עוד עסקת ענק בשוק התרופות: מדטרוניק תרכוש את קובידיאן בכ-45 מיליארד ד'

לפי דיווחים, מדטרוניק מעוניינת להוריד את תשלומי מס החברות שלה, ורכישה של חברה אירית תאפשר לה להעביר את בסיסה

רויטרס
סוכנויות הידיעות
רויטרס
סוכנויות הידיעות

יצרנית המכשור הרפואי האמריקאית מדטרוניק נמצאת במגעים מתקדמים לרכישת המתחרה קובידיאן תמורת 50-45 מיליארד דולר, כך  אמרו גורמים המעורים בנושא. העסקה שתאפשר למדטרוניק להעביר את פעילותה לאירלנד, ששם מבוססת קובידיאן, ולשלם מסים נמוכים יותר, עשויה להיסגר רשמית מחר, לפי אחד הגורמים שביקש שלא להזדהות.

למדטרוניק, יצרנית המכשיר הרפואי הגדולה בעולם שמתמקדת רק בתחום זה, יש מגוון מוצרים החל מדפיברילטורים, משאבות אינסולין ושתלים לחוט השדרה, יש שווי שוק של 61 מיליארד דולר. קובידיאן, יצרנית מכשור שבו משתמשים בניתוחים, יש שווי שוק של כ-32 מיליארד דולר.

בשוק התרופות נרשם באחרונה קצב מוגבר של רכישות ומיזוגים, שחלקן נועדו להעביר את בסיסי החברות האמריקאיות. פייזר לא הצליחה באחרונה להשתלט על חברת התרופות הבריטית אסטרהזנקה אחרי שהציעה לרכוש אותה תמורת כ-120 מיליארד דולר בעסקה שנועדה בחלקה להפחית את מס החברות שמשלמת החברה האמריקאית.

משרדי מדטרוניק בטורונטוצילום: בלומברג

יצרניות מכשור רפואי התמודדו בשנים האחרונות עם האטה במכירות ולחץ להורדת מחירים על רקע קיצוץ בתקציבי ממשלות והמעבר של ארה"ב למערכת בריאות הפועלת תחת חוק הבריאות הציבורי החדש. בנוסף, בתי חולים מנסים לקצץ בעלויות הרכש, באופן חלקי על ידי צמצום הספקים על רקע ביקוש נמוך לשירותים מכיוון שחולים נמנעים מללכת לרופאים מכיוון שאין להם ביטוח רפואי ובגלל עלויות הטיפול הגבוהות.

"זה הגיוני מכל כך הרבה בחינות, גם אסטרטגית וגם פיננסית", אומר ראג' דנהוי, אנליסט בג'פריס. רכישת קובידיאן, שמתמקדת בניתוחים לא פולשניים, תעזור למדטרוניק להגדיל את דריסת הרגל שלה בשוק, מכיוון החפיפה בין מוצרי החברות היא נמוכה מאוד, אמר דנהוי.

גורמים רשמיים במדטרוניק וקובידיאן סירבו להגיב לדברים.

לשתי החברות נוכחות בשוק הישראלי. קובידיאן ביצעה בשלוש השנים האחרונות ארבע רכישות של חברות ישראליות. בדצמבר 2013 רכשה את מניות דסק"ש בגיוון אימג'ינג תחת שווי של כ-955 מיליון דולר. במארס 2012 רכשה את חברת סופר דיימנשן שמפתחת מכשור רפואי לאבחון מחלות ריאה תמורת 350 מיליון דולר ובאפריל 2012 רכשה את חברת אורידיון שמפתחת ציוד למדידת רמת פחמן דו חמצני בנשיפה תמורת 346 מיליון דולר. רכישה נוספת וצנועה יותר שביצעה קובידיאן בישראל היתה בקיץ 2012 כאשר רכשה את חברת פולטאץ' שמפתחת מכשור רפואי לניתוחי בקע תמורת סכום מוערך של 20 מיליון דולר. למדטרוניק 20% מחברת איתמר מדיקל מקיסריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ