מי גרם לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לפרוץ בבכי?

העיתון "פייננשל טיימס" חושף מהלכי הפסגה הדרמטית של מנהיגי ג'י-20 בשיאו של משבר החוב האירופי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
סוכנויות הידיעות

אחת מנקודות השפל במשבר החוב שטלטל את יבשת אירופה בשנים האחרונות, היתה פסגת 20 הכלכלות המובילות בעולם (ג'י-20) שהתקיימה בעיר הקיט קאן בצרפת בתחילת נובמבר 2011, ואשר במהלכה פרצה בבכי קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. כך עולה מ שפורסם בעיתון "פייננשל טיימס" במסגרת סדרת המאמרים "איך היורו ניצל" שמופיעה בעיתון, ואשר מתארת את השתלשלות האירועים במשבר החוב בגוש היורו.

בישיבה לילית שהתקיימה בחדר ישיבות קטן בקאן בשלישי בנובמבר 2011, לחצו נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ונשיא צרפת דאז, ניקולא סרקוזי, על מרקל בניסיון לשכנע אותה להגדיל את תרומתה של גרמניה למאמצי גוש היורו לבלום את הבהלה שאחזה במשקיעי אג"ח של מדינות אירופיות.

להפתעתם של כל הנוכחים בחדר, מרקל החלה לבכות. "זה לא הוגן", אמרה קנצלרית גרמניה בזעם כשדמעות ניקוו מעיניה. "אני לא מתכוונת להתאבד". משתתפי הישיבה נדהמו לראות את התפרצות הרגשות של מנהיגת הכלכלה הגדולה ביותר באירופה, הידועה באיפוק הרגשי שלה.

אך אם לא די בכך, נראה היה כי אובמה וסרקוזי כלל לא הפנימו את דבריה של מרקל או את מצוקתה, סיפרו משתתפים בישיבה לטיימס. נשיא ארה"ב דחק במרקל לדאוג לכך שבונדסבנק, הבנק המרכזי של גרמניה, יסדיר את הגדלת תרומתה הפיננסית גרמניה עוד באותו סוף שבוע, וסרקוזי הציע כי שרי האוצר של מדינות ג'י-20 יתכנסו למחרת בבוקר כדי לדון בפרטים.

אובמה המשיך והציע כי אולי ניתן יהיה להכניס להודעת סיכום הפסגה אזכור, אפילו מעורפל, של הגדלת תרומתה של גרמניה, אולם סרקוזי התנגד לכך והציע במקום זאת כי המנהיגים יוכלו לשוב ולהיפגש למחרת בבוקר - היום בו הפסגה תסתיים - כדי להגיע להחלטה בעניין הגדלת השתתפות גרמניה במאמצים האירופים לבלום את בהלת סוחרי האג"ח של איטליה ומדינות אירופיות אחרות שנקלעו למשברי חובות. "אני לא מתכוונת לקחת סיכון כה גדול מבלי לקבל דבר בתמורה מאיטליה", ענתה מרקל. "אני לא מתכוונת להתאבד".   

קאנלצרית גרמניה אנגלה מרקל צילום: רויטרס

למרות המבוי הסתום לכאורה, המשיכו המנהיגים לחפש פתרונות שיהיו מוסכמים על כל הצדדים כדי למנוע החרפה במשבר שאיים לגרום להתפרקות גוש היורו. ארה"ב רצתה שגרמניה תתרום את זכויות המשיכה המיוחדות (SDR) שלה בקרן המטבע הבינ"ל (IMF) לצורך חילוץ איטליה על ידי הקרן, אולם גרמניה הסכימה להתחייב רק באופן חלקי, וגם זאת רק בתנאי שאיטליה תסכים להיות כפופה לתנאי תוכנית החילוץ של קרן המטבע.

אולם שר האוצר של איטליה, ג'וליו טרמונטי, התעקש כי ארצו לא תהיה כפופה לתנאים שייקבעו בתוכנית החילוץ של קרן המטבע, ואמר כי יסכים רק למעקב מצד קרן המטבע. נשיא צרפת סרקוזי עוד ניסה לגבש פשרה, ושאל: "האם מעקב על איטליה והתחייבות מצד גרמניה לתרום הלוואות דו-צדדיות יספיקו?". אולם אובמה התנגד: "לא. לגרמניה יש רבע מזכויות המשיכה המיוחדות של גוש היורו. אם כל מדינות האיחוד האירופי יפעלו ביחד אבל ללא גרמניה, זה יפגע באמינות", אמר נשיא ארה"ב.

המנהיגים נפגשו שוב למחרת בבוקר, אולם היוזמה התפוגגה. "הסערה חלפה", אמר אדם שהיה נוכח בשתי הפגישות. תוכנית ה-SDR לעולם לא ראתה אור יום, ואיטליה הסכימה בסופו של דבר רק למעקב מצד קרן המטבע.

כשלון המנהיגים להגיע לפשרה הדהד בדבריו של ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, שחשף במסיבת עיתונאים בתום הפסגה את הסוד שהמנהיגים כה עמלו להסתיר: איטליה זקוקה לחילוץ בינלאומי. ברלוסקוני סיפר כי קרן המטבע הציע לאיטליה תוכנית חילוץ - ובכך הכיר באופן מוצהר בצורך של איטליה בסיוע פיננסי, למרות שבסופו של דבר המדינה לא קיבלה סיוע כלשהו.

כשלון הפסגה בקאן גרם להחמרה נוספת במשבר גוש היורו, ועם פתיחת השווקים הפיננסים לאחר סוף השבוע, זינקו עלויות המימון של איטליה, ובתוך שבוע טיפסה התשואה על האג"ח ל-10 שנים של איטליה לכמעט 7.5%. בה בעת, התשואה על האג"ח המקבילות של יוון נסקה ליותר מ-33% - רמה כמעט חסרת תקדים עבור כלכלה מפותחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker