"אוכלי נבלות"

פסיקה בארה"ב עשויה להוביל את ארגנטינה לחדלות פירעון

בית המשפט בארה"ב פסק אתמול כי על ארגנטינה לשלם באופן מיידי לבעלי החוב שלה שלא הסכימו להסדרי החלפת החוב מ-2010 ומ-2005. נשיאת ארגנטינה תקפה אותם וקראה להם "אוכלי נבלות"

לוגו רויטרס
רויטרס

בית המשפט העליון בארה"ב דחה אתמול את הערעור של ארגנטינה במסגרת מאבק שניהלה המדינה עם קרנות גידור שסירבו להשתתף בפריסת החובות שלה אחרי שהגיעה לחדלות פירעון בתחילת העשור הקודם. מדובר בצעד מפתיע שמעלה את הסיכון שהכלכלה השלישית בגודלה בדרום אמריקה תיקלע פעם נוספת לחדלות פירעון.

בית המשפט העליון באה"ב השאיר את הפסיקה של ערכאה נמוכה יותר שהורתה לארגנטינה לשלם 1.33 מיליארד דולר למי שכונו "הסרבנים" שלא הסכימו להסדרי החלפת החובות מ-2010 ומ-2005. ארגנטינה נזדקקה להסדרי החוב אחרי שמיטת החובות הקטסטרופלית שלה ב-2001-2002 בסכום של 100 מיליארד דולר. במסגרת הסדרי החלפת החוב שנערכו בשנים אלה, הסכימו 93% ממחזיקי האג"ח של ארגנטינה להסדר שבו יקבלו 25 ו-29 סנט לדולר.

פסיקה זו עשויה לפתוח את השער לתביעות מצד סרבנים בשווי של עד 15 מיליארד דולר, סכום אדיר עבור כלכלה במגמת האטה שמתמודדת עם הידלדלות מהירה של רזרבות המט"ח.

כריסטינה פרננדז, נשיאת ארגנטינהצילום: אי–פי

החדשות עוררו צלילה בשוקי המניות בארגנטינה אחרי שהמשקיעים ציפו כי בית המשפט ידחה את ההחלטה ויעניק לארגנטינה זמן לנהל משא ומתן עם הסרבנים. ההשפעה של ההחלטה על השווקים הבינלאומיים היתה חלשה בהתחשב בבידוד הכלכלי של המדינה מאז שמיטת החובות שלה. מדד המרוול בבואנוס איירס ננעל אתמול בצלילה של 10.1%.

בעבר סירבה ארגנטינה להעביר את התשלומים. היא טענה כי אין לה את ההון ושהיא אינה יכולה להעניק לסרבנים יחס מועדף על פני מחזיקי אג"ח אחרים של ארגנטינה אחרי שרבים מהם קנו את האג"ח בהנחה משמעותית ותובעים כעת את מלוא התשלום.

אם היא תדבק בעמדה זו, שופט בית המשפט המחוזי בארה"ב, תומס גרייסה, יכול למנוע העברת תשלומים מלאים למי שהסכים להסדרי החלפת האג"ח, על אף שהמדינה מסוגלת ומעוניינת לשלם להם. כתוצאה מכך, ארגנטינה עשויה להגיע לחדלות פירעון עד 30 ביוני, אז אמורה המדינה לפרוע את התשלומים על האג"ח שנמכרו בהנחה וירחיקו עוד יותר את החזרה של המדינה לשוקי ההון בעולם.

"זה תרחיש שעשוי להזיק מאוד לארגנטינה", אמר לרויטרס מרקו לאווגנה מחברת הייעוץ אקולטינה. "אולי משהו ישתנה ובית המשפט יאפשר לקיים משא ומתן".

ארגנטינה רמזה בחודש שעבר כי היא עשויה לשקול משא ומתן עם הסרבנים, אבל לא תוכל לעשות זאת עד 31 בדצמבר, אז יפוג התוקף של סעיף בהסדרי החוב שלה שמונע ממנה להעניק לסרבנים תנאים מועדפים.

החלטה זו מגיעה גם בזמן לא נוח עבור ארגנטינה, שמנסה לנרמל את היחסים שלה עם המשקיעים הזרים והנושים שלה בניסיון לקבל גישה מחדש לשווקים הבינלאומיים.

אחרי הפסיקה תקפה נשיאת ארגנטינה, כריסטינה פרננדז, את בתי המשפט בארה"ב מכיוון שהם פוסקים שוב ושוב נגד ממשלתה. היא גם אמרה שארגנטינה היא קורבן של "סחיטה" על ידי הסרבנים. ואולם היא גם ציינה שהיא עדיין פתוחה למשא ומתן והיא התעקשה שהיא תמשיך לשלם ליותר מ-90% מנושיה שהסכימו להסדרי החוב.

"ארגנטינה תמלא את המחויבויות שלה ולא תגיע לשמיטת חובות על האג"ח שבהסדר", היא אמרה אתמול בנאום טלוויזיוני. פרננדז לא הסבירה איך תטפל בסוגיה, אבל ציינה כי שר הכלכלה שלה קיבל "את כל הכלים הדרושים כדי להעביר את התשלומים למי שהאמין בארגנטינה".

פרננדז כינתה גם את קרנות הגידור "אוכלי נבלות" ואמרה כי אם תסכים לשלם לפי התנאים שלהם זה עשוי להוביל לתביעות נוספות מצד סרבנים בסכום של 15 מיליארד דולר - סכום שווה ערך ליותר ממחצית מרזרבות המט"ח שמחזיק הבנק המרכזי של ארגנטינה. "ארגנטינה הראתה את הנכונות של לשאת ולתת, אבל לא חייבת להתאים את עצמה לכזו סחיטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker