סאגת הקליפרס לא תמה: דונלד סטרלינג תובע מיליארד דולר מליגת ה-NBA

סטרלינג, הבעלים של הקליפרס, שנרכשו מידי אשתו שרי על ידי סטיב באלמר תמורת 2 מיליארד דולר בסוף השבוע

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

דונלד סטרלינג, הבעלים של קבוצת הכדורסל לוס אנג'לס קליפרס, הגיש ביום שישי תביעה נגד ליגת ה-NBA, בה הוא דורש פיצוי בסך יותר ממיליארד דולר בשל החלטה הליגה להדיח אותו מהנהלת הליגה לכל חייו, ולאלצו למכור את מועדון הכדורסל שבבעלותו, בעקבות התבטאויות גזעניות שהודלפו לתקשורת. דבר התביעה דווח על ידי רשת CNN, לאחר שכתב התביעה הועבר לידיה על ידי עורך דינו של סטרלינג.

התביעה מצד סטרלינג הייתה צפויה, שכן הוא הבהיר כי בכוונתו להיאבק על הקליפרס. עם זאת, לא ברור עד כמה בשלב זה לדונלד סטרלינג יש שליטה במתרחש במועדון, שכן לפי דיווחים אחרים, כשירותו הנפשית של סטרלינג מוטלת בספק – וזוהי הסיבה שאשתו, שרי סטרלינג, קיבלה את זכות ההחלטה בנוגע למכירת הקבוצה לסטיב באלמר, שפרש השנה מתפקיד מנכ"ל מיקרוסופט.

פרשת הקליפרס החלה באפריל, כאשר אתר הרכילות TMZ  פירסם הקלטה בה נשמע סטרלינג בהתבטעויות גזעניות. האמירות הובילו לזעם רב בליגת ה-NBA, ונציב הליגה, אדם סילוור, הוביל מהלך להדחתו של סטרלינג מהליגה ולנטילת הקליפרס מידיו. עוד הוטל על סטרלינג קנס בסך 2.5 מיליון דולר.

סטרלינג רכש את הקליפרס ב-1981 תמורת 12.5 מיליון דולר, ומחזיק בקבוצה באמצעות קרן נאמנות הנמצאת בבעלות משותפת שלו ושל אשתו שרי. עם זאת, הליגה מכירה בדונלד סטרלינג כבעל השליטה. לטענת סטרלינג, מהלך ה-NBA  להביא לביטול בעלותו על המועדון "היא לא חוקתית, מפרה חוזה, מגבילה את המסחר, מפרה חובות נאמנות והינה זדונית ומדכאת". סטרלינג טוען כי מעולם לא הפר את חוקת ה-NBA, וכי ההקלטה, שביצעה מקורבתו וי. סטיביאנו והינה הראיה היחידה נגדו, בוצעה בניגוד לחוק בקליפורניה.

עוד נטען בתביעה כי אילוץ מכירת הקליפרס פגע במחיר השוק של המועדון ובעיקרון השוק החופשי. לפי התביעה, סטרלינג מאמין כי "המכירה המאולצת תיצור נזיקין בסך מיליארד דולר לפחות, הכוללים מס על רווחי הון, עמלות בנקאות השקעות, עלויות משפטיות והפסד עליית הערך הצפוייה של הקליפרס".

אך לא ברור כלל מה מעמדו של סטרלינג, כיוון שלפי דיווחים ב-ESPN, NBC ו-CNN, דונלד סטרלינג הוכרז כלא כשיר נפשית. לא ברור האם הדיווחים והשמועות האלה נכונים, אבל הם מתבססים על טענותיה של סטיביאנו לפיהן הוא נאבק בדמנציה (שיטיון) – וזו הסיבה שהיא הקליטה את שיחותיה עימו מלכתחילה – לטענתה הוא היה שוכח דברים שאמר בעבר. עוד דווח כי סטרלינג נאבק בסרטן הערמונית. לפי הדיווחים, אי הכשירות הנפשית היא הסיבה ששלי סטרלינג קיבלה לידיה את הסמכות למכור את המועדון, וסמכות זו איפשרה לה לחתום על הסכם עם באלמר למכירת הקבוצה תמורת 2 מיליארד דולר.

עורכי דינו של סטרלינג מכחישים את הטענות בדבר אי כשירותו הנפשית. עורך דינו מקסוול בלכר אמר ל-CNN כי טענות אלה "מוגזמות לגמרי", וכי סטרלינג בין ה-80 אובחן עם "פגיעה מנטלית קלה", או "האטה".

להערכת אד דסר, יועץ ספורט ובעבר בכיר בחטיבת הטלוויזיה של ה-NBA, למחיר השיא של הקליפרס עשויה להיות השפעה על קבוצות אחרות בליגה. "מותג ספורט הוא נכס יחיד מסוגו", אמר דסר לרויטרס. "כל בעלי הקבוצות ראו מה קרה כעת".

האנליסט ריץ' טאלו מסכים, ומצביע על מניות מדיסון סקוור גרדן, החברה המחזיקה בבעלות על הניו יורק ניקס ועל קבוצת ההוקי ניו יורק ריינג'רס, כדוגמה. כ-738 אלף מניות של מדיסון סקוור גרדן החליפו ידיים ב-55 הדקות הראשונות לאחר הכרזת עסקת הקליפרס – הרבה מעל לממוצע 10 ימים של 618 אלף מניות. המניה התחזקה אתמול ב-3.3%. להערכת טאלו, מרבית העלייה משקפת הערכת שווי חדשה לניקס (עם זאת, גם הריינג'רס תרמו, עם ניצחון שהעלה אותם לגמר ליגת ההוקי).

לברון ג'יימס (משמאל) ושניים מחבריו במיאמי מתקשים להכניע בלייק גריפין אחד , אתמול צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker