מחנה עבודה 42

אוניברסיטת ניו יורק בנתה קמפוס באבו דאבי - הפועלים הוכו

עם השלמת הקמפוס, שתואר כמופת לגלובליזציה של האקדמיה, חושף תחקיר את תנאי העבודה הקשים בניגוד להבטחת האוניברסיטה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

פועלים הוכו וגורשו בעקבות שביתה באתר בנייה שנקרא מחנה עבודה 42 באבו דאבי. עד כה, הסיפור אינו נשמע חריג: באיחוד נסיכויות המפרץ שביתות אינן חוקיות ותנאי העבודה של פועלים הם עגומים, אולם רוב הגברים שיצאו לשביתה באוקטובר 2013 היו עובדים בפרויקט בנייתו של קמפוס חדש לאוניברסיטת ניו יורק.

כשיצאה לבנות קמפוס חדש במדינה שבה אין חופש דיבור ותנאי העבודה מזכירים את תקופת הפיאודלים, ספגה אוניברסיטת ניו יורק ביקורת, וב-2009 הצהרת ערכי עבודה, שבה אמרה כי תבטיח יחס הוגן לעובדים באתר הבנייה. אולם לפי תחקיר שערך "ניו יורק טיימס", תנאי העבודה בקמפוס שהושלם באחרונה היו רחוקים מכך. בעקבות התחקיר פירסמה האוניברסיטה התנצלות ביום שני.

6,000 עובדים שילמו שכר של שנה כדמי גיוס שלא הוחזרו להם, למרות שבהצהרה נאמר שהם ישולמו חזרה. הם שוכנו במחנות עבודה סביב אתר הבנייה. רוב הגברים שרואיינו בתחקיר אמרו כי עבדו 12-11 שעות ביום, 7-6 ימים בשבוע. דרכוני העובדים הוחזקו על ידי המעבידים, והעובדים סבלו מהטרדות, איומים ומעשי תגמול כשהתמרמרו. הם התגוררו 15 אנשים בחדר, למרות שלדברי האוניברסיטה לא אמורים לגור יותר מארבעה בחדר. בתגובה, אמרו נציגי האוניברסיטה כי אינם יכולים לערוב ליחס של עובדי בניין כי אינם מועסקים על ידי האוניברסיטה אלא על ידי קבלנים.

קמפוס NYT אבו דאבי הוא פרויקט שאפתני ואחת הדוגמאות הבולטות לגלובליזציה של האקדמיה. נשיא האוניברסיטה, ג'ון סקסטון, אמר כי הקמפוס באבו דאבי הוא "הזדמנות לשנות את האוניברסיטה מהיסוד ובכנות, את העולם". אולם באבו דאבי אין חופש אקדמי, ביקורת נגד הממשלה היא פשע, ותעסוקתם של מיליוני מהגרי עבודה נעשית בתנאים קשים.

אבו דאבי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker