האם סיגריות אלקטרוניות הן תחליף בריא לסיגריות או דווקא מעודדות עישון?

עם שוק צומח ומכירות של 2.6 מיליארד דולר בשנה, הסיגריות האלקטרוניות החלו לנגוס בנתח השוק של חברות הטבק הגדולות; אלה החליטו להתחיל לייצר גם הן סיגריות אלקטרוניות, אסטרטגיה שמעוררת תמיהות וביקורת על הסגולות הבריאותיות שלהן

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

סיגריות אלקטרוניות, המשווקות כחלופה בריאה יותר לטבק, מקבלות כעת דחיפה רבת עוצמה ממקור בעל מוניטין לא בריא: חברות הטבק הגדולות. אלה מנסות לנצל את שוק הסיגריות האלקטרוניות הצומח לטובתן.

סיגריות אלקטרוניות הפכו לסנסציה עסקית בן לילה, עם מכירות של 2‪.‬5 מיליארד דולר, אף שמדובר בנתח זעיר מתעשיית הסיגריות. הן גם זכו לדיון ציבורי לגבי יתרונן הבריאותי. חלק טוענים שסיגריות אלקטרוניות, המאדות ניקוטין, מציעות אלטרנטיבה מסוכנת פחות לסיגריות רגילות. אחרים מזהירים שאין ראיות מספקות לגבי הסיכונים הבריאותיים של המוצר ותוהים אם הן באמת מעודדות אנשים להפסיק לעשן.

למעשה, חברות הטבק אומרות שהן עדיין לא הבחינו שרוב המעשנים החלו לצרוך סיגריות האלקטרוניות, אבל זה יכול לקרות. 

עישון סיגריה אלקטרוניתצילום: רויטרס

חברת בת של ריינולדס אמריקן, יצרנית סיגריות קאמל, מתכננת להודיע ביום שלישי שהיא תתחיל להפיץ את הסיגריה האלקטרונית וויוס (Vuse) ברחבי ארה"ב החל מ-23 ביוני. נומארק, חברה בת של יצרנית סיגריות המרלבורו אלטריה, מתכוונת ללכת בדרך דומה עם המוצר המקביל מארקטן, על רקע סימנים שמראים שסיגריות אלקטרוניות נוגסות במכירות הסיגריות הרגילות. שתי החברות הצטרפו בכך ללורילארד, יצרנית הסיגריה האלקטרונית בלו אי-סיגס, השולטת בשוק.

ריינולדס מתכננת קמפיין כלל ארצי בארה"ב, כולל פרסומות בטלוויזיה בשווקים מרכזיים.  יצרניות הסיגריות האלקטרוניות אומרות שצעד כזה יכול להגביר את הפופולאריות של האלטרנטיבה לטבק, אבל מבקרים מזהירים שהוא עלול להאדיר עישון ולגרום לאנשים לעשן. 

חששות לגבי שיווק הסיגריות האלקטרוניות והאפשרות שפרסומות מושכות ילדים הובילו לשימוע בסנאט שתוכנן להיערך ביום רביעי. מינהל המזון והבריאות (FDA) הציע לאחרונה קווים מנחים לרגולציה על סיגריות אלקטרוניות, אבל לא כלל בהן הגבלות על שיווק, מה שגרר ביקורת מצד ארגוני בריאות. שיווק סיגריות רגילות נמצא תחת מגבלות כבדות, ופרסומות בטלוויזיה אסורות.

סיגריות אלקטרוניות במפעל בסיןצילום: אי–פי

חברת לורילארד מסרה כי השקיעה 40 מיליון דולר בשנה שעברה בשיווק בלו, בעיקר על פרסומות בטלוויזיה, ומתכוונת להמשיך לפרסם בהיקף כזה בטווח הקרוב. הפרסומות האלה השתלמו, עד גבול מסוים. מכירות בלו הסתכמו ב-54 מיליון דולר ברבעון הרביעי בשנה שעברה, אך ירדו ל-51 מיליון דולר ברבעון הראשון. 

מכירות הסיגריות האלקטרוניות זעירות בהשוואה למכירות הסיגריות השנתיות של לורילארד - 7 מיליארד דולר בשנה. מתוך זה, הרווח של החברה עמד על 1‪.‬2 מיליארד דולר, בעוד הרווח מסיגריות אלקטרוניות הסתכם ב-6 מיליון דולר בלבד, מה שהעלה תמיהה לגבי הדחיפה האגרסיבית של חברות הטבק לעבר השוק החדש.

בלורילארד אומרים כי החברה רואה שתי סיבות להשקיע בסיגריות אלקטרוניות: ראשית, תעודת ביטוח למקרה שהמכירות שלהן ימריאו, ושנית, כמקור שמממן את עצמו למחקר ופיתוח בטכנולוגיית סיגריות אלקטרוניות. 

אולם מבקרים של תעשיית הטבק מודאגים. "חייבים להיות מאד סקפטיים לגבי הכוונות שלהן", אמר גרג הייפלי, מנהל הקשרים הפדרליים במרכז האמריקאי לסרטן. חברות הטבק אינן מעוניינות שאנשים יפסיקו לעשן, אמר. "הן פשוט רווחיות מדי בשביל שהן ירצו לעשות את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker