סוכנויות הידיעות

שנה לאחר שהודיעה על כוונתה לסיים את פעילותה במספר מתקנים בישראל עקב המחאה על מעורבותה בפעילות בשטחי הגדה המערבית, G4S הבריטית - חברת שירותי האבטחה הגדולה בעולם במונחי הכנסות שבבעלותה חברת האבטחה הישראלית השמירה - מגבירה את קצב צמצום פעילותה בישראל. כך דיווח העיתון "פייננשל טיימס".  

החברה, שמעסיקה בישראל 8,000 עובדים ומספקת ומתחזקת ציוד סריקה למחסומים צבאיים בגדה ומנהלת את מערכות האבטחה של כלא עופר שבו כלואים עצירים פלסטינים, מסרה כי לא תחדש חוזים כלשהם עם שירות בתי הסוהר בישראל וכי כל החוזים הללו עתידים להסתיים בתוך שלוש שנים.

הצעד החדש של החברה מצטרף למהלך מצומם יותר עליו הודיעה בשנה שעברה, אז התחייבה שלא להמשיך את החוזים שמכסים את כלא עופר, מחסומים בגדה המערבית ומטה המשטרה בגדה, לאחר שאלו יסתיימו בשנת 2015. כעת כאמור מתכוונת החברה לא לחדש חוזים עם כל בתי הכלא בישראל.

באסיפה השנתית של בעלי מניות G4S שנערכה ביום חמישי, עשרות בני אדם שרכשו מניות של החברה כדי להשתתף באסיפה ולהביע את מורת רוחם מהפרות זכויות אדם בהן מעורבת החברה ברחבי העולם, הורחקו בכוח מהמקום על ידי מאבטחי G4S. כאשר נשאל מנכ"ל החברה, אשלי אלמנזה, על ידי המוחים באסיפה האם G4S מתכוונת לדבוק בהתחייבותה משנה שעברה לסיים את פעילותה בשטחים, ענה: "אין שינוי בעמדה זו. אנו צופים שהחוזים יסתיימו ואיננו צפויים לחדש אותם". בנוסף, אמר אלמנזה לראשונה כי סיום החוזים יקיף את כל החוזים על שירות בתי הסוהר של ישראל.

מטה G4S בקראולי שבבריטניהצילום: בלומברג

מוקדם יותר השבוע פתח הרגולטור הבריטי האחראי על אכיפת הקווים המנחים לעסקים בתחום זכויות האדם בחקירה של פעילות G4S בישראל ובגדה המערבית, ובחודש שעבר נודע כי ביל גייטס, האיש העשיר בעולם, צמצם את החזקותיו ב-G4S.

G4S מנסה לשקם את המוניטין שלה על רקע שורה של שערוריות ומחדלים בשנים האחרונות, בהן הניהול הכושל של שירותי האבטחה במשחקים האולימפיים בלונדון בשנת 2012, החזר בסך 109 מיליון ליש"ט שנאלצה החברה להשיב לממשלת בריטניה בגין גבייה מופרזת על שירותי תיוג אסירים, ואלימות קשה שהפעילו עובדי החברה כלפי מהגרים במרכז מעצר באוסטרליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker