סוכנויות הידיעות

באפריל הצליח פטריק דרהי, בעל השליטה בחברת אלטיס וב-HOT הישראלית, לרכוש את חטיבת הטלפונים SFR של ויוונדי. העסקה, שגררה מאבק ממושך של הצעות רכש, מוערכת ב-17 מיליארד יורו, וקבלתה דחתה למעשה את ההצעה המתחרה של קונצרן התקשורת והבנייה הצרפתי בויג.

כעת מפרסם העיתון הכלכלי "וול סטריט ג'ורנל" כתבה על התוכניות של אלטיס לתפוס חלק משמעותי הרבה יותר בשוק הטלקום האירופי. בכתבה נטען כי כאשר דרהי ניגש בפעם הראשונה בנובמבר 2012 אל ז'אן רנה פורטו, יו"ר ויוונדי, הוא שאל את דרהי: "יצאת מדעתך? אתה קופץ גבוה מדי".

משקיעים ובכירים בשוק הטלקום האירופי צופים לראות גל רכישות ומיזוגים בשוק הטלקום האירופי שלחברות הענקיות כמו טלפוניקה של קרלוס סלים וודאפון יהיה בו חלק מרכזי, אך גם דרהי ישיש שחקן מוביל בגל הזה. עד כה בוצעו בשוק הטלקום האירופי עסקות בשווי 65 מיליארד דולר. בראיון הראשון אחרי העסקה אמר דרהי כי "יש לי חלומות אמביציוזיים. יש משחק גדול בשוק המיזוגים האירופי שבו יהיה לי תפקיד".

פטריק דרהיצילום: AP

לפי דברים שאמר דרהי ופורסמו ב"וול סטריט ג'ורנל", הוא מתכנן לערוך רכישות נוספות בשווקים שבהם יש לו נוכחות – כמו ישראל, אך גם בפורטוגל ובבלגיה. בנוסף, הוא מעוניין להיכנס לשוק ענק כמו גרמניה, ובעתיד גם למרכז ולדרום אמריקה. דרהי ייאלץ להתמודד עם המתחרות הגדולות, אך גם עם ההבטחות שלו לשמור על מקומות העבודה ב-SFR, מה שיקשה עליו לערוך קיצוצים בחברה.

דרהי אמר כי בשוק התקשורת יש לו רק חוק אחד: "תתחיל תמיד עם כבלים". בכתבה מפורסם פרופיל על דרהי ועל דרכו לצמרת. בין היתר, מצוטטים מנהלים שלו לשעבר שאמרו שכשדרהי רוצה משהו "הוא אומר את זה ועושה את זה", אמר אולבייה הורט, מנכ"ל חברת השידור TDF שהיה גם חברו לכיתה.

לאחר שאלטיס ניצחה במאבק על SFR את תאגיד הבנייה והטלקום בויג הצרפתי, היא מתכוונת להתמזג עם SFR וכן עם חברת נומריקבל, החברה הבת של אלטיס הפועלת בתחום הכבלים בצרפת. נומריקבל נסחרת בבורסת יורונקסט לפי שווי שוק של כ–4.3 מיליארד יורו ואילו אלטיס נסחרת לפי שווי שוק של כ–8.5 מיליארד יורו.

לצורך מימון העסקה, הנפיקה נומיריקבל באפריל אג"ח בהיקף של כ–7.9 מיליארד יורו (כ–10.9 מיליארד דולר), על פי הדיווח של החברה ומפרסומים באתרים בינלאומיים כמו "פייננשל טיימס", "ניו יורק טיימס" ו"בלומברג". מדובר בהנפקת אג"ח מסוג זבל (הנושאות ריבית וסיכון גבוהים מאג"ח רגילות) בהיקף הגבוה ביותר שבוצע אי פעם בחו"ל.

ב"וול סטריט ג'ורנל" מדווח כי דרהי אמר שאלטיס תיאלץ להמתין לפחות שנתיים לפני שתבצע רכישה גדולה נוספת וכי המיקוד שלה כעת הוא במזוג עם SFR. "לא החוב משאיר אותי ער בלילה", אמר דרהי, "אלא כסף ששוכב ללא מטרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker