הקנס על BNP פאריבה: הבנקים מתחילים לשקשק

קנס של 10 מיליארד דולר שהטילה ארה"ב על בנק BNP פאריבה עורר זעם בצרפת

דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור

האתוס הצרפתי הלאומי מתעורר מדי פעם וזוקף ראש נעלב כשהוא נתקל במציאות שאינה עולה בקנה אחד עם הדימוי העצמי שלו. זה קרה ב–2011 כשסוכנות דירוג האשראי פיץ' איימה להוריד את דירוג האשראי של הרפובליקה. בתוך יום החלו הצרפתים להטיח עלבונות ביריביהם הוותיקים שמעבר לתעלת למאנש.

הם טענו בתגובה שיש להוריד קודם כל את הדירוג של בריטניה. הסערה שפרצה בכוס התה/קפה או־לה נראתה כמו קומדיה שהומחזה על ידי ילדים בני חמש. דקות לאחר ההתבטאות של הפוליטיקאים הצרפתים התמלאו העיתונים והאתרים בבריטניה בכותרות אנטי־צרפתיות. המייל אונליין האשים את הצרפתים בחוצפה. "גרדיאן" פירסם מאמר המאשים את הפוליטיקאים הצרפתים בהידרדרות לרמה של גן ילדים.

השבוע הזדעקו ממשלת צרפת ובכירים במערכת הפיננסית במדינה נגד האמריקאים, שמעזים להטיל קנס אימתני של 10 מיליארד דולר על הבנק הגדול בצרפת, BNP פאריבה. לטענתם, 10 מיליארד דולר ודרישה להודות באשמה הם עונש חריג ו"סכום לא הגיוני ולא הוגן". כמובן, BNP פאריבה התנהג בעצמו באופן לא הגיוני ולא הוגן, כשהפר את הסנקציות נגד איראן, קובה וסודן שעליהן חתומה גם הממשלה הצרפתית.

שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס. "הנתונים אינם הגיוניים"צילום: רויטרס

במקום לשאול מדוע בנק שאמור לשרת את הלקוחות ולנהוג באופן חוקי ואתי - שכן הוא נהנה מהגנות ממשלתיות רבות, שלא לדבר על רישיון מטעם המדינה - פועל כך, אמר שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, שהקנס "מעיד על בעיה חמורה ביותר", והוסיף כי זוהי דוגמה להחלטה לא הוגנת וחד־צדדית. "על הקנס להיות פרופורציונלי והגיוני. הנתונים האלה אינם הגיוניים", אמר.

לא רק שר החוץ נזעק להגנת הבנק. נגיד הבנק המרכזי של צרפת, כריסטיאן נויה, טס לניו יורק בשבוע שעבר כדי לדון בעניין עם עמיתיו האמריקאים. נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, ידון על כך עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ביום חמישי. "זה פשוט לא פייר" הוא הטיעון הצרפתי המוכר.

בעבור הרגולטורים באירופה, מדובר בכאב ראש נוסף לזה שכבר יש להם עם הבנקים שם. בכירים בבנק המרכזי של אירופה אמרו כי עליהם לבחון אם לבנקים ביבשת יש מספיק הפרשות כדי לכסות את החשבון ההולך ותופח שיציגו אנשי החוק האמריקאים בפני הבנקאים השובבים של אירופה. הרגולטורים באירופה יצטרכו עכשיו להכניס למודלים של מבחני העמידות של הבנקים גם את העניין הפעוט של קנסות בסך עשרות מיליארדי דולרים על עניינים כמו הלבנת כספים, הפרת סנקציות והונאת הלקוחות. אם מצרפים את החשבון הזה לנטל ההלוואות המסופקות והחובות האבודים, שמתקתקים כמו פצצת זמן במאזנים של הבנקים באירופה, מקבלים תמונה עגומה מאוד, אף שחלפו כבר שש שנים ויותר מאז שפרץ המשבר הפיננסי העולמי.

חולשת הבנקים אינה סיפור צרפתי בלבד. הבנקים הגרמניים, ההולנדיים, הבריטיים והספרדיים נמצאים במצב קשה בהרבה מהבנקים האמריקאיים. עתה נדמה שרשויות הפיקוח בארה"ב, ובעקבותיהן אולי במקומות אחרים בעולם, יתחילו לדרוש הודאה באשמה ועונשים כבדים יותר - והם עלולים לא להסתפק רק בקנסות. לכן מוטב לבנקים ולראשיהם להתחיל לחשוב מחדש על החסינות הטוטלית שלהם, שמתחילה להיפרם בקצוות באיחור של חמש־שש שנים לפחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker