פיקטי פותח חזית חדשה: בעיית האי שיוויון הגיעה גם למדינות סקנדינביה

הכלכלן הצרפתי הזהיר את המדינות הנורדיות מפני גידול חד באי שיוויון בשנים הקרובות, לאחר שנורווגיה ושוודיה ביטלו את מס הירושה ושכר העשירים בהן קפץ בשיעור גבוה יותר משכר מעמד הביניים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המדינות הנורדיות, הנחשבות לשיוויוניות ביותר בעולם, צריכות להיות מודאגות בנוגע לגידול באי שיוויון בהכנסות, לפי הכלכלן תומס פיקטי.

"אנחנו לא צריכים לחכות שהעלייה באי שיוויון תהיה חמורה כמו בארה"ב כדי לדאוג בנוגע לעניין", אמר פיקטי, מחבר רב המכר "קפיטל במאה העשרים ואחת" ופרופסור בבית הספר לכלכלה בפריז, לכתבים בהלסינקי אתמול.

מאז מלחמת העולם השנייה הקימו שוודיה, נורווגיה, דנמרק ופינלנד מנגנוני מדינת רווחה באמצעות העברות של הכנסות, שנועדו לגשר על פערים בין עשירים ועניים ולחזק את הלכידות החברתית על ידי מתן שירותים חברתיים בחינם, כמו שירותי בריאות וחינוך.

הלסינקי, פינלנדצילום: אייל טואג

לראשונה בהיסטוריה, פערי ההכנסות צמחו בעשור שעבר במדינות הנורדיות ובגרמניה יותר מאשר בכל "מדינות האי שיוויון הנמוך המסורתיות", לפי דו"ח של ה-OECD ב-2011. סיבה אחת היא שהשכר של 10% העשירים ביותר עלה מהר יותר מאשר השכר של מעמד הביניים, לפי אותו דו"ח.

העלייה באי השיוויון בעולם "אינה מחויבת המציאות", אמר פיקטי. "עלינו למצוא את האיזון בין שיעור המס על ירושה ובין שיעור המס במהלך חיים של אדם, על בסיס נכסיו ועושרו".

לפי ה-OECD, במדינות הנורדיות קיימת רמת שיוויון בהכנסות מהגבוהות בעולם המפותח. דנמרק ונורווגיה מדורגות בין ארבע המדינות השיוויוניות מבין 34 המדינות החברות ב-OECD, לפי נתוני 2010. ארה"ב מדורגת במקום ה-30. רק טורקיה, צ'ילה ומקסיקו הן פחות שיוויוניות מאשר הכלכלה הגדולה בעולם, לפי ה-OECD. איסלנד מובילה את הרשימה.

"אם נפסיק למסות את העשירים מירושה ואת רווחי התאגידים, יהיו לנו מיסים מאוד גבוהים על שכר מעבודה", אמר פיקטי. "מס ירושה הוא הדרך היחידה לשמור על איזון בין ההון לעבודה". דרכים אחרות כוללות היטלים על נדל"ן, הוסיף.

תומס פיקטיצילום: AFP

אזרחי שוודיה הפסיקו לשלם מס ירושה ב-2005, בעוד שנורווגים שילמו מס ירושה על ירושות של מעל 78 אלף דולר עד לתחילת השנה הנוכחית, אז בוטל המס. קובעי מדיניות בפינלנד, שמטילה מס ירושה מעל 27 אלף דולר, בוחנים אם לבטל את המס.

"קרוב לוודאי שיש פיתוי" בפינלנד להפסיק למסות ירושות כדי למנוע מאנשים להעביר את הונם למדינות אחרות", אמר פיקטי. ועדיין, "ביטול מוחלט של מס ירושה הוא טעות גדולה בעיניי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker