אצטדיונים לא מוכנים ואוהלים לעיתונאים: ברזיל רגע לפני המונדיאל

הגביע העולמי בכדורגל אמור היה להיות הפגנת הכוח של ברזיל ■ ואולם בפועל ההכנות מעידות על גישת האלתור שהמדינה ידועה בה לא פחות מהכדורגלנים שלה ■ מזכ"ל פיפ"א תיאר את עבודתו מול הרשויות בברזיל כ"גיהנום"

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הגביע העולמי בכדורגל אמור היה להיות הפגנת הכוח של התבגרות ברזיל לשחקנית גלובלית. ואולם בפועל, ההכנות מעידות על גישת האלתור שברזיל ידועה בה לא פחות מהכדורגלנים שלה, וכשבועיים לפני המשחקים - המארגנים עדיין נאבקים עם הכנתם.

מסוף חדש ונוצץ שהוקם בנמל התעופה גוארלהוס בסאו פאולו נפתח ב–11 במאי, ואולם רק שמונה חברות תעופה יפעלו ממנו בחודש הבא - במקום 25 החברות שתוכננו לפעול בו. חלקים שלמים משדה התעופה בבלו הוריזונטה, עוד עיר המארחת את המשחקים, עטופים עדיין בפיגומים ומכוסים באבק - ויישארו כך גם אחרי סוף הטורניר ביולי.

עבודה בלתי גמורה באצטדיון ארנה קורינתיאנס בסאו פאולו איפשרה רק ל–40 אלף צופים להיכנס למשחק המקדים ב–18 במאי, לעומת 68 אלף המקומות שאמורים להיות מוכנים במשחק הפתיחה, ב–12 ביוני. גם מרכזי התקשורת באצטדיון בקוריטיבה לא יהיו מוכנים לאירוע, והעיתונאים יצטרכו להסתפק באוהל.

סחבת ביורוקרטית ומריבות בין רשויות עירוניות, מקומיות וארציות סיבכו את הפרויקטים. מזכ"ל פיפ"א, ג'רום ואלקה, תיאר את עבודתו מול הרשויות בברזיל כ"גיהנום". שמונה פועלי בניין נהרגו בתאונות, שישה יותר מבדרום אפריקה לפני ארבע שנים. פיפ"א מתעקשת שהאצטדיונים יהיו מוכנים כשהאוהדים יתחילו לזרום, ואולם העיכובים לא הותירו הרבה זמן להתקין ולבחון את ציוד התקשורת, והחשש הוא ששידורי הטלוויזיה והרדיו יהיו משובשים.

גרפיטי בסאו פאולו המבקר את סכומי העתק שהוציאה ממשלת ברזיל על המונדיאל. התמיכה באירוח המשחקים צנחה בחדותצילום: AFP

חריגות בתקציב, שחלקן יוחסו להפקעת מחירים, גרמו לכך שבברזיל נמצאים כיום עשרה מ–20 מגרשי הכדורגל היקרים בעולם, לדברי חברת הייעוץ KPMG. הפיל הלבן מכולם, בברזיליה, יעלה ככל הנראה 900 מיליון דולר, כמעט פי שלושה מההערכה המקורית. לאחר משחקי הגביע יהיה קשה למלא אותו שוב, כי אין בעיר קבוצת ליגה הגונה.

במקום שהעבודות היזומות יתרמו לרווחת הציבור, ממשלת ברזיל נקלעה לקשיים בגללן. היא התעקשה על קיום המשחקים ב–12 ערים במקום השמונה הנדרשות, במטרה לחלק את השפע ברחבי המדינה, והגיעה לקשיים תקציביים. רק חמש מ–35 תוכניות השינוע האורבניות הושלמו. כעת האוהדים יצטרכו להשתמש באוטובוסים או במוניות להגיע למרכזי הערים.

התמיכה המקומית באירוח המשחקים נפלה חדות, מ–79% לאחר הכרזתם ב–2007 ל–48% כיום, לפי חברת הסקרים דאטהפולהה. בהתחשב באהבתה של ברזיל לכדורגל והכישרון המקומי לעשות שמח, הטורניר צפוי להיות אירוע מהנה מאוד. ואולם המורשת הזו תישאר בחדרי ההלבשה.

תגיות:

תגובות

על סדר היום