תמונות הזוועה על חפיסות הסיגריות הותירו חותמן: צריכת הסיגריות ירדה

ממשלת אוסטרליה אישרה בשנה שעברה חקיקה שאסרה על הצגת הלוגואים של החברות על גבי אריזות הסיגריות וחייבה אזהרות ותמונות קשות לצפיה של מעשנים חולים ■ לפי נתוני הממשלה, צריכת הטבק במדינה נפלה מאז החקיקה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

החקיקה ההיסטורית של אוסטרליה בענף הסיגריות, שאוסרת על הצגת הסמלילים (לוגואים) של החברות ומציגה אזהרות בריאות מעוררות אימה עם תמונות של מעשנים חולים או גוססים על חבילות, משיגה ככל הנראה את מטרותיה, לפי נתונים, אף שחברות הסיגרויות טוענות שהעסקים טובים מתמיד.

הלשכה לסטטיסטיקה של אוסטרליה דיווחה כי צריכת הטבק של משקי הבית נפלה 4.9% במהלך 12 החודשים עד מארס ובכך קיזזה 0.1% משמעותיים מהתמ"ג של אוסטרליה ברבעון הראשון של 2014. צריכת הסיגריות והטבק נפלה 7.6% ברבעון הראשון, לפי דו"ח מחקר שפירסמו כלכלנים בבנק קומונוולת האוסטרלי.

"אנחנו רואים מגמה מאוד מעודדת", אמר מייק דאוב, פרופסור למדיניות בריאות באוניברסיטת קרטין בעיר פרת שבמערב אוסטרליה. "הנתונים נעים בכיוון הנכון".

צילום: בלומברג

סטיבן קאוקולאס, מנכ"ל חברת מחקרי השווקים מרקט אקונומיקס מקנברה, מסכים שצריכת הטבק כנראה נפלה ב-15 החודשים שעברו מאז שיישום החקיקה, החמורה ביותר בעולם, יצא לדרך.

"חקיקת האריזה העירומה היא אחת מצעדים רבים, כולל מסים גבוהים וחוקים המגבילים היכן ניתן לעשן, שגם להם השפעה", אמר. "הנתונים הכלל ארציים הם הסימן הראשון מאז אושרו החוקים שצריכת הטבק בירידה".

החל מדצמבר 2012, יצרניות הסיגריות באוסטרליה היו חייבות למכור סיגריות באריזות "חומות כהות אפרוריות", ללא סמלילים אך עתירות באזהרות בריאותיות ותמונות מחרידות של חולי סרטן.

באוגוסט 2013, משרד העבודה הטיל תוספת מס של 12.5% על טבק, שתונהג בכל שנה בארבע השנים הקרובות, החל מדצמבר 2013, עם התייקרויות נוספות החל מספטמבר הקרוב. הצעדים נתמכו על ידי ממשלת השמרנים בראשות ראש הממשלה טוני אבוט.

אולם חברת בריטיש אמריקן טובאקו באוסטרליה הודיעה שהיקפי המכירות בענף דווקא עלו, ושהירידה בשיעור אנשים שהחלו לעשן נמצאת בהאטה. "שנה אחרי שחקיקת האריזה העירומה יושמה, מכירות הענף דווקא גדלו לראשונה מזה עשור", מסר דובר החברה, סקוט מקינטייר. נתוני תעשיית הטבק מראים כי הירידה במספר המעשנים "הואטה ביותר ממחצית ל-1.4%" מאז שהחקיקה נכנסה לתוקפה, אמר בראיון טלפוני.

בריטיש אמריקן טובאקו שולטת ב-45% מענף הסיגריות באוסטרליה עם 3.5 מיליון צרכנים מעשנים ומותגים כמו ווינפילד, בנסון אנד הדג'ס ורוטמאנס. מקינטייר אמר שנתוני המכירות הוכנו על ידי צד שלישי ואינם יכולים להתפרסם.

יצרניות סיגריות נלחמו בחקיקת האריזה העירומה באוסטרליה בבית המשפט העליון ב-2011 והפסידו שנה לאחר מכן, לפני שהמאבק עבר לזירת ארגון הסחר העולמי (W.T.A). ועדה של הארגון תחקור תלונות שהגישו אוקראינה, הונדורס, הרפובליקה הדומיניקנית, קובה ואינדונזיה, שטענו כי חוקי אוסטרליה מפרים את הסכמי הסחר הבינלאומיים, כולל זכויות על סימן מסחרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ