משלוח נפט לישראל הוא "חסר בסיס וללא הוכחות". לדבריו, כורדיסטן כלל אינה מייצאת נפט לישראל, לא באופן ישיר ולא באופן עקיף. "הדיווחים הללו נועדו להגביר את המתיחות בין חבל כורדיסטן לבין ממשלתה המרכזית של עיראק, מבלי שיהיה בהם ממש ומבלי להציג הוכחות", אמר הגורם, אשר ביקש לשמור על עילום שם.

יצוא הנפט מכורדיסטן מתבצע באופן עצמאי על ידי החבל ולמורת רוחו של הממשל המרכזי בבגדד. מכלית הנפט שהגיעה בסוף השבוע לנמל אשדוד היתה עסקת הנפט העצמאית הראשונה של חבל כורדיסטן באמצעות צינור הנפט החלופי המוביל מהחבל הכורדי לנמל ג'ייהאן בטורקיה, ואשר חיוני לממשלה הכורדית המקומית בארביל להגביר את עצמותה הפיננסית מעיראק שסועת הקרבות.

בה בעת, ממשיכות מכליות נפט שמקורו בכורדיסטן להפליג מנמל ג'ייהאן, ושר האנרגיה של טורקיה, יאנר יילדיז, אמר היום כי מאז ה-22 במאי הפליגו מנמל שלוש מכליות של נפט כורדי, וכי הטענתה של מכלית רביעית החלה ביום ראשון בלילה. יילדיז גם התייחס בדבריו לדיווחים בדבר המכלית שעגנה באשדוד בסוף השבוע. "יכול להיות שהנפט הגיע לישראל, אך נמכר למישהו אחר", אמר יילדיז לכתבים באנקרה. "אנחנו כטורקיה, לא עוסקים בסוגיה זו", הוסיף.

מכלית נפטצילום: בלומברג

שר האנרגיה יילדיז ציין כי אין לשלטונות בטורקיה מידע על זהות הלקוח של המכלית השלישית אך העריך כי מדובר בלקוח "באגן הים התיכון". המכלית הראשונה עם נפט שמקורו בכורדיסטן עדיין עוגנת מול חופי מרוקו וממתינה לפרוק את מטענה, ואילו השנייה עגנה כאמור בסוף השבוע באשדוד. עוד הוסיף יילדיז כי רוכשי תכולת המכלית הראשונה כבר הפקידו 93 מיליון דולר מתוך תשלום כולל 97 מיליון הדולר עבור המשלוח, בבנק הממשלתי הטורקי הלקבנק.   

"אף חברת או סוחר נפט לא היו בקשר עם טורקיה ועם הממשלה האזורית של כורדיסטן על בסיס הסכם בלתי חוקי", אמר היום דובר רשמי של ממשלת החבל הכורדי. "הכל נעשה בהתאם להסכמים בינלאומיים, אך בנקודה זו בזמן חלק מהקונים לא רוצים לחשוף את זהותם, ואנחנו מכבדים את זה".   

נתיב יצוא הנפט החדש מכורדיסטן לנמל ג'ייהאן בטורקיה נועד לעקוף את מערכת הצינורות הארצית של עיראק, ועורר מחלוקת חריפה לגבי הזכויות למכירת נפט בין הממשלה המרכזית של עיראק לבין הממשל הכורדי האזורי. ארה"ב, בעלת בריתה הקרובה ביותר של ישראל, אינה תומכת במכירות נפט עצמאיות של החבל הכורדי, והזהירה קונים פוטנציאלים מפני קבלת המשלוחים.

גורמים בישראל אמרו לסוכנות רויטרס בסוף השבוע כי ישראל מעוניינת לטפח קשרים טובים עם הכורדים, בתקווה להרחיב את מספר הגורמים במזרח התיכון שעמם יש לישראל קשרים דיפלומטיים וכן כדי להרחיב את מגוון מקורות האנרגיה שלה.

בדיווח של רויטרס צוין כי לא ברור האם הנפט הגולמי במכלית SCF Altai מיועד לזיקוק בישראל או שמא יאוחסן בדרך להעברתו ליעד אחר. "איננו נוהגים להתייחס למקור של נפט גולמי שמיובא לבתי זיקוק פרטיים בישראל", אמרה דוברת משרד האנרגיה הישראלי לרויטרס.

בתי זיקוק בישראל השתמשו בעבר בנפט גולמי כורדי אך רק בכמויות קטנות, שהועברו במשאיות מעיראק לנמל בטורקיה. הצינור הכורדי מעביר כעת ב-120 אלף חביות נפט ביום לג'ייהאן, ושר משאבי הטבע של החבל הכורדי אמר כי הכוונה היא להגדיל את הכמות ל-400 אלף חביות ביום עד סוף השנה.

לישראל יש פחות סיבות לחשוש מקיום קשרים עסקיים עם הכורדים מאשר חברות זיקוק נפט מארה"ב או אירופה, מכיוון שאין לה חוזים אחרים לייבוא נפט עיראקי. עיראק משתתפת בחרם על ישראל, כמו רבות מדינות ערב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker