עשיר יותר ותורם פחות - קרן הצדקה של ביל גייטס מצליחה מדי

מייסד מיקרוסופט האט משמעותית את קצב התרומות של הקרן שלו לאחר שצמחה לממדי ענק

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מייסד מיקרוסופט ביל גייטס, האיש העשיר בארה"ב שהוא גם אחד הפילנתרופים הגדולים בעולם, הפחית בעשור האחרון את קצב התרומות שלו לקרן ביל ומלינדה גייטס.

לאחר שהקים את הקרן עם תרומות של 356 מיליון דולר בין 1994 ל-1997, הרחיב אותה גייטס עם תרומות של 24.6 מיליארד דולר בארבע השנים הבאות. אולם מאז הוא צמצם את התרומות לקרן. בין 2002 ל-2012 תרם גייטס 3.7 מיליארד דולר, לפי מסמכים של הקרן ונתונים שסיפק דוברו של גייטס. באותה תקופה, הוא מכר 22 מיליארד דולר במניות מיקרוסופט.

הנסיגה משקפת את הצמיחה המהירה של הקרן, אשר הגיעה כבר לממדים שמתחו את הגבולות בכל הנוגע ליכולתה לתרום כסף בקצב המותר לפי החוק ובקצב התרומות המהיר של פילנתרופ אחר, וורן באפט.

ג'ון פינט, דוברו של גייטס, סירב לפרט מהן הסיבות לשינויים בקצב התרומות, אך הצביע על האתגר שבמתן סכומים גדולים של כסף למטרות שלהן הוא הכי מועיל. מתן 3.9 מיליארד דולר, כפי שעשתה הקרן ב-2012, "הוא משימה ענקית ואחריות גדולה", אמר.

ביל גייטסצילום: בלומברג

עם שווי של 40.2 מיליארד דולר, קרן גייטס גדולה כעת יותר מפי שלושה מהקרן השניה בגודלה, קרן פורד, לפי דירוג של מכון הקרנות אשר עוקב אחר תרומות לצדקה. קרנות כאלה בדרך כלל מוציאות 5% מהנכסים שלהן על מענקים והוצאות בכל שנה כדי לשמור על מעמדן כפטורות ממס.

היות שרוב מקבלי התרומות והמענקים קטנים יחסית, "מציאת ארגונים שמסוגלים להשתמש ביעילות במענקים גדולים יכולה להיות משימה מאתגרת", אמרה מליסה ברמן, נשיאת רוקפלר פילנתרופי אדוויזרס, אשר מייעצת לתורמים כיצד להשיג את מטרותיהם. לדבריה, ל-75% מהארגונים ללא מטרות רווח בארה"ב יש תקציב שנתי של פחות מחצי מיליון דולר.

האטת קצב התרומות במקביל לעליה במניות מיקרוסופט סייעו לגייטס לשמור על מעמדו כאיש העשיר בעולם, והונו מוערך על ידי "פורבס" ב-76 מיליארד דולר. לדברי פינט, אין שום קשר בין צמצום התרומות לדירוג. רוב השקעותיו הפרטיות של גייטס הן במיזמי צרכנות, תעשיה ופיננסים מהסוג שבאפט מחבב, אך הוא גם משקיע במטרות שיעזרו להפוך את העולם למקום טוב יותר, כמו למשל חברות ידידותיות לסביבה או מאבק במחלות.

קרן ביל ומלינדה גייטס, שמשרדיה הראשיים בסיאטל, מתמקדת במאבק בעוני ובמחלות במדינות מתפתחות, במימון חיסוני פוליו, שחפת ומלריה ושיפור החינוך בארה"ב, והיא זוכה לסיקור רב ואהדה בארה"ב. אך לא תמיד היה גייטס במעמד כזה. לפני 20 שנה קשרו אנשים את השם גייטס להתנהגות מונופוליסטית חסרת רחמים שיצרה לו "תדמית של ברון שודד מודרני", אמר צ'רלס לוונהאופט, יועץ עושר מסנט לואיס. אחרי שצמצם את פעילותו במיקרוסופט ונכנס לתחום הפילנתרופיה, גייטס הוא שם נרדף בעולם לעשיית טוב. הפילנתרופיה "סייעה לו למתג את עצמו מחדש", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker