מנכ"ל גוגל: הזכות להישכח תקדם צנזורה של ממשלות "לא מתקדמות"

על רקע הפרסומים כי גוגל החלה לאסוף באופן רשמי בקשות ממשתמשים המעוניינים כי החברה תסיר מידע ממנוע החיפוש שלה, התראיין לארי פייג' לעיתונות והזהיר מההשלכות של הפסיקה על חופש המידע והביטוי

רויטרס
ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
ישראל פישר

גוגל השיקה השבוע שירות שבאמצעותו אזרחים אירופיים יוכלו לבקש כי לינקים שקשורים למה שהם מחשיבים כחומר פוגעני יוסרו מתוצאות החיפוש – הצעד הראשון של החברה כדי לעמוד בפסיקת בית המשפט האירופי שאישר את "הזכות להישכח".

מנוע החיפוש הגדול בעולם שמעבד יותר מ-90% מכל חיפושי האינטרנט באירופה אמר אתמול כי הוא העלה טופס אינטרנט שבאמצעותו ניתן יהיה להגיש את הבקשות, אבל החברה לא הודיעה מתי היא תסיר את הלינקים שיעמדו בדרישות המשתמשים.

גוגל אמרה כי היא הקימה גם ועדה של מנהלים בכירים בחברה ומומחים חיצוניים כדי לנסות ולעצב גישה ארוכת טווח להתמודד עם מטח הבקשות הצפוי להגיע מתושבי האזור."על ידי הטמעת ההחלטות האלה, אנחנו נעריך כל בקשה וננסה לאזן בין הזכות לפרטיות לבין זכות הציבור לדעת ולהפצת מידע", נכתב בטופס המקוון של גוגל.

מנכ"ל גוגל, לארי פייג'צילום: רויטרס

גוגל אומרת כי כשהיא תבחן את הבקשות היא תשקול אם התוצאות כוללות גם מידע לא עדכני על האדם, כמו גם אם יש עניין ציבורי במידע, כמו מידע על רשלנות מקצועית, הרשעות ומעשים ציבוריים של גורמי ממשלה רשמיים. הטופס כולל גם מקום שבו המשתמשים יוכלו לרשות מהם הלינקים שלהם הם מתנגדים ולסמן מהי סיבת ההתנגדות בין האפשרויות: "לא רלוונטי, לא עדכני, או לא ראוי".

כדי להגיש בקשה, המשתמש חייב להגיש עותק דיגיטלי של אמצעי זיהוי רשמי, כמו רישיון נהיגה בתוקף, ולבחור את המדינה שאליה הוא משתייך ושלגביה החוק תקף.

החלטת בית המשפט האירופי מציבה את גוגל בעמדה מסובכת על רקע הניסיונות של לפרש את החלטת האיחוד האירופי ולקבוע קריטריונים להסרת לינקים ותוכן מסוים ממנוע החיפוש בזמן שהיא מנסה לשמור על הפופולאריות של מנוע החיפוש ועל מעמדה במקור עבור המשתמשים למציאת כל סוגי המידע.

בפני גוגל עומד גם אתגר לוגיסטי בעיבוד הבקשות בכמה שפות, חלק מהן יגיעו ממדינות שבהן גוגל בכלל לא פועלת. אם לא תסיר את הלינקים לפי הקריטריונים של האיחוד האירופי, החברה עשויה להיקנס. מאז ההחלטה של בית המשפט האירופי, גוגל קיבלה כבר אלפי בקשות, לפי אדם עם ידע בנושא.

בחברה עצמה יצאו כמה פעמים נגד ההחלטה של בית המשפט האירופי. יו"ר החברה, אריק שמידט אמר כי האיזון שעל פיו ניסה בית המשפט לפעול הוא שגוי. אבל מנכ"ל החברה ואחד ממייסדיה, לארי פייג', תקף את ההחלטה באופן חריף יותר ואמר כי היא תסייע לממשלות לא מתקדמות לעשות "דברים רעים".

בראיון ל"פייננשל טיימס", אמר פייג' כי הפסיקה עשויה לקדם צנזורה. "ישתמשו בזה על ידי ממשלות אחרות שאינן מתקדמות כמו אירופה כדי לעשות דברים רעים. אנשים אחרים צפויים להגיש מלא בקשות. סביר להניח שבגלל סיבות שרוב האירופים היו מחשיבים לשליליות". עוד הוא אמר כי המדיניות החדשה תפגע בחדשנות באירופה והיתה פוגעת גם בגוגל אם היתה עדיין סטארט-אפ צעיר במצב של "שלושה אנשים במוסך".

"אנחנו חברה גדולה ואנחנו יכולים להגיב לסוג כזה של דאגות ולהוציא כסף עליהם ולהתמודד איתם, זו לא בעיה עבורנו", אמר פייג'. "אבל באופן כללי, שמטילים רגולציה על האינטרנט, אני חושב שאנחנו לא נראה את אותה חדשנות שראינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker