חברות הנפט הזרות התחילו לפנות עובדים מעיראק

הפקת הנפט נמשכת, כיוון שהלחימה לא הגיעה עד כה לשדות הנפט בדרום עיראק, ועל שדה הנפט כירכוכ מגנים הכורדים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

חברות הנפט אקסון מוביל ו-BP החלו לפנות עובדים מעיראק, בעוד כוחות המורדים המשיכו להתקרב לבגדאד, ומאבק מתנהל על בית הזיקוק הגדול במדינה. הפינוי מגיע על רקע טענות הממשל והחברות הפועלות בעיראק כי תפוקת הנפט של עיראק, כ-3 מיליון חביות ביום, לא תושפע מהמתיחות הגוברת.

אקסון פינתה עובדים משדה הנפט במערב קורנה, אך פעילות שדה הנפט נמשכת. BP פינתה עובדים לא חיוניים מהמדינה, אמר מנכ"ל BP בוב דאדלי אתמול. האלימות בעיראק מרוכזת בצפונה, אך עד כה, שדות הנפט בדרום אינם מצויים בלב העימות, ועל שדה הנפט בכירכוכ שבצפון מגנים הכורדים.

מורדים מדאע"ש נאבקים על השליטה בבית הזיקוק בייג'י בצפון עיראק מאז אתמול. מכוחות המורדים והצבא העיראקי התקבלו דיווחים סותרים לגבי מי שולט במתקן כעת.

מחירי הנפט מטפסים על רקע המתיחות במזרח התיכון. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסחרים כעת בעלייה של 0.4% למחיר 106.43 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. החוזים על הברנט למסירה באוגוסט עולה ב-0.3% בלונדון, למחיר 114.58 דולר לחבית.

חברות כשברון, טוטאל, ומרתון אויל, הפועלות באזור כורדיסטאן, ממשיכות לפעול כסדרן. מרתון לא פינתה עובדים, אמרה הדוברת לי וורן. פעילות שברון נמשכת כרגיל, אמר הדובר קורט גלאוביץ. חברת אוריקס פטרוליאום הקנדית הכריזה על הגברת הקידוחים שלה בכורדיסטאן.

מנכ"ל BP, דאדלי, אמר כי האלימות, לה עשויות להיות "השלכות מרחיקות לכת" באזור, אינה צפויה להתפשט ולהגיע לשדות הנפט הדרומיים. "ההשלכות לגבי תפוקת הנפט נראות מוגבלות בינתיים", אמר אתמול לעיתונאים במוסקווה. "אנחנו כמובן שומרים על דריכות".

בית הזיקוק בבאיג'י הפסיק לפעול כבר ב-15 ביוני. בית הזיקוק אחראי לכ-40% מיכולת הזיקוק של עיראק, לפי נתוני בלומברג. "על עיראק יהיה להגדיל את ייבוא תוצרי הנפט, כדי לפצות על אובדן התפוקה בבאייג'י, לדברי רובין מילס, ראש חטיבת הייעוץ של מנאר אנרג'י קונסלטינג בדובאי.

איש כוחות הביטחון הכורדים מתאמן בארביל, בירת המחוז האוטונומי של הכורדים בצפון עיראקצילום: REUTERS

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker