סין נהפכה ליקרה מדי - החברות האמריקאיות פונות למקסיקו

הסחר של ארה"ב עם מקסיקו גדל בכמעט 30% מאז 2010; כלכלנים אומרים שכלכלת ארה"ב מרוויחה יותר ממיקור חוץ של הייצור למקסיקו

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

חברות אמריקאיות שעברו לייצר בשנים האחרונות הכל בסין, מצעצועים ועד למברשות אסלה, מחפשות כעת אלטרנטיבה במקסיקו ובארה"ב, בעקבות העליה בעלויות הייצור בסין.

יצרניות רבות, גדולות כקטנות, עוברות לייצר במקסיקו בגל שכלכלנים טוענים שלא היה כמותו מאז השנים הראשונות של הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה בשנות ה-90, והפועלים המקסיקאים – מעיירות גבול כמו טיחואנה ועד לאזורים החקלאיים במרכז שבהם צמחו מפעלים חדשים – נהנים מביקוש גדול.

הסחר של ארה"ב עם מקסיקו גדל בכמעט 30% מאז 2010 ל-507 מיליארד דולר בשנה, וההשקעות הזרות הישירות (FDI) הגיעו בשנה שעברה לשיא של 35 מיליארד דולר. במהלך השנים האחרונות, סחורות שמיוצרות במקסיקו תפסו נתח יותר ויותר נכבד משוק הייבוא האמריקאי, והגיעו לשיא של כ-14%, לפי קרן המטבע הבינלאומית, בעוד שהנתח של סין ירד.

"כשהמשכורות בסין מוכפלות בכל כמה שנים, זה משנה את כל החישוב", אומר כריסטופר וילסון, כלכלן במכון לחקר מקסיקו במרכז וודרו וילסון לחוקרים בוושינגטון. "מקסיקו נהפכה למקום התחרותי ביותר לייצור סחורות לשוק בצפון אמריקה, והיא גם נהפכה למקום התחרותי ביותר מבחינת עלויות לייצור חלק מהסחורות לכל העולם".

נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא מקסיקו אנריקה פניה נייטוצילום: בלומברג

חברות אמריקאיות רבות מתרחבות במקסיקו, בהן מותגים ידועים כמו קטרפילר, קרייזלר, סטנלי בלק אנד דקר וקלאוויי גולף, מוסיפות מיליארדי דולרים להשקעותיהן במדינה ומסייעות להדק את שיתוף הפעולה הכלכלי שנשיא ארה"ב ברק אובמה ועמיתו המקסיקאי אנריקה פניה נייטו תיארו כחיוני לצמיחה.

אף שהמעבר למקסיקו נוגע במקרים רבים לקיצוצי משרות בארה"ב, כלכלנים אומרים שהכלכלה האמריקאית מרוויחה יותר ממיקור חוץ של הייצור למקסיקו מאשר לסין, משום ששכנות בדרך כלל חולקות חלק גדול יותר מהייצור ביניהן. כ-40% מהחלקים שנמצאים בסחורות מיובאות ממקסיקו מגיעים במקור מארה"ב, לעומת 4% בלבד מהייבוא הסיני, לפי הלשכה הלאומית למחקר כלכלי (NBER).

למרות זאת, כדי שהסחר עם מקסיקו ימצה את הפוטנציאל המלא שלו, אומרים מומחים ומנהלים, ארה"ב צריכה להפוך את יעילות הסחר ללא פחות חשובה מהביטחון בגבול - זמני המתנה ארוכים מדי בגבול עדיין מתסכלים חברות רבות. גם מקסיקו צריכה להתגבר על בעיות כמו חינוך, פשיעה מאורגנת ושחיתות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker