ניסיון אחרון: פייזר העלתה הצעת הרכש לאסטרה זנקה ל-117 מיליארד דולר

(עדכון) זוהי הצעת הרכש השלישית של פייזר לחברה הבריטית השנה; אסטרה זנקה דחתה גם הצעת רכש זו בטענה כי היא נמוכה מדי

לוגו בלומברג
בלומברג

(עדכון) פייזר העלתה את הצעת הרכש שלה עבור אסטרה זנקה ל-69.4 מיליארד ליש"ט (117 מיליארד דולר), ואמרה כי זוהי ההצעה האחרונה שלה, שנועדה להוביל למגעים לביצוע הרכישה הגדולה מעולם במגזר התרופות. אסטרה זנקה הודיעה כי דחתה את הצעת הרכש של פייזר, כיוון שהיא נמוכה מדי.

פייזר אמרה כי לא צפתה שאסטרה זנקה תקבל את ההצעה החדשה, ש-45% ממנה במזומן. שווי ההצעה החדשה 55 ליש"ט למניה, לעומת הצעתה הקודמת מה-2 במאי, ששווייה היה 50 ליש"ט למניה. פייזר הגישה לראשונה הצעת רכש לחברה הבריטית בינואר. פייזר מעוניינת במיזוג, שלאחריו תעביר את מטה החברה לבריטניה כדי ליהנות משיעור מס נמוך יותר, בין היתר גם כדי להוסיף את התרופות של אסטרה זנקה לסרטן לתיק התרופות שלה, ולחסוך על קיצוצים בתחומים חופפים.

פייזר אמרה כי ההצעה הנוכחית תהיה האחרונה בתהליך זה, וכי אין בכוונתה להגיש הצעה עוינת ולנסות לחזר אחר בעלי המניות של אסטרה זנקה באופן ישיר. "ניסינו שוב ושוב לפתוח בהליך בונה עם אסטרה זנקה", אמר מנכ"ל פייזר איאן ריד בהצהרה ביום ראשון. "בעקבות שיחה עם אסטרה זנקה מוקדם יותר היום, איננו מאמינים כי דירקטוריון החברה מוכן להמליץ על עסקה במחיר סביר. נמשיך להיות מוכנים לקחת חלק בדיאלוג משמעותי, אך הזמן אוזל".

מגעים בין השתיים עוד לא החלו, אך פייזר מצאה עצמה תחת מתקפה פוליטית בבריטניה. ריד העיד בפני מחוקקים בפרלמנט הבריטי, והתחייב להשלים מרכז פיתוח חדש של אסטרה זנקה בקיימברידג', ולא לפטר 20% מעובדי המחקר והפיתוח של החברה הבריטית בלונדון לפחות במשך 5 שנים.

תרופות מעבדה של אסטרה זנקה
תרופות מעבדה של אסטרה זנקהצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker