פייזר לא מתייאשת: תנסה לבקש אישור מהפרלמנט הבריטי לרכוש את אסטרהזנקה

פייזר מנסה בחודשים האחרונים לרכוש את אסטר הזנקה תמורת יותר מ-100 מיליארד דולר, אך בבריטניה חוששים כי המהלך יוביל לקיצוץ במקומות עבודה ובמרכזי פיתוח בבריטניה

בלומברג
סוכנויות הידיעות

מנכ"ל פייזר, איאן ריד, ינסה לשכנע היום את המחוקקים הבריטיים כי הצעת הרכש של החברה בראשותו בשווי של 60.4 מיליארד ליש"ט (101.9 מיליארד דולר) לחברת אסטרהזנקה הבריטית תועיל לכלכלה הבריטית כשהוא יעמוד מול הפרלמנט.

ריד ועמיתו מאסטרהזנקה, פסקל סוריו, יופיעו היום בפני ועדת העסקים, החדשנות והכישורים של הפרלמנט הבריטי. מחר יופיעו השניים בפני ועדת המדע והטכנולוגיה. פייזר מתכננת לשפר את הצעתה לאסטרהזנקה בפעם השנייה, לפי אנשים עם ידע בנושא. פייזר צפויה לחכות שהשימועים יסתיימו לפני שיגישו הצעה משופרת, הם אמרו.

ריד יתמודד מול חברי פרלמנט שחוששים כי פייזר תקצץ במקומות עבודה ותסגור מתקנים, כפי שנהגה ברכישות קודמות שביצעה. פייזר חזרה על טענתה כי תשמור על 20% מכוח האדם שלה בתחומי המחקר העולמי והפיתוח בבריטניה וכי תשמור על המפעל של אסטרהזנקה במקלספילד בתזכיר ששחררה אתמול לוועדות. החברה מחשיבה את ההתחייבויות האלה "כעניין של החור האנגלי". "במסגרת ההתחייבויות שלנו לטפח את המחקר והפיתוח בבריטניה, אנחנו מתאימים את המלים למעשים – ואנחנו נעמוד במלה שלנו", אמרה החברה בתזכיר.

צילום: בלומברג

פוליטיקאים בריטיים בהובלת ראש ממשלת בריטניה,  דיוויד קמרון, אמרו כי הם רוצים שפייזר האמריקאית תבטיח כי תגן על מקומות העבודה בבריטניה ועל המדע בממלכה. שר העסקים הבריטי, וינס  קייבל, עורך בדיקה אם המדינה יכולה לחסום באופן חוקי את הצעת הרכש תחת חוקי האיחוד האירופי, אמר קמרון ל-BBC בשבוע שעבר.

ב-2 במאי דחתה אסטרהזנקה את הצעת הרכש של פייזר - "ללא היסוס". כשבועיים לפני כן דחתה החברה הצעת רכש מפייזר בשווי של 100 מיליארד דולר. יו"ר אסטרהזנקה, ליף ג'והנסון, אמר אחרי הדחייה כי "אסטרהזנקה ממשיכה להשקיע באופן משמעותי במחקר, פיתוח ובייצור בבריטניה, שוודיה ובארה"ב. אנחנו בתנופה חזקה כחברה עצמאית, בעיקר עם ההתקדמות המרגשת והמהירה שלנו בפיתוח תרופות, ואנחנו מאמינים כי זה יביא ערך מוסף לבעלי המניות שלנו. ההצעה של פייזר תדלל באופן משמעותי את החשיפה של בעלי המניות של אסטרהזנקה לתרופות החדשות ותיצור סיכונים בנוגע להישגים. לכן, הדירקטוריון דוחה ללא היסוס את ההצעה".

רכישה של פייזר את חברת התרופות השנייה בגודלה בבריטניה היתה עשויה להיות אחת מהגדולות בהיסטוריה של תעשיית התרופות. היא גם היתה עשויה ליצור את חברת שירותי הבריאות הגדולה בעולם במונחי הכנסות

פייזר מעוניינת לרכוש את אסטרהזנקה מאז 5 בינואר כדי להגדיל את החשיפה שלה לשוק התרופות לטיפול בסרטן, שבו עורכת אסטרהזנקה מחקר משמעותי. בינואר הודיעה אסטרהזנקה על הסכם עם חברת אימיונקור (Immunocore) לפיתוח טיפולים חדשים הכוללים תאים של מערכת החיסון, ולחברה עצמה יש מספר תרופות מבוססות תאים שנבחנות נגד סוגים שונים של סרטן.

הצעת הרכש של אסטרהזנקה מגיעה על רקע כמה עסקות ענק בענף התרופות בעולם. לפני כשבועיים הגיע הארגון מחדש שעובר הענף מאז 2011 לשיא עם עסקת ענק של גלקסו סמיתקליין, נוברטיס ו-ואלינט אינטרנשיונל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker