נמיביה עשויה להפשיר פרויקט ענק של לבייב לכריית פוספטים בים

הפרויקט, בו צפוי לבייב להשקיע 800 מיליון דולר, הוקפא זמנית בשנה שעברה בשל בחינת השלכותיו הסביבתיות

סוכנויות הידיעות
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות
בלומברג

נמיביה מתכוונת לבחון מחדש איסור זמני על כריית פוספטים בים שגרם להקפאת פרויקט כרייה ענק של לב לבייב מול חופי המדינה. זאת לאחר שתושלם בדיקה של השלכותיו הסביבתיות. ביטול האיסור הזמני צפוי לסלול את הדרך להשקעות של יותר ממיליארד דולר במגזר הכרייה במדינה הדרום-מערב אפריקאית.

נמיביה הטילה בשנה שעברה איסור בן 18 חודשים על מרבית הכרייה הימית במדינה בשל חששות מפגיעה בסביבה הימית, והטילה על המכון הנורבגי לחקר ימי ועל הקרן למחקר מדעי ותעשייתי (SINTEF) לערוך מחקר בן שישה חודשים כדי לבחון את הסוגיה.

חברת LLNP של לבייב וחברת NMP, חטיבה של יוניון ריסורסס האוסטרלית, כבר מחזיקות ברישיון לתחילת כרייה הפוספטים בים, אולם ממתינות לאישור שיהפוך אותן לחברות הראשונות שכורות פוספטים בים בנמיביה. לבייב, אשר שוקד על הפרויקט זה שמונה שנים, מתכננן להשקיע עד 800 מיליון דולר בכריית מחצבים בהיקף של כשני מיליון טון בשנה ממרבצים בגודל מוערך בשני מיליארד טון, ובעומק 300 מטרים, אמר ארז משעל, סגן נשיא לפיתוח ותפעול עסקי בחברה של לבייב, דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס ב-25 במארס. שותפתו של לבייב, NMP, מתכוונת להשקיע 326 מיליון דולר נוספים בפרויקט.

"המחקר עתיד ליידע אותנו לגבי האופן בו ניתן להשיג דו-קיום של כרייה עם המערכת האקולוגית הימית וענפים אחרים דוגמת דיג", אמר מנכ"ל לשכת המכרות של נמיביה, וסטון מלנגו, בראיון טלפוני אתמול לבלומברג. "הרעיון הוא לא לאסור כליל כריית פוספטים בים, ולשלול בכך המדינה את היתרונות הטמונים במחצביה".

לב לבייבצילום: מוטי קמחי

לבייב ו-NMP הציגו תוכניות ליישום המסחרי של הפרויקטים שלהן, הוסיף מלנגו. "זהו מגזר עם פוטנציאל עצום ואנו מבינים את עמדת הממשלה כי יש להפיק את המשאבים תוך התחשבות בסביבה".

קבוצת לבייב (LGC) מחזיקה ב-76% של החברה האם של LLNP. החברה מעריכה כי ביכולתה לכרות שני מיליון טונות פוספט בשנה, במרבצים ימיים השוכנים דרומית מערבית לחופי נמיביה, כ-180 ק"מ מעיר החוף לודריץ שבדרום המדינה. החברה תיכננה להתחיל בכרייה עד 2018.

אולם משרד הדיג והמשאבים הימיים (MFMR) של ממשלת נמיביה הורה על הקפאת האפשרות לכרות פוספטים בים. זאת, אף שלפני כמחצית השנה קיבלה LLNP אישור סביבתי להמשיך בתוכנית להקמת מפעל הדגמה, שידמה את טכנולוגיית הכרייה המיוחדת של הפוספט בים. עלות הקמת מפעל ההדגמה נאמדת ב-20 מיליון דולר אמריקאי, והקמת מפעל הכרייה הקבוע אמורה לעלות כ-800 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker