ההמונים משתפים פעולה כדי להוריד מחירים - המתחרים והרשויות נלחמים

סטארט־אפים המבוססים על "כלכלת שיתוף", כמו שירות הטרמפים Lyft ושירות הלינה Airbnb, מלהיבים את המשתמשים, אבל 
נתקלים בתגובות חריפות ■ המתחרים הוותיקים בענף נלחמים בפולשים החדשים, כמו נהגי המוניות שמפגינים עתה נגד שירות 
ההסעים Uber באירופה ובארה"ב

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15

במטה ליפט (Lyft) בקלרה סטריט בסן פרנסיסקו המולה שמחה. מציגים לעובדים חדשים את הכללים. לפחות שלושה כלבים שוכבים מתחת לשולחנות או הולכים בעקבות בעליהם. המקום גדול כמעט פי ארבעה מהמשרדים הישנים (1,390 מ"ר), אך גם הוא כבר צפוף. ליפט מתכוונת לעבור שוב, לחלל גדול פי ארבעה מהחלל הנוכחי.

ליפט היא יקירת "כלכלת השיתוף", המשתמשת באינטרנט כדי לחבר בין אנשים עם נכסים שבהם יש תת־ניצול - כל דבר מחדרים ריקים ועד זמן פנוי - לבין אנשים הזקוקים להם ומוכנים לשלם עבורם. ליפט מציעה מושבים במכוניות - היא רושמת ובודקת נהגים המוכנים להציע טרמפ תמורת "תרומה", ולהסכים להציב את השפם הוורוד, סימן ההיכר של ליפט, בקדמת מכוניותיהם. הנוסעים מבקשים טרמפ ("ליפט"), ומשלמים באמצעות אפליקציה בסמארטפון. שני הצדדים מדרגים זה את זה לאחר מכן, גם כן באמצעות האפליקציה - כנהוג בכלכלת השיתוף.

לפני 15 חודשים, ליפט פעלה בסן פרנסיסקו בלבד. כעת היא פועלת ב–30 ערים בארה"ב, ומתרחבת מדי שבוע. באפריל היא גייסה 250 מיליון דולר ממשקיעי הון סיכון. היא לא פועלת לבד: סיידקאר, עוד סטארט־אפ מסן פרנסיסקו, התרחב לעשר ערים. אובר, שקיבלה מימון מגוגל, ומוכרת בזכות הלימוזינות השחורות שלה, מציעה שירותי שיתוף נסיעות בארה"ב ובאירופה. ריליי ריידס, המאפשרת לבעלי מכוניות להשכירן כשאינם משתמשים בהן, גם מתפשטת בארה"ב.

הפגנת נהגי מוניות במילאנו נגד השירות של Uberצילום: AP

לצד התחבורה, השוק המושפע ביותר מכלכלת השיתוף הוא הלינה, שבו Airbnb הוא השירות הבולט ביותר. ה"מארחים" מציעים חדרים, דירות או בתים לתקופות קצרות ב–34 אלף ערים בעולם. ב–18 באפריל, Airbnb גייס לפי דיווחים כ–500 מיליון דולר מסיבוב גיוס הון סיכון, לפי שווי של 10 מיליארד דולר.

נהגי המוניות והמלונאים נלחמים

לא כולם נלהבים מכלכלת השיתוף. נהגי מוניות משני צדי האוקיינוס התלוננו בקול על הפולשים שלא רק פגעו בהכנסותיהם, אלא גם אינם נבחנים כראוי, ואינם מבוטחים כראוי. בשבוע האחרון היתה מחאה נרחבת בארה"ב, ולפני כחודש מחאות במילאנו ובפאריס הגיעו לכדי אלימות.

טענות אלה מצאו אוזן קשבת בבתי המשפט ובקרב הממשל. ב–15 באפריל, בית משפט בבריסל אסר על נהגים לקבל נוסעים באמצעות אובר, באיום קנס בסך 10,000 יורו. מועצת העיר סיאטל במדינת וושינגטון בארה"ב הכריזה כי יש להגביל את ליפט, סיידקאר ואובר ל–150 נהגים בכל רגע נתון. עם זאת, עצומה זכתה במספיק חתימות כדי לדרוש להקפיא הגבלה זו.

בסנט לואיס, שופט הורה לליפט לבלום פעילותה ימים ספורים לאחר שנכנסה לעיר. ריליי ריידס נסגרה בניו יורק לפני כשנה מכיוון שלא עמדה בדרישות הביטוח במדינה. במדינות אחרות, מסביר אנדרה חדד, מנכ"ל ריליי ריידס, פוליסת הביטוח של החברה נכנסת לתוקף ברגע שמכונית מושכרת. החוק הניו יורקי דורש כי בעלי המכונית יישא באחריות הביטוחית.

לפי הערכת השווי האחרונה של Airbnb, החברה שווה יותר מרוב רשתות המלונות, מלבד הגדולות. ענף המלונאות אינו מקדם בברכה את התחרות, אף שהמלונאים טוענים כי כמעט ולא הושפעו. זה עוד עשוי להשתנות, בייחוד בקצה הזול של השוק.

לוריין רורק באדר מסן פרנסיסקו מארגנת את חדר השנה לקראת אירוח ב-Airbnb. הרשויות החלו בתקנות צילום: AP

הרשויות בניו יורק ובסן פרנסיסקו, כבר שמו עין על Airbnb, בעיקר על רקע חוקים האוסרים על השכרה לטווח קצר במובנים מסוימים. הדיור בשתי הערים יקר, אלא אם גרים באזורים שבהם יש הגבלות על מחירי השכירות. הרעיון הוא למנוע מדירות להפוך למלונות - ועוד כאלה ללא רישיון ושאינם משלמים מסים. בנוסף, השכרת הדירות עשויה להפר תנאי השכירות על הדירה, ולסבך את המשכירים עם בעלי הבית שלהם.

אריק שניידרמן, התובע הכללי של מדינת ניו יורק, תקף את Airbnb, ודרש כי החברה תמסור לו מידע על מארחים שלהם יותר מנכס אחד. לפי אתר ענף התיירות סקיפט, בניו יורק 1,849 חשבונות שכאלה, המהווים 30% מהנכסים של Airbnb בניו יורק. ל–102 אנשים יש שבעה נכסים ומעלה. באפריל הסירה Airbnb כ–2,000 מארחים מהאתר שלה, אך התנגדה לדרישות שניידרמן בטענה כי עליה לשמור על פרטיות משתמשיה. היא מציגה את התובע הכללי כמי שתובע אזרחים מן השורה בניו יורק המעוניינים להרוויח כמה דולרים נוספים באמצעות השכרת ביתם לכמה לילות. שניידרמן טוען כי כמה מאזרחים אלה, בייחוד אלה המציעים כמה נכסים, עושים עסק מהשכרה לטווח קצר, וכי הם היעדים היחידים שלו. שני הצדדים הגיעו לבית המשפט ב–22 באפריל, אך טרם ניתנה פסיקה בנושא.

איך להימנע ממלכודת של הרשויות

כמה עסקים בקהילת השיתוף הצליחו להימנע ממלכודות רגולטוריות. אחד מהם הוא בלהבלה־קאר, חברות שיתוף נסיעות צרפתית הפועלת בכמה ערים באירופה. משתמשיה חולקים אך ורק נסיעות בין־עירוניות, ולכן אינם מעצבנים את נהגי המוניות העירוניים. נסיעה מנאנט לרן בשירות עולה כמו נסיעת מונית קצרה בתוך פריז, לדברי פרדריק מזאלה, ממייסדי החברה. הנהגים מכסים את הוצאות הנסיעה ותו לא, ולכן השירות אינו מטריד את רשויות המס. "ברור שהנהגים שלנו לא מרוויחים", אומר מזאלה.

גם כשחברות ורגולטורים התעמתו, יש סימנים כי הענף מגיע לרגיעה. Airbnb אמרה כי היא מוכנה לגבות מסי מלון בניו יורק, פורטלנד וסן פרנסיסקו. היא שינתה באחרונה את התנאים באתר, והבהירה בפירוט רב יותר את חובת הדיווח על הכנסות המארחים והעמידה בתנאי חוזי השכירות שלהם. סן פרנסיסקו שוקלת לבצע לגליזציה של השכרה לטווח קצר. על המארחים לגור בנכס לפחות 75% מהזמן, להירשם במאגר עירוני מיוחד, ולשלם את מס המלונות בעיר - 14%.

קורי אואנס, ראש מחלקת מדיניות ציבורית באובר, אומר כי בענף שלו ניתן לחלק את הרשויות המקומיות לשלושה סוגים. הראשון הוא אלה עם חוקים נוקשים שבכוונתן לאכוף, כמו אוסטין, ניו יורק, פילדלפיה בפנסילבניה ולונדון. השני הוא המקומות שבהם העתיד לוט בערפל, והוא כולל את בולטימור וושינגטון, בריסל ופריז.

הרשויות בסוג השלישי זיהו שהעולם משתנה. בקליפורניה, שם רגולטור המוניות אימץ חוקים חדשים לשיתוף נסיעות בשנה שעברה. המגמה, לדעת אואנס, היא שרגולטורים יעברו מהסוג השני לשלישי. אך ייתכן כי במקומות מסויימים, כמו בריסל, הם נעים בכיוון ההפוך.

בענף המלונות עדיין יש מקום לכולם

לובי המלונות מפעיל לחץ על הרגולטורים לפעול נגד שירותי שיתוף דיור כמו Airbnb, אך במקביל טוען כי חברות אלה אינן מהוות איום.

בכירי רשתות היוקרה כמו מאריוט, ארבע העונות והילטון, אמרו כולם כי חברות אלה אינן מתחרות על קהל היעד העיקרי שלהן, נוסעים עסקיים הדורשים שירות יוקרתי. סגנית נשיא ברשת ריץ־קרלטון אף טענה באחרונה כי כלל לא שמעה על Airbnb .Airbnb עצמה מסכימה, וטוענת כי אינה מחליפה את המלונות הקיימים, אלא יוצרת ביקוש חדש. "אני אופטימי ומעריך שלא תהיה מלחמה עם המלונות", אמר בריאן צ'סקי, מנכ"ל Airbnb, בינואר.

מחקר שהתבצע באחרונה בטקסס מאשר זאת - מהמחקר עולה כי בינתיים, Airbnb לכל היותר מכרסמת מקצה העוגה של ענף המלונאות, ולא מקבלת נתח שלם. המחקר בחן את הכנסות המלונות בטקסס, ולא מצא השפעה של Airbnb על מלונות היוקרה והעסקים. לעומת זאת, הכנסות המלונות הזולים צנחו ב–5% בין תחילת 2012 לסוף 2013 בערים בהן ל–Airbnb נוכחות.

אם Airbnb תמשיך לצמוח בקצב הנוכחי - הכפלת מספר הנכסים מדי שנה - ייתכן כי עד 2016 ייפגעו הכנסות המלונות המוזלים ב–10%, מה שעלול לגרום לחלקם לעבור להפסדים. ייתכן כמובן ש–Airbnb תגיע למגבלת ההיצע או הביקוש שלה לפני כן, אך המלונות הקטנים כבר מטילים בה את האשמה לצרותיהם.

כעת, Airbnb גם מתחילה לחדור לתחום הנסיעות העסקיות. יותר ויותר חברות מאפשרות לעובדיהן להזמין חדרי מלון בעצמם, ומתגמלות אותם על חיסכון. קונקור, חברת ניהול הנסיעות וההוצאות, מדווחת כי הוצאות לקוחותיה ב–Airbnb גדלו מסכום אפסי בתחילת 2012 ליותר ממיליון דולר עד כה ב–2014. חלק גדול מסכום זה מגיע מצד קבוצות קטנות המעוניינות בדירות עם כמה חדרי שינה וחדר עבודה משותף. אם Airbnb תצליח להשתלב בסוכנויות נסיעות מקוונות כמו אקספדיה, ולהגדיל את שיעור המארחים המספקים אישור מיידי להזמנות, גם המלונות העסקיים עשויים לגלות כי לא ניתן עוד להתעלם מ–Airbnb.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker