ככה ייעשה למיליארדר שהונה את המדינה: איראן הוציאה להורג את אמיר חוסראבי

חוסראבי זייף מסמכים כדי ללוות 2.6 מיליארד דולר מבנק ממשלתי; עוד 3 אנשים נידונו למוות בפרשייה

לוגו אי-פי
אי-פי

מיליארדר איראני הוצא להורג בשל מעורבותו בהונאה בנקאית בהיקף 2.6 מיליארד דולר, שהתבצעה בבנק ממשלתי. זהו מקרה ההונאה החמור הגדול ביותר מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979. ערוץ הטלוויזיה הממלכתי דיווח על הוצאתו להורג של מחפריד אמיר חוסראבי, המכונה גם אמיר מנסור אריה, בכלא אבין מצפון לטהרן. לפי הדיווח ההוצאה להורג התבצעה לאחר שביהמ"ש העליון דחה ערעור על גזר הדין.

עורך דינו של חוסראבי, גולם עלי ריהאי, אמר כי ההוצאה להורג התבצעה ללא שיודיעו לו על כך. באיראן הוצאות להורג מתבצעות בדרך כלל על ידי תלייה. "כל נכסי הלקוח שלי נמצאים בידי משרד התובע" .

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

בהונאה השתמש חוסראבי במסמכים מזויפים כדי להשיג אשראי מאחד המוסדות הפיננסיים הגדולים באיראן, בנק סדרט, כדי לרכוש נכסים, כולל חברות ממשלתיות כמו יצרנית הפלדה חוזסטן סטיל.

אחמדיניג'אד וחוסראביצילום: מתוך אתר www.therightperspective.org

אימפריית העסקים של חוסראבי כללה יותר מ-35 חברות, החל מיצרניות מים מינרליים, דרך מועדון כדורגל ועד יבואנית בשר מברזיל. לפי דיווח בעיתונות המקומית, ההונאה החלה להתבצע ב-2007.

39 נתבעים הורשעו בתיק זה. ארבעה קיבלו גזר דין מוות, שניים עונש מאסר עולם והשאר עונשי מאסר של עד 25 שנים. המשפטים שנערכו עוררו שאלות לגבי שחיתות בדרגים גבוהים בכלכלה הריכוזית של איראן במהלך משטרו של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד.

מחמוד ריזה חבארי, לשעבר מנכ"ל בנק מלי באיראן, נמלט לקנדה ב-2011 לאחר שהתפטר בעקבות מעורבות בפרשייה. הוא עומד בפני אישומים ונמצא ברשימת המבוקשים של הרפובליקה האיסלאמית. חבארי הודה בעבר כי הבנק שלו היה מעורב בתרמית, אולם טען כי הוא עצמו חף מפשע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker