דיווח: משלוח נפט עצמאי ראשון מהחבל הכורדי בעיראק הגיע לישראל

מכלית עם נפט גולמי מחבל כורדיסטן בעיראק שהועבר באמצעות צינור נפט שנוי במחלוקת לטורקיה, עגנה מול חופי אשקלון לקראת פריקה בנמל אשדוד; זוהי עסקת הנפט העצמאית הראשונה של הכורדים שבוצעה למרות איומי ממשלת עיראק

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

לאחר שבועות שבהם חיפש חבל כורדיסטן שבעיראק קונה לנפט גולמי שמופק באזור, בצל איומים מצד ממשלת עיראק בדבר צעדים משפטיים נגד כל מי שיקנה נפט שמגיע מהחבל, נמצא קונה למשלוח הראשון - ישראל.

מכלית הנפט "SCF Altai" כבר עגנה הבוקר מול חופי אשקלון והיא צפויה להיכנס לנמל אשדוד ביום שבת בבוקר, לדברי גורמים בענף הספנות.

זוהי עסקת הנפט העצמאית הראשונה של חבל כורדיסטן באמצעות צינור הנפט החלופי המוביל מהחבל הכורדי לנמל הטורקי ג'ייהאן, ואשר חיוני לממשלה הכורדית המקומית להגביר את עצמותה הפיננסית מעיראק שסועת הקרבות.

עם זאת, נתיב היצוא החדש דרך טורקיה, שנועד לעקוף את מערכת הצינורות הארצית של עיראק, עורר מחלוקת חריפה לגבי הזכויות למכירת נפט בין הממשלה המרכזית של עיראק לבין הממשל הכורדי האזורי.

מכלית נפטצילום: בלומברג

ארה"ב, בעלת בריתה הקרובה ביותר של ישראל, אינה תומכת במכירות נפט עצמאיות של החבל הכורדי, והזהירה קונים פוטנציאלים מפני קבלת המשלוחים. עם זאת, בחודשים האחרונים מנהיגי ישראל נזעקו בשל סימנים התקרבות בין ארה"ב לאיראן.

גורמים בישראל אמרו כי המדינה מעוניינת לטפח קשרים טובים עם הכורדים, בתקווה להרחיב את מספר הגורמים במזרח התיכון שעמם יש לישראל קשרים דיפלומטיים וכן כדי להרחיב את מגוון מקורות האנרגיה שלה.

לא ברור האם הנפט הגולמי במכלית "SCF Altai" מיועד לזיקוק בישראל או שמא יאוחסן בדרך להעברתו ליעד אחר. "איננו נוהגים להתייחס למקור של נפט גולמי שמיובא לבתי זיקוק פרטיים בישראל", אמרה דוברת משרד האנרגיה הישראלי.

בתי זיקוק בישראל השתמשו בעבר בנפט גולמי כורדי אך רק בכמויות קטנות, שהועברו במשאיות מעיראק לנמל בטורקיה. הצינור הכורדי מעביר כעת ב-120 אלף חביות נפט ביום לג'ייהאן, ושר משאבי הטבע של החבל הכורדי אמר כי הכוונה היא להגדיל את הכמות ל-400 אלף חביות ביום עד סוף השנה.

לישראל יש פחות סיבות לחשוש מקיום קשרים עסקיים עם הכורדים מאשר חברות זיקוק נפט מארה"ב או אירופה, מכיוון שאין לה חוזים אחרים לייבוא נפט עיראקי. עיראק משתתפת בחרם על ישראל, כמו רבות מדינות ערב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ