קרדיט סוויס סולל את הדרך לחקירות פליליות נגד 13 בנקים שווייצים נוספים

בשבוע שעבר הודה הבנק השווייצי באשמת סיוע ללקוחות אמריקאים להעלים מס והיה לבנק הגדול ביותר המודה באשמה פלילית מזה 20 שנה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

13 בנקים שווייציים עלולים לעמוד בפני חקירות פליליות, לאחר שפרשת קרדיט סוויס קבעה תקדים חדש לענישה על סיוע ללקוחות אמריקאים בהעלמת מס.

יוליוס בר, צירכר קנטונלבנק (ZKB) והחטיבה השווייצית של HSBC הם בין הבנקים שמבקשים להימנע מהודאה באשמה על כך שסייעו ללקוחות אמריקאים להונות את רשויות המס בארה"ב – צעד חסר תקדים שעשה קרדיט סוויס בשבוע שעבר. מידת החומרה של מעשיהם ושיתוף הפעולה עם החוקרים יקבעו את גורל הבנקים, לדברי התביעה בארה"ב.

"נבדוק את העובדות והנסיבות של כל חקירה כדי לקבוע את הקנס ההולם", אמרה עוזרת שר המשפטים קתרין קנילי בראיון. "צריך להיות ברור מאוד מהחקירה של קרדיט סוויס ששיתוף פעולה, או היעדרו, משפיע מאוד".

ביום שני שעבר הודה קרדיט סוויס באשמת סיוע ללקוחות אמריקאים להעלים מס. הבנק השוווייצי היה הבנק הגדול ביותר המודה באשמה פלילית זה 20 שנה, ובמסגרת ההסכם שלו עם משרד המשפטים הוא הסכים לקנסות בסך 2.6 מיליארד דולר.כ-100 בנקים שווייציים נוספים ו-43 אלף לקוחות אמריקאים פנו למשרד המשפטים בניסיון להגיע עמו להסדר שבו ימסרו לידיו מידע ויימנעו כך מאישומים נגדם. המידע הזה חיזק את ידה של ארה"ב נגד 13 הבנקים, ומשהסתיימה פרשת קרדיט סוויס, קצב החקירות שנותרו בוודאי יואץ, אמרה בשבוע שעבר שרת האוצר השווייצית.

התובעים כבר הגישו אישומים נגד משלמי מסים ובנקאים בתיקים שהיתה להם השפעה על יוליוס בר, ZKB וגם מזרחי טפחות ולאומי שלהם סניפים בשוווייץ. שני בנקאים מיוליוס בר הואשמו ב-2011 במעשים הדומים לאלה של קרדיט סוויס ושלושה בנקאים מ-ZKB הואשמו שנה לאחר מכן. כמה לקוחות של לאומי ומזרחי הודו באשמה, וכמה עשרות לקוחות סייעו לחקירות של הממשלה. דוברי מזרחי ולאומי סירבו למסור תגובה לבלומברג לגבי החקירה. 

קרדיט סוויסצילום: BLOOMBERG

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker