5 מיליארד ד': הקנס שארה"ב רוצה להטיל על BNP בשל הפרת סנקציות על איראן

התובעים המובילים את המשא ומתן טוענים כי הסדרים קודמים על הפרת סנקציות הקלו מדי על הבנקים, ורוצים הפעם להחמיר

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

הרשויות בארה"ב דורשות מבנק BNP פאריבה הצרפתי יותר מ-5 מיליארד דולר, לשם יישוב חקירות פדרליות ומדינתיות בנוגע לעסקות של הבנק עם מדינות עליהן חלות סנקציות, דוגמת סודאן ואיראן, לדברי מקור המקורב לנושא. הסכום הנדרש ליישוב החקירות טיפס בהדרגה וכעת גדול בהרבה מהסכום שהסכים השבוע קרדיט סוויס לשלם בגין אישומים כי סייע לאמריקאים להעלים מסים – 2.6 מיליארד דולר.

בשבוע שעבר, 4 אנשים המקורבים לנושא אמרו לבלומברג כי הרשויות האמריקאיות דורשות לפחות 3.5 מיליארד דולר ליישוב החקירות נגד BNP. כפי שעשו במקרה של קרדיט סוויס, התובעים דורשים הודאה באשמה פלילית. BNP הודיע בחודש שעבר כי הוא עשוי להזדקק לסכום גבוה יותר משהפריש בתחילה ליישוב החקירות  - 1.1 מיליארד דולר.

אם אכן זה יהיה גובה ההסדר, יהיה זה הקנס הגדול ביותר עד כה על הפרת סנקציות. לדברי המקור, הסדר עשוי להיות מוכרז כבר ביוני. את המשא ומתן מוביל התובע הכללי של מנהטן, פריט בהרארה, בשיתוף עם התובע המחוזי של מנהטן סיירוס ואנס, המחלקה הפלילית במשרד המשפטים האמריקאי, הבנק הפדרלי, בנג'מין לוסקי, המפקח על מחלקת השירותים הפיננסיים של ניו יורק ומחלקת הפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי.  לעומת זאת, במשא ומתן מול קרדיט סוויס הוביל את המגעים מטעם הממשל משרד התובע הכללי של מחוז מזרח וירג'יניה.

בהרארה הגיע בחודשים האחרונים להסכם עם ג'יי.פי מורגן צ'ייס לתשלום 1.7 מיליארד דולר, בנוסף לקנסות אזרחיים אחרים, בשל מעורבותו בהונאת הפונזי האדירה של ברנרד מיידוף. לדברי מקור אחר המקורב לנושא, בהרארה כבר זמן מה נחוש להטיל קנס כבד על בנק שהפר את הסנקציות, ורואה בהסדרים הקודמים של משרד המשפטים האמריקאי בנוגע להפרת סנקציות קלים מדי. גם לוסקי אמר כי הקנסות בנושאים אלה לא כבדים דיים, ובמארס אמר לבלומברג כי בכוונתו גם לכלול כנאשמים אנשים ספיציפיים.

דוברים מטעם משרד המשפטים, BNP פאריבה, בהרארה ו-ואנס סירבו למסור תגובה.

פריט בהרארה. רוצה שיראו וייראו.צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker