החלה חלוקת המטבע הווירטואלי הישראלי; חלק מהמייסדים מזהירים מהשקעה

המטבע הווירטואלי הישראלי, שמשמש חלופה מקומית לביטקוין, מחולק כעת חינם לאזרחים שיורידו את הארנק הווירטואלי וימסרו את פרטי הזיהוי שלהם ■ אולם באופק כבר ניתן לראות את המתחרה - ישראביט - שהוקם בגלל טענות על ניהול הישראקוין

ישראל פישר

מפעילי אתר ישראקוין, החלופה הישראלית לביטקוין, החלו בחלוקה של המטבע הווירטואלי הישראלי לאזרחים, אחרי שבמארס החלה החלוקה לעסקים. באתר האינטרנט של הפרויקט ניתן להוריד ארנק וירטואלי ולקבל 100 מטבעות במתנה. ואולם בקיהילת הביטקוין הישראלית לא בטוחים כי המטבע הוויטואלי המקומי בטוח מספיק ומעלים טענות נגד השליטה בפרויקט.

לצורך קבלת המטבעות, דורשים מפעילי הפרויקט לזהות את המשתמש כך שכל אחד יוכל להוריד רק את המטבעות המגיעים לו. כדי לעשות זאת, יש להוריד קודם כל ארנק וירטואלי באמצעות לינקים המופיעים באתר הפרויקט ואז יש להתחבר לאתר באמצעות חשבון הפייסבוק ולספק פרטים מזהים כמו מספר תעודת הזהות וכתובת האימייל. בשלב השני תאתר המערכת חברים נוספים בפייסבוק שכבר התחברו למערכת ותבקש מהם לאשר את זהות המשתמש החדש במערכת. לפי מפעילי האתר, דבר זה עשוי להימשך זמן מסוים, אך ככל שיותר חברים יירשמו, זמן ההמתנה יתקצר. המפעילים ייחלקו לכל משתמש מזוהה 10 מטבעות בכל שבוע למשך שלושה חודשים – ובסך הכל 100 ישראקוין.

לטענת המפעילים, "מטבע הישראקוין נוצר על מנת לאפשר לאזרחי ישראל, הכורעים תחת נטל העלייה ביוקר המחיה ועמלות הבנקים המוגזמות, לייצר כלכלה אלטרנטיבית בה יש יותר שוויון הזדמנויות כלכלי". עוד הם אומרים כי כדי שזה יקרה, האזרחים צריכים להתאחד ולעשות שימוש במטבע הווירטואלי וככל שיירשמו יותר אנשים, כך הוא יצליח להעניק חופש כלכלי גדול יותר.

צילום: איור: אילה טל ועדי אורן

מפעילי האתר גם מצהירים כי מראש נוצרה כמות גדולה המיועדת לחלוקה לאזרחים – שנועדה להפיץ את בשורת המטבע החלופי, שאינו מוכר כיום על ידי בנק ישראל או מפוקח על ידי רשות ממשלתית. "האמת הפשוטה היא שכל אחד ואחת מכם צריכים לראות עצמכם כחלק חשוב מהפרויקט הזה מכיוון שבזכות השימוש שלכם במטבעות המתנה הללו, ערכם השימושי יעלה ויקדם את השוויון הכלכלי של כולנו", נכתב באתר. מפעילי הפרויקט אמרו כי הם יעניקו 10% מסך המטבעות – 480 מיליון מסך מטבעות של 4.8 מיליארד מטבעות -  לעסקים ולאזרחים כדי לעודד את השימוש בו.

"אם תחשבו על פרויקט הישראקוין כסטארט-אפ ציבורי של כולם זו תהיה ההקבלה הכי טובה – סטארט-אפ שכבר 'הונפק' ושקיבלתם בו 'מניות' במתנה ומעכשיו ככל שתעשו שימוש בהן ערכן השימושי יעלה", נטען.

ואולם לא כולם מריעים לפרויקט הישראקוין ומזהירים מהשקעה בו. "עם הישראקוין יש המון המון בעיות. כיום מחזיק בכל המטבעות בן אדם שלא גר בישראל. זה לא קשור אלינו ולא לאף אחד במדינת ישראל", מתריע בשיחה עם TheMarker אמנון דפני, שהיה בין המפתחים הראשונים של המטבע הישראלי.

"אנחנו מאמינים שצריך להיות מטבע וירטואלי ישראלי", טוען דפני. "אבל אני מזהיר מההתעסקות בישראקוין. זה מטבע בסיכון גבוה." המחלוקת העיקרית של דפני ומפתחים נוספים של ישראקוין קשורה לשליטה בארנק המרכזי שבו מוחזקים המטבעות - מולטיסיג. לכן, דפני אמר כי הם פרשו מהפרויקט לפני כחודש. "אפשר לראות גם איך הערך של המטבע צנח. אדם אחד לקח את הערך של המפתחות לעצמו", טוען דפני. הוא אומר צוות המפתחים הישראלי שמעורב בפרויקט כבר אינו שותף בו.

מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקוין הישראלי הסביר בראיון טלפוני כי ארנק המולטיסיג הוא בעצם פלטפורמה המאפשרת פיקוח על תעבורת הכסף, ושהשולטים בו הם כמו גזברים, או מורשי חתימה שבאמצעותם ניתן לבצע עסקות או העברות כספים. לדבריו, ברגע שאדם אחד שולט ביותר מדי מפתחות, הפרויקט נעשה ריכוזי מדי.

"מלכתחילה היו בעיות בפרויקט. גם מבחינת הרעיון הכללי היה שנוי במחלוקת. הרעיון העיקרי בביטקוין שהוא מבוזר, וישראקוין יותר ריכוזי", אמר רוזנפלד. "אני לא יותר מדי אופטימי לגבי הישראקוין. גם הרבה אנשים רציניים שהיו מאחורי הפרויקט כבר לא כל כך מתעניינים", הוא מסכם.

אבל אם שואלים את דן גולדמן, הרוח החיה מאחורי הישראקוין, לפרויקט יש עתיד מזהיר. "אני חושב ומקווה שנוכל בחודש הקרוב להגיע לסדר גודל של 10% מהאוכלוסייה בישראל. זה מאוד שאפתני, ואולי לא נגיע לשם, אבל אם זה יקרה זו תהיה בשורה כי זה יהיה המטבע השני בעולם מבחינת האנשים שמחזיקים בו כי רק לביטקוין יש יותר. העובדה שזה יהיה במקום קטן וצפוף כמו ישראל, זה יהיה המטבע החזק בעולם מהבחינה הזו".

גולדמן גם משיב לטענות בנוגע לריכוזיות שלו בכל מה שקשור לשליטה במטבע. "מולטיסיג זה טכנולוגיה שהיא עדיין מאוד צעירה. יש בה הרבה מאוד מגבלות טכניות שלא מאפשרות את מה שרצינו לעשות. הרעיון היה להחזיק את המטבעות במולטיסיג שמאפשר לכמות של אנשים להיות מורשי חתימה כדי לממש את התוכנית של ישראקוין. לצערי, כיום הפתרון הזה לא באמת קיים לצורך תפקוד רציף".

"אחת הבעיות היא שאתה לא יכול להשתמש בשלוש חתימות. זה אומר שאתה צריך לפחות שתי חתימות משלוש כדי לבצע העברה כלשהי. המשמעות היא שאני בתור יזם הפרויקט הראשוני, הייתי צריך לתת למישהו להחזיק את המטבעות האלה ובעצם לאפשר לו במסגרת המולטיסיג לגרום נזק פוטנציאלי לפרויקט, ולכן נאלצנו להמתין לפתרון שיאפשר כמות חתימה גדולה יותר, נניח 6 מ-10 וככה 'להסתמך' על סוג של חכמת המונים", הוא אומר.

לדברי גולדמן, בימים אלה מוקם דירקטוריון שינהל את הישראקוין, וכך יופקעו ממנו חלק מהסמכויות. הוא מוסיף כי "עם כוח באה אחריות. זה משפט מספיידרמן אולי, אבל יותר נכון אמורה לבוא אחריות. יש אנשים שלא יודעים מה לעשות עם זה – ואני יודע מה לעשות עם זה. אני צריך להסתכל על הפרויקט הזה מכל הבחינות ולא רק מנקודת המבט של האנשים שניסו למשוך את זה לכיוונים לא בריאים".

בנוגע לירידה החדה בערך של הישראקוין בחודש האחרון אומר גולדמן כי "הוא ירד בחודש האחרון כי הוא עלה מהר מאוד בלי הצדקה לפני. אין המון סוחרים במטבעות דיגיטליים. רובם ספקולנטיים או ספקולנטיים בגרוש. הם סוחרים בזה כי זה נורא קל. יש ספקולציות שמתבססות על שום דבר. כלום ורבע. יש כמה בורסות שסחרו בהן בישראקוין כמה אלפי אנשים כי הערך שלו מאוד קפץ ללא הצדקה. היחידים שצריכים לקבוע מה ערך הישראקוין הם הקהל הישראלי – לא סוחרים מהעולם שמחפשים רווח מהיר".

אבל גם דפני וגם גולדמן מסכימים על דבר אחד: העתיד מונח במטבעות הווירטואליים. בימים אלה נמצאים דפני וצוות מפתחים בשלבים האחרונים של ייסוד מתחרה לישראקוין - ישראביט, שאמור לפעול כקואופרטיב. "תוקם אגודה שיתופית שתנהל את המטבעות. המטבעות צריכים להיות מוחזקים בידי הציבור – וזו עיקר הבעיה שנוצרה עם הישראקוין".

כדי להתמודד מול הישראקוין שהתחיל כבר לפעול, דפני אומר כי "מי שכורה את המטבע ישראקוין, יוכל להמיר אותם בישראביט". לדבריו, השותפות בישראקוין לימדה אותו הרבה על הדרך שבה צריך להתנהל השימוש והפיקוח על מטבעות וירטואליים. "זה פרויקט עם הרבה אחריות. אנחנו בקשר עם אנשי אקדמיה ודמויות ציבוריות. זה משהו שצריך להיות מאוד ישראלי". דפני מבטיח כמה חידושים טכנולוגיים בישראביט, כשהראשון בהם הוא שברגע שמתמשי המטבע יעבירו מטבעות למשתמשים נוספים, המשתמש יוכל לצבור מטבעות נוספים, לפחות בשלב הראשון. 

בתגובה לטענות כי הישראקוין אינו מוחזק בישראל, משיב גולדמן כי "אנשים שמתיימרים להבין במטבעות דיגיטליים מדברים על זה שזה מוחזק מחוץ לישראל. זה מטבע דיגיטלי שאפשר להעביר אותו מהר בקטמנדו לישראל ולהפך. זו בדיחה גרועה - אלה מטבעות דיגיטליים".

גולדמן אומר כי מטבעות הישראקוין רשומים בחברה מחוץ לישראל בגלל ש"בישראל יש רשויות שלא החליטו עדיין מה הן חושבות. אין שום סיבה להתנצח איתן ולהעמיד את עצמנו במצב שבו אנחנו צריכים להיות מושפעים מהחלטות שלהן. גם כדי להגן על הקהל הרחב, יותר נכון שזה לא יהיה במסגרת של חברה ישראלית כי זה מטבע וירטואלי והוא יכול להישלח אל ומכל מקום". הוא מגדיר את הטענו האלה כ"קשקושים של אנשים שרצו משהו ולא קיבלו אותו. והם מצאו את הסיבות שלהם למה".

בכל מקרה, במארס החלה בראשונה אפשרות ההורדה של המטבע לעסקים שסומן על ידי צירוף האותיות Isr. ההכרזה על המטבע הווירטואלי נעשתה באותו חודש בתוכנית "צינור לילה" של ערוץ 10. המטבע מבוסס למעשה על ארכיטקטורה דומה לזו של המטבע הווירטואלי ביטקוין ומטבעות דומים שנוצרו בעקבותיו, בהם מטבעות וירטואליים לאומיים, דוגמת המטבע האיסלנדי אורורה קוין.

הישראקוין נוצר על ידי שישה מפתחים, חלקם מזוהים עם פעילויות המחאה החברתית מקיץ 2011 ועם קהילת הקוד הפתוח בישראל. בחודשים האחרונים ירד נפח המסחר במטבע והוא נסחר עתה בבורסות האינטרנטיות תמורת 0.00001081 ביטקוין לישראקוין, כלומר תמורת 0.0068103 ישראקוין לדולר, לפי שער ביטקוין של 630 דולר לביטקוין.

במארס אמר דפני ל-TheMarker כי הישראקוין נוצר כדי לפצות על הריכוזיות בשוק הישראלי. "הבעיה של השוק הישראלי היא ריכוזיות יתר. יש פה מעט בנקים שחולשים על רוב הנכסים, ולבנקים יש השפעה גדולה על המפלגות. בסופו של דבר, זה מתבטא בעמלות גבוהות וברמות שירות לא תחרותיות".

לפי מפעילי הפרויקט, השלב הנוכחי יימשך ארבעה חודשים, ובמסגרתו ייכרו בכל יום 72 אלף מטבעות חדשים. בכל שבוע במהלך הפרויקט יחולק המטבע בתחילה ל-201,600 בני אדם ואח"כ לכ-350 אלף משתמשים ולכ-500 אלף משתמשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker